“İşçi sinifi mi kaldi Laz Marks Emice?”

Alamanci Kadir sığıriylan, işçi sinifinun elduğuni ve Laz Marksizimın dayanaği kalmaduğini söyliyen liberal sığırlar nasil oliy da ayni teraneyi okuyler?


Alamanci Kadir gelmişidi. Yali Kiraathanesi’nde karşulaştuk. “Laz Marks Emice, iyi diysun hoş diysun da, işçi sinifi kalmadi artuk. Her şey makinalarlan yapiliy, her şey sanal alemde.” dedi baa. 

Bu yayuk ağizli 40 yil once Gelsenkirchen’e gitmişidi. Ama bir zamanlar endüstri merkezi olan bu şehir, Ruhr Bölgesi ekonomik açidan zayif duşince işsuz kaldi ve sosyal yardumlan geçinmağa başladı. 

Alamanci Kadir sığıriylan, işçi sinifinun elduğuni ve Laz Marksizimın dayanaği kalmaduğini söyliyen liberal sığırlar nasil oliy da ayni teraneyi okuyler? 

Emperyalizim, yoğun emek gerekturen işleri Latin Amerika, Ortadoği, Afrika ve Uzakdoği’daki emekçilere ucuza havale edince gendi halkina daha çok teknoloci ve hizmet sektori işleri kaldi. Bu da Bati’da sanayisuzleşme yöninde bir eğilum yaratti ve işçi sinifinun örgütlerini zayiflatti. 

Ama kitlesel piroleterleşme sureçleri dunyanun her yerinde devam etmektedir. Küresel ucretli emek gücine, habu geçen 20 yilda 2 milyar piroleter eklenmiştur. 

Alamanci Kadir sığıri ‘normal çapsuzluğindan’ dolayi, “işçi sinifi eldi” diy. Ama liberal sığır, ‘ideolocik çapsuzluğindan’ Çin’deki, Bangladeş’teki, Endonezya’daki, Guatemala’daki, Vietnam’daki, Cezayir’deki, Kamboçya’daki, Kolombiya’daki, Misir’daki, Kazakistan’daki ve Filipinler’deki işçi sınıfini görmiy. Bu sığırlardan çok eyi VAR hakemi olur. 16 kameradan gelen göruntileri bile görmiyler.

 (Yılmaz Okumuş) 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı