Hello Kitty sermaye

Firanco, çibanbaşi olarak görduği Katalanlari yok etmek içun Barcelona'yi ve Nou Camp'ı havadan ve karadan bombalamiş ve kulubun başkanini eldurmiştur.


Tarih boyinca sermaye güzellemesi yapan sermaye kutavlari, "Sermaye, kargaşadan, kavgadan kaçar ve urkek bir tabiata sahiptur.” diyup durdilar.

Gevezeluk baş yaray! Buna buzhane baluğuni bile inanduramazsunuz. T. J. Dunning’un deduği gibi, sermaye denen çakal, sadece kâr olmamasi halinde dehşete kapilur. Uygun bir kâr olsun, aslan kesilur. Yuzde 10'luk garanti bir kârla her işe girişur; yuzde 20 ilan canlanur; yüzde 50 kârla bubasini bile tanimaz; yüzde 100 ile bütun yasalari ayaklar altina alur; hele bi da yuzde 300 kâr kokusi alsun, işleyemiyeceği suç yoktur, asilmayi bile göze alur. Yani pembe götli liberallerun deduğinun aksine, sermaye eğer kargaşa ve kavganun kâr geturduğini anlasun, bunlarun ikisini da aninda teşvik eder.  

***********

Netekim, Francisco Firanco'yi da WhatsApp grubina ekleduk!

Geçen sene İspanyol medyasinda yer alan bir haber varidi; bir kısmi general seviyesinde 70 emekli hava kuvvetleri subayinun, kurduklari WhatsApp grubinda, ulkenun birluğuni korumak içun solcilari nasil toplu olarak katledileceklerini tartiştuklarini yazaydı. Gurupta, bağimsuzluk yanlilarinun güçli olduğu özerk Katalonya parlamentosinun (ANC) havaya uçurulmasindan, 47 milyon nüfusli İspanya’da solci olduklarini varsayduklari, aileleriylan birlukte 26 milyon insani kurşuna dizme pilanlarina kadar benzeri konularun tartişulduği belirtiliy. 

Sosyalist kaynaklardan bahsetmiyrum, Netfilix gibi kendisi da sermaye olan, sermaye yanlisi bir pilatformdaki iki belgeselden söz edecım; İki Katalonya ve Barça Rüyasi. İspanya'daki bütun ilerici hareketlerun çikiş merkezi hep Barcelona olmiştur. Cumhuriyetçileri katlederek el koyduğu İspanya'yi, 36 yıl boyinca faşizmlan yoneten Firanco, çibanbaşi olarak görduği Katalanlari yok etmek içun Barcelona'yi ve Nou Camp'ı havadan ve karadan bombalamiş ve kulubun başkanini eldurmiştur. İspanyol kapitalistleri ve uluslararasi sermayenun beyuk bir uyum içinde çaliştuği Firanco'nun bugün bile araniy oluşi, kapitalizimın bir ayağinun çukurda oluşinun kanıtidur. Çarklar Turkiye'de de, İspanya'da da, Şili'de de, İrak'ta da, ABD'de de dönmiy. O yuzden finans oligarşi ile dönmiyen çarklari, oligarşik dikta ile çevirmek istiyler. WhatsApp gruplarindan Firanco'nun ruhunu çağırmaları hep bu yüzden. 

Bu anli şanli emekli generaller, Sevda Noyan kadar cesaretli değiller. Bu hanum, göturecekleri aileleri ve sayilarini açuk açuk söylemişti. Ama elun korkak faşist generali, WhatsApp gruplarında gizli gizli yazışiy.

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı