Laz Marksist saptamalar -1


* Kitaplarum, onlari yazarken yeduğum hamsinun bile parasını karşılamadı. (Tirabizon Bordo Mavi Balukçisi’nda hesap gelduğinde / 2006) 

* Cimri, aklini kaçurmiş bir kapitalisttur, kapitalist ise akli başında bir cimri. (İstanbul Finans Merkezi Bati Ataşehir’de kulelere bakarken / 1998)

* Daha iyi bi kapitalizim mumkun; tikayın pamuği götine gitsın. (Hopa İskelesi’nde devrimci gençlerlan sohbet sirasinda / 1995)

* Kapitalizimın makyajsuz hali yürek burkti. (Tirabizon Ganita’da, Hemdiye Nene’ylan pandemi üzerine laflarken / 2020)79 

* Hirsuz, çalduğini satmadan once namusli muşteri ararmiş. (Ankara Tuzliçayir Merkez Kiraathanesi’nde, küçük esnafla çay eşluğinde sohbet sirasinda / 2013)

* Devamli Avrupa’ya laf sokayler ama hep Avrupai kalitede soyayler bizi. (İzmir Kemalpaşa, pide kuyruğinda tatilcilere hitaben / 2019)

* Saa şimdi bi hamsi metafori yapacım, parmaklarıni yiycesın. Tek tek çok zayifik, hamsi gibi kuçuk kaliyrık. Ama birleşırsak habu köpekbaluklarina kafa atabilırık. (Ofli Oktay’un daminda hamsi yerken / 2002)

* Kapitalizim, Robinson Cruizo’nun yanina Cuma’yi ister. (İstanbul Beyukada’da “Faytona Son, Atlara Özgürlük” eylemi sirasinda / 2019)

* Bazi liberaller burjuva gübresi gibi. (Kadiköy Moda Ali Usta’dan bademli, böğurtlenli dondurma alduktan sora / 2002)

* Hayvan olmak istiysan olabilursun elbet eşşeğun onde gideni. Bunun içun insanluğun acilarina sirt çevirmen ve yalnuz kendi postuna ozen göstermen yeterlidur. (Adana Orhan Kemal Kitapçilar Çarşusi, sicaktan bayilmak uzereyken / 2007)

* Sosyalistun kotorisi, gider fabrikada işçiylan, ‘Allah vardur, yoktur’i tartişur. (Eskişehir Anadoli Universitesi Yunus Emre Kampusi kantininde, gençlerlan sohbet / 2014)

* Bütün baluklar hamsiden gelmiştır. (Çayeli Okyanus Balukçisi Mehmet Yazici’yla sohbet sirasinda / 2019) 

* Benden önceki herkes, kapitalizimın sadece kuyruğuni, hortumuni, kulağini tarif etti. Ben, “La bu fildur! Koskoca fili görmiy misunuz?” dedum. (Almanya Aşaği Ren Bolgesi hayvanat bahçesinde Breitner’lan konişurken / 1985)

* Bu din bezirganlari sanat uretiminde hep geri kalmiştur. Birak Tarkovski’yi, Kurosawa’yi… içlerinden bir tane Macid Macidi çikaramazlar. (Sinemaci gençlerlan Taksim Gezi Parki’ndaki kiruk bir bankta otururken / 2017)

* Ozel okul sahibinun, sermayesini, sosis fabrikasi yerine oğretim fabrikasina yaturmiş olmasi hiçbir şeyi değişturmez. (Milli Eğitim Bakani Ziya Selçuk’un Maya Koleji’nun oğinden geçerken / 2008)

* “Ozel mulkiyeti nasi kalduracasınız?” diye sorayler. Once bir sari kart gösterecık (sosyalizim aşamasi), sora ikinci sari ve çift saridan (komünizim aşamasi) kirmizi kartla gidecek. (Minneapolis Black Lives Matter yürüyişi sirasinda / 2020)

* Yasa koyuci ne zaman burjuvaziylan işçiler arasindaki anlaşmazluklari halletmağa kalkişsa, daima burjuvaziye danişur. Maçı Ali Koç yoneturken, VAR’da Ali Sabanci’nun olmasi gibi bir şey. (Maç örneği vermezsam bir bok anlamiyan İdris kotorisine sinifsal çelişkiyi anlaturken / 2019)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı