Kastellicoin, Jet Fadilcoin, Çiftlukbankcoin ve Bitcoin

Devleti tarafindan korunmak bir tarafa, açuk hedef haline getirilen halkumuz, kolay para kazanmanun cazibesiylan soyulmişidi.


Egemenler, halkı zamlarlan ve vergilerlen zaten soyayler. Ama halkun dişinden tirnağindan arturduği bir birikimi var ise oni da göz yumduklari hirsuzlar araciluğiylan cebe induriyler.

Geceyarisi ev soyan sıradan hirsuzdan farklari; bunlar, siyasetçi eliyle, medya desteğiyle ve davul zurna eşluğinde çalayler.

Halkumuz, devletun göz yummasi sonuci Banker Kastelli, Banker Bako, Jet Fadil, Kenan Şeranoğli, Çiflukbank, Thodex, VeBitcoin, Goldencoin ve Sistemkoin ile duzenli araluklarla silkelenmektedur.

Sülün Osman’i, Raki gibi köyli kurnazlarini ve Galata Kulesi’ni satan girişumcileri bu listeye almak haksuzluk olur. Bunlarunki ‘olta balukçuluği’dur ve devletlan iş tutmazlar. 

Rönelum soygunun kurumsallaştuği, devlet garantisine alunduği tarihe; işbirlukçi sermaye, 12 Eylul faşizimiylan bir olup Turkiye’yi neoliberalizimun laboratuvari haline geturdi. Devletun sicak para akişina verduği desteği arkasina alan Kastelli, onde gelen bankalarun yuksek faizli tahvil ve mevduat sertifikalarini alup satmağa başladı ve bunun karşuluğinda yatirumcisina kisa surede deve yükiylan para kazanmayi vaat etti. 

Paralel bankaci

Kastelli once halkun güvenini kazanmasi gerektuğini, yoksa tirafik tikanduğinda para istiyen dilenci kadar bile para topliyamiyacağini biliydi. Topladuği ilk paralari reklama gömen Kastelli, gazete, dergi ve televizyonlardan insanlara seslenup, “Güvenli bir yol seçmelerini” istiydi. Kültur Sanat Vakfi kuran Kastelli, sosyal sorumliluk pirojelerinden Fenerbahçe Sipor Kulubinun başkan adayluğina kadar birçok faaliyette bulundi. “Fenerbahçe’ye Cevher da serveti da feda olsun.” diyup forma reklami veren Kastelli, askeri ve sivil her türli törenun baş davetlisi kabul edilup Meclis Başkani Sadi İrmak tarafindan resmi pilakali araçla ziyaret ediliydi. 

“Sizi para manyaği yapacım” vaadiyle topladuği paralar karşuluğinda hisse senedi ve tahvil dağitup bir tür ‘paralel bankaciluk’ yapan Kastelli, finansal olarak Türkiye’nun en beyuk 11’inci bankasi olmiş idi. 

Sizi birkaç ay sonra soyacım

Donemun bütun taninmiş oyincilarinun oynaduği reklamlar da buna eklenince millet ne etsun; oğinde ANAP’lilar, sağinda askerler, solinda burokratlar, arkasinda medya desteği bulunan Kastelli’ye koşti. Ve elinde avucinda ne varsa yaturmak içun kuyruğa girdi. 

Kastelli önce Daltonlari oluşturmişti. Kendisine Joe Dalton rolini alan Kastelli, ANAPlilara William Daltonluği vermişidi. Asker ve bürokratlari Jack Daltonluğa razi eden Kastelli, dörtlinun en şapşali olan Avarelluği da medyaya birakmişidi. Kastelli uçaklan İsviçre’ye kaçarken medyada hala Kastelli’ye övgüler düzüliydi. 

“Sizi birkaç ay sonra soyacım!” diye halkın arasında ramazan davulcusu gibi gezinen Kastelli, saadet zinciri baloni patlayinca, her halkı soyanun yaptuği gibi yurtdişina kaçti. 

Devleti tarafindan korunmak bir tarafa, açuk hedef haline getirilen halkumuz, kolay para kazanmanun cazibesiylan soyulmişidi.  

Kastelli’den sonra gelen Jet Fadil, Çiftlukbank ve coincilerun alayi bu yolla soydi halki. Yeri geldi Daltonlari, yeri geldi Voltran’i oluşturdiler. 

Ama işler artuk eskisi kadar zor değildur. Türk sağinun övunduği, “burokrasiyi kaldurduk’ sozi doğridur. Jet Fadil, Mehmet Aydin ve coinciler Kastelli kadar uğraşmadan halkumuzi daha rahat soyabilmektedur. Birkaç bakan ve politikaciylan çekturduğun fotoğrafi facebook ve instagram’da paylaşup, politikaci ve bürokrat yakinlarini da şirketuna ortak aldun mi gelsun paralar. 

(Devam edecık, bi yere ayrilmayun)

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı