Laz Marksist saptamalar

Kapitalizimın 3-5 nöbetini tutan medyada kağit, baski ve yayin yönetmeni kalitesi değişebilur ama baskinun ve sömürinun kaynağini gizleme görevi değişmez.


*** Lavlav Necati vardur, afedersınız kendisi liberaldir. "İşin içine devlet girerse verim düşer, yolsuzluk artar, komünizm gelir." diy. Devlet deduği, eğitimi, sağluği ve barinmayi sermayeye peşkeş çekmek içın kamuya ait her şeyi yağmalayan çekirge sürisi. Uşak ne etsun, devlet diye sadece yağmacilari görduği içun halkun devletini anlamay.

*** Neo uşağum, Matriks’ten kurtulmak içun kapitalizumun verduği iki hapi da yutma. Ne yeşil ne kirmizi, ikisini da yutmaman lazimdur. Mühim olan zaten hapi yutmamaktur. 

*** Nüfusun beyuk çoğunluği direk kırmızı karttan siyasal ve toplumsal yaşamun dişina atilmiştır. Trafikte ve pide kuyruğinda birbirunuze küfur edebilmeyi, hakemun cinsel tercihlerini tartışabilmeyi ve tiwitur'da laf sokmayi demokrasi zannetmayın. Bu sadece terbiyesızluktur.

*** Amerikanci-sağ iktidarlar sağluk sistemini bilinçli olarak felce uğratti. Paranın kokusini alan sermaye, ortaluği simit sarayi gibi ozel hastanelerlan doldurdi. Hepisi borsaya açuk olan bu hastanelerun oğinden geçerken kazara adres sormayun, hemen ameliyata alurlar.

*** “Laz Marks’un söyledıkleri artuk hikâye oldi, tarihın soni celdi, ideoloji filan kalmadi.” gibi sözler duyayrım. La dolar manyaklari, la sermaye kutavlari, la kılçiğina siçtuğumun vijdansuzlari, bi pokun bittıği yoktur. Laz Marksizım asıl şimdi başlay.

*** Yaşanacak olan kırizden sonra çıkiş başliyacakmiş. İdris uşağum, çikiş bölümuni hemen ustune alinma. İnişler halkun, çikişlar burjuvanındır.

*** Kapitalizimın 3-5 nöbetini tutan medyada kağit, baski ve yayin yönetmeni kalitesi değişebilur ama baskinun ve sömürinun kaynağini gizleme görevi değişmez.

*** Pokkiyen Kapitalizum hepumuzi gençluk manyaği yapmiştur. Daha taze, daha gergin değilsan siçtun. 

*** Kapitalizum, daha fazla kar içun insanevladinun genleri üzerinde kolbasti oyniyan şerefsuz bi sistemdur.

*** Lelipop İhsan Tirabizon limaninda çalişur. Bir gün buğa “La sen proletersun” dedum, 3 ay benlan konişmadi. Artuk ne anladiysa kot kafali.

*** Görinen işsuzluk % 20'lerde ama bizum 15 vatluk ampule sorarsan, “Memleketi cennete çevirduk, az sonra huriler geliyi.”

*** Kriz, 20-30 tane geçmişi tenekeli kartel CEO’sinun açgözliluği sonuci olmay evladum, bizatihi kapitalizmun bir sonuci, bir gerekliluğidur.

*** Eğer sen karşulukli sevgi uyandurmadan seversen, yani sen kenduni sevilen insan durumina dönüştürmiysan, senun aşkun bir mutsuzluktur. Ondan sonra gelsun Tuna Kiremitçi, gitsun Ahmet Altan. Mikros’tan bulaşuk teliylan birlukte alduğun aşk kitabindan aşki öğrenmağa  kalkarsun. Bulaşuk teliylan tencerenun, tavanun yağini, kirini çikarabilursun ama metalaşmiş ruhlarun yaği, kiri ne olacak?

*** Evrensel kibar orospi, insanlarun ve halklarun pezevengi olan para, toplumsal ilişkileri belirleduği sürece uşaklar ve paçilar birbirlerini tertemiz ve karşiluksuz öpemez. Yalnuzca aşk uzerine kuruli olan evliluk ahlakidur. Oyleyse yalnuzca aşkun devam ettuği evliluk ahlakidur.

*** Kapitalizum, yiyeceğini normalde doğadan bulan kedi ve köpekleri da tüketum zincirine katmiştur. Sanki hayvan viskas yemesa elecek.

*** Bizum uşaklarun aylardur boğazindan bir tanecuk hamsi geçmiy ama şirret burjuva medyasi, “En eyi şuşiyi nerede yersunuz?” diye akil öğretiy.

*** ABD işsuzluk verilerini açuklay, bizum borsa tepetaklak. La ABD’nun işsuz sayisinun arttuği haberi bile gelup bizum Annaymisun Nihat’a giriy? Ayiptur la, uşak zaten pandemide işsuz kaldi.

*** La piroleter İhsan, senun yerun emekçinun takasidur. Ne işun var burjuvazinun Titanik’inde? Burjuvazi güvertede Leonardo Di Kapriyo gibi belune mi sarilacak zannediysun? Size birlukte hayirli batişlar.

(Yılmaz Okumuş)

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı