Uşağun adini koyalum; Hamsik mi, Devrim mi?

Sen üç çocuk yerine hiç çocuk yapinca kapitalizim seni pas geçmez. Gene tepene biner.


Kainat İbrahim epeyidur işsuz idi. Toplumsal üretime emeğiyle katilamayinca, bari uşak üreterek katilayim dedi ve bi uşak daha dünyaya geturdi. Kainat İbrahim’un bu 3. uşaği oldi. Bir anlamda hat-trik yapti. 

Neysa, bu tutturdi, “Bu haftaki Tirabizonsipor – Fener maçinda Fener’e goli kim atarsa uşağa onun adini koyacım.”

La etma İbrahim, ya maç sifir sifir berabere biterse, uşağa Sifir adini mi verecesın? Ya Fener kendi kalesine gol atarsa? Tirabizon’da bir tane Gustavo’nun dolaşmasi ne kadar sağlukli olur. Daha da kötusi, top hakeme çarpup Fener’un kalesine girersa kuçucuk uşağa Ali Palabuyuk mi diyecesın? İnsan oz evladina buni yapar mi?

Biz böyle latifeler yapup Kainat İbrahim’lan şakalaşurken Takalar Birluği Başkani Patapat Süleyman kahveye girdi. Bu ruhuna sermaye kaçmiş koloti kafali, Kainat İbrahim’i tebrik edeceğine başladi buğa verup verişturmağa. “Yok efendum sizun neyunuze yeni bir uşak dünyaya geturmek. Zaten geçinmekte zorlaniysınız, niçun bir tane daha doğurdunuz?”

Malthus’un 2021 versiyoni olan Patapat Süleyman akli sira, “Daha az uşak yaparsan, daha az sömürülursun,” demağa getıriy.

Ne ka uşak o ka köfte

Baktum kahve halkindan bazilari da buni onaylay.

– Hee, kari koca kendi kendumuza kit kanaat da olsa geçinup gidiyrık. Eğer bir uşağumuz olmazsa maaşumuz ikumuze yeter.

Hiç soylemağa gerek yok ki bu, egemen siniflarun yutturmacasindan başka bir şey değildur. Bu, hedef sapturmaktur, sömuruyi gizlemektur.

Sen üç çocuk yerine hiç çocuk yapinca kapitalizim seni pas geçmez. Gene tepene biner.

La güzel evladum, niçun burjuvazinun ağzından konişiysınız? Olara göre, ulkemiz sınırli olanaklara sahip bir ülkedur. Bu olanaklarun, artan nüfus karşusinda yetersuz kalmasi ve yoksulluğun artmasi kaçinilmazdur. Bu nedenle, herkes "bakabileceği kadar" sabiye sahip olursa, sınırli olanaklar herkese yetecektur.

Patapat Suleyman burjuvazinun ağzindan aktarmali olarak bizum uşaklara şuni söyliy; “Elune geçen ayluk ücretle ancak kendi karnuni doyurabilursun. Yeni bir uşak yaparak kenduni yoksulluğa mahkum ediysın. Geçum sikintisi çekmenun nedeni, bizzat kendunsun. Kafani ve şeyuni kullan, uşak yapma.”

Bu tür kıçi açukta kalmiş teoriler, demokratik devrimlerden korkan burjuvazinun işine yaramaktadur. Yoksul kitlelerun ayaklanmasi karşusinda beyuk korkiya kapilan burjuvazi, bir taşla kuş katliami yapmaktadur. Hem ideolojik ve politik bir salduri araci ele geçurmekte, hem da insan evladinun daha mutli ve daha özgur koşullarda yaşiyacaği bir toplumun var olabileceğini perdelemektedur.

Yüz elli yildur söyliyrım, sömurulmenuzun nedeni çocuk yapmak değildur. Emperyalistlerle bütunleşmiş yerli tekelci burjuvazi ve onlarla işbirluği yapan beyuk tefeci bezirgan ve toprak ağalaridur. Yukaridan aşağiya, soldan sağa, tersten-duzden nasil okursan oku, bu değişmez.

La Kainat İbrahim, dedum, Fener’e goli kim atarsa atsun, ister Gervinho, ister Hamsik, ister Vakame… Sen uşağun adini inadina Devrim koy.

(Yılmaz Okumuş)

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı