İnsanun sönmesi / post-insan


Kapitalizim, yaklaşuk 300 yilda insan evladini sersemsepelek (tepe sersemi) yapmiştur. Savaşlarla, ekonomik kırizlerle, gelecek korkusiylan sopaladuği insan, insanluktan çikmaktadur. Yakinda tersine doğri evrim geçurup kuyruk ve pençe sahibi olursak şaşurmayun.

Aslında genel anlamiylan ortada bir insan kalmamiştur artuk. Ben devletun sönmesinden bahsederken bunlar insani sondurdiler. Pekiii, kapitalizim insan evladini nasil sondürdi? Kisaca bir göz atalum.

Herkes satişta

Kapitalizim herkese bir şeyler satmak zorinda olduğuni belletmiştur. Haboyle sakin sakin otururken kadunlarun aniden komşilarina, eşe dosta bir şeyler satmaya çalişmasina dikkat edun. Parfüm, siprey, zayiflama kıremi, yeşil çay, kil tüy… Artuk ne buldiysan. Değişume, pazara bir şey sürecesın. (Pagınız; Pazara bir şey sür, yoksa seni surerler teorisi.)

Kapitalizim oturan tüketiciyi sevmez

Kapitalizim tempo ister, uzun havayi, uyuşukluği sevmez. Beyuk alişveriş merkezlerindeki otoparklara bakun; 1 saatten sonra ücretlidur. Ne zikkum aldiysan bir an evvel çik, oksijeni tuketma. Yeni gelecek kazlara yer aç.

İnsanlar çabuk alişveriş yapsunlar diye tekno müzik çalmalari da bundandur. Müzeyyen Senar dinleyerek kaç tane cips alabilursun? Ama tekno müzik oyle mi? Adama otu boki aldurur.

Ruhsuz beyanlar

Yillar sonra karşilaşan iki arkadaş, bir sure sonra kendisini mal beyani vermek zorinda hissetmektedur. Ne kadar mal mülk sahibiysa ondan bahsetmak mecburiyetindedur.

Yazluktaysa kişluklar konuşilur, kişluktaysa yazluklar. Sahip olunan fikirler değil, sahip olinan mallar yatirilur masaya.

Hizli yaşa genç el, cesedunden bile para kazanmaya çalişsunlar

Kapitalizim hepumuzi gençluk manyaği yapmiştur. Daha taze, daha gergin ve daha genç değilsan siçtun. Haa bu arada yaşlilarun yakasini birakur mi? Mümkun değil, onlar da tüketici sürüsine katilmalidur. Geriye yaşlanma ne güne duriy? Kapitalizim eğer bir 50 sene daha markajsuz kalursa kadunlari silikon vadisine, erkekleri da ‘Zombi’ye çevirecektur.

Dikkat dikkat, aranuzda çok tüketmeyenler var

Kapitalizim hiç ihtiyacunuz olmayan bir şeyi size zorla aldurur veya yemekten nefret ettuğunuz şeyi yedurur. Her şeyi ayni anda icat eder, üretur ama piyasaya sürmez. Siyah-beyaz, renkli, büyük ekran, arkasından pilazma… Şimdi LCD. Tam oni alurken, hooop aha da gene değişti, 4K. Hemen at oni, 8K geliy. Eskisini getır, yenisini götur. Eskisi deduği, dünki…

Tekrarliyrım; kapitalizim, hayvani, hastalukli duygularumuzi besleyup beyitmak ister. Artuk buğa canli muamelesi etmayun, tikayun pamuği götine, gitsun.  

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı