And the Oscar goes to Hitler

Hitler’un aslinda köti bi oyunci olan Ronald Reagan’dan pek farki yoktur. O da kartellerun oyuncisi, bu kirpık bıyık da.


Kapitalizumun 3-5 nobetini tutan medya, 2. Dünya Savaşi’ni, ‘bir tane balatayi siyirmiş kaçuk adamun’ eseridur diye La Fontain La Fontain anlatur. 

2. Dunya Savaşi’ni Holivud filmlerinden öğrendiysanuz yandunuz. Mesela bizum İdris, John Wayne’yi tarihçi zannediy ve Amerikalilarun, barbar Kızılderililere medeniyet geturduğuni ama Kızılderililerun, “Hayir biz medeniyet istemiyruk, barbar kalacık.” deduğuni zannediy. 

2. Dunya Savaşi da bütun diğer savaşlar gibi emperyalist pazar savaşidur. 

Hitlerun siponsorlari

Başta Alaman kartelleri olmak uzere, ne kadar uluslararasi şirket varsa Hitler’i besleyup beyitmiştur. Lufthansa, Mercedes-Benz, Krupp & Thyssen, Siemens, Kodak, Coca Cola, Bayer, Porsche, Ford, İkea, Hugo Boss, BMW… say say bitmiy. Hitler ile halı sahada maç etmedukleri kalmiş. 

Hitler’un aslinda köti bi oyunci olan Ronald Reagan’dan pek farki yoktur. O da kartellerun oyuncisi, bu kirpık bıyık da. 

Dertleri neydi, beyuk bir coğrafya ve nüfusa sahip olan Sovyetler Birluği’ni açuk pazar haline geturmek; Ruslara, Kazaklara, Turkmenlere, Ukraynalilara, Ozbeklere, Gürcilere, Kirgizlara, Estonyalilara vs. kaka kola ve BMW satmak. Ayrica, Avrupa’nun üzerinde dolaşan hayalet, ilk defa ete kemuğe bürünup SSCB’de canlanmişti. Sosyalizumun, hayalet olarak hayatini sürdurmesi daha eyiydi. Bu sadece Hitler denen pisikopat manyağun meselesi değil, Avrupa’nun ve Amerika’nun emperyalist sermayesinun da meselesiydi. 

Hitlerunuzi nasi alurdunuz?

Bu konuyi İdris da anlasun diye şöyle anlatacım; bir mahallede işinde gücinde bir genç olduğuni duşun. Mahalleli da bu gence acayip gıcık oliy. Fakat direkt salduramaduklari içun mahallenun delisini bunun üzerine salayler. Sonra da balkonlarinda oturup delinun buni dövmesini seyrediyler. Ama genç, delinun ağzini burnuni dağitiy. Mahalleli panik olup hemen sokağa iniy ve “Aaa ayip oliy ama öpüşup barişun bakayim.” diyup kavgayi bituriy. 

“Sen SSCB’ye saldur, oni boğ. Sonra biz saa içeride bakarık.” deyip geline takı takan ekrebalar gibi bütün emperyalist şirketler Hitler’e çeyrek, burma, kulpli altun takti. Savaş sanayisini besledi. Taa ki Sitalingirad oninde Nazilerun boka battuklari ana kadar. Ondan sonra iş değişti. Hitler’un tetikçi emperyalist ordusi geri çekildukçe, bütün o ülkeler sosyalist oliydi. “Tam SSCB’yi boğup baturalum derken bi da başumuza yeni sosyalist ülkeler; Polonya, Romanya, Çekoslavakya, Yugosyavya vs. çikti.” 

ABD, yüreğine inecek bu duruma hemen müdahale etti ve savaşa katildi. Dertleri bariş sağlamak değildi tabi ki, SSCB’yi durdurmakti. 

1945 Nisan’inda, Elbe Nehri’nde Sovyet Birlukleri ile buluşan ABD ordusi, “Hayde sen evune don, biz Hitler delisini hallederuk.” diyıp savaşi sona erdurdi. 

Evet, Hitler ağır bir ruh hastasiydi ama 100 milyonlarca insanı para içun elduren emperyalist – kapitalist çeteler ondan daha ağir hastadur. Suçu başkalarinun üzerine atmalarina göz yummayun. 

Hitlerunuzi nasi alursunuz; Holvivud sosli mi? 2 lira farkla daha beyuk bi yalan ister misunuz? 

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı