Binmişik bir kapitalist salincağa, bir Friedman sallay, bir Keynes!


Annayimusun Nihat sevinç içinde Yali Kiraathanesi’ne girdi. “Laz Marks Emice, hau Keynes ve Friedman kimdur? Yoksa Tirabizonsipor 2 yabanci futbolci mi tiransifer etti?” dedi.

“Hee” dedum, “Friedman ve Keynes’i, Çelsi’den bonservisleriylan birlukte alduk. La nasi tanimazsun, yaklaşuk 80 yildur kalemuze golleri atayler.”

Anlamadi tabii. “Otur evladum” dedum, anlatayim. “Bunlarun adı Milton Friedman ve John Maynard Keynes’tur.”

Kapitalizim, göti sıkıştukça bu iki adamdan birinun deduğuni yapar. Bu adamlardan Keynes olani, aşiri üretum bunalumi karşusinda devletun ekonomiye parmak atmasini, eksuk tuketimi arturici onlemler almasini ister. Tüketicilerin alum gücini arturmak, bu ürunlerun satilabilmesi içun tek yoldur, der.

Aşiri uretum nedu, diycesın sen şimdi. Anlatayim. Bizum Patapat Suleyman’i düşun. Bu eşşek yahnisi çok para kazanmak içun ne yapay, her gün tonlarca hamsi yakaliy.

Tavaya atılma eğrisi

Tamam, hamsi severuk, sabah kahvaltisinde bile hamsi yiyebiluruk ama bir yere kadar. Peki, gözini para hırsi bürümiş olan Patapat Suleyman ne yapar, giderek daha çok hamsi tutmağa ve satmağa çalişur. E bizum uşaklarda para kalmayinca ne oliy? Hamsi satilmay ve elde kaliy. (La bu hamsidur, talep ve arzdan anlamaz, talep eğrisinden hiç anlamaz. Onun bilduği tek şey tavaya atilma eğrisidur.)

Burayi eyi dinleyun; tüm kapitalist ekonomik bunalumlar, kapitalizimın ırsi hastaluği olan aşıri uretumden doğar. Hamsi üretiminun, hamsi satişlarindan daha fazla olduği, hamsilerun satilamaduği bir durumda Patapat Suleyman ve kapitalizım bunaluma girer. Bütun bunlar bizum pıromtır canavarinun değil, Keynes’un fikridur.

Devletun ekonomiye mudahalesi, piyasalardaki fiyat / para dengesini bozdi. Metalarun toplam değerinun çok üstinde bir para dolaşuma çıkti. Bu karşuluksuz paralar, fiyatlarun yukselmesine, enflasyonun artmasina neden oldi. Devletun ekonomiye mudahale etme politikalari zortlayinca emperyalist-kapitalizim dunya halklarina sunduği ‘40 satir mi 40 katir mi?’ menüsinden bu sefer 40 katiri seçer. Hooop, gelsun Friedmanci sıkı para politikasi.

Girmiy işte

Şimdi kapitalist salincaği Friedman sallayacak. Sora tekrar Keynes. Bi Fenerun, bi Cimbomun şampiyon olmasi üzerine kuruli ultra zupper ligumuze benziy.

Hau küçucuk uşaklarun, bebelerun oyincaklari vardur. Hani pilastikten kare, yilduz, elips, yuvarlak şekiller vardur ve bunlari kaidenun üzerinde bulinan kare, yilduz, elips ve yuvarlaklarun içine sokmağa çalişurlar.

Küçucuk bebe işte, ne etsun, bazen bir kareyi yuvarlağun içine sokmağa çalişur. Girmedukçe da sinirlenur. Bebemuz deneye yanila doğriyi bulacak. Ama insan evladi hâlâ ebesinun yuvarlağina kareyi sokmağa çalişan bu şerefsuz kapitalizimde niçun diretiy? Girmiy işte!

Kıriz üstine kıriz.

Binmişik bir kapitalist salincağa, bir Friedman sallayi, bir Keynes…

La midemuz bolandi da! 

(Yılmaz Okumuş)

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı