Patolojik tahlil; kapitalizim habistur

25 milyon kişinun yoksulluk sinirinda, kümede kalma mucadelesi verduği bir ulkede gel da sağlukli ol. La en azindan insanun sinir sistemi bozulur daa!


Yapilan bir araşturmiya göre, İstanbul’da Avrupa’dan daha çok tıbbi laboratuar varimiş. 60 yildur devleti yöneten Amerikanci sağ iktidarlar, sağluği sistemli bir şekilde felce uğratti. Nihayetinde son 10-15 yildur paranun kokusini alan sermaye, ortaluği simit sarayi gibi özel hastanelerle doldurdi. Bu hastanelerun oğinden geçerken bir anluk dalginluğunuza gelup adres madres sormayun, aninda kendunuzi ameliyat masasinda bulursunuz. Niçun, çunki burasi bir holding gibi yil soninda kâr payi dağitacaktur. Bu hastanelerun çoği borsaya açilduği içun, ne kadar çok keser biçerseler, hisselerun değeri o kadar çok artacak ve para kazanacaklardur.

Meşhur bir göz hastanesinde vatandaşun birinun iki gözini birden ameliyat etmişler. Meğer adamcağizun bir gözinde katarakt varimiş. Bu tilkiler para içun adamun sağlam gözini da oymiş. Demek ki ‘fazla mal göz çikarmaz’ lafi yanliştur. Tam tersi, fazla mal içun bir süri göz çikariyler.

İçinde yaşaduğumuz kapitalist duzende, sağlukli olabilmek içun parali olmak lazimdur. Paran varisa tedavi içun Buchinger Kilinik’e da gidersun, Denver Health Hastanesine da… Seçenek çok. Ama paran yokisa seçenek tek; “Beni köyumun yağmurlarinda yikasunlar,” şarkisi eşluğinde memleketune gidup elebilursun.

25 milyon kişinun yoksulluk sinirinda, kümede kalma mucadelesi verduği bir ulkede gel da sağlukli ol. La en azindan insanun sinir sistemi bozulur daa!

Kapitalizimın pirospektüsi

SGK ve Devlet Hastaneleri’ndeki sorunlar bizum Tirabizonsipor’un defansındaki sorunlardan bile daha çoktur. (Pagınız: Edgar İe, Vitor Hugo ve Serkan Asan) 

Muayene olmak içun sira almak kolay olabilur, hemen sevinma. Sevk işlemleriyle birlukte devletun şefkatli kollarini hissetmağa başlarsun. Once aperitif olarak bürokrasiyi tattururlar. Her çeşit kuyruğun tadina baktuktan sora ara sicak olarak yatarak tedavi kuyruğina girersun. Bu süre en iyi ihtimalle 1 aydur. Amorti bile vurmadi ve 6 ay sonraya gün verdiler diyelum. Şimdi tedavi olabilmek içun inadina yaşaman lazim. Sakin bir terbiyesuzluk yapup ölme. Sosyal devletumuz sana lutfedup 6 ay sonraya gün vermiş. Ayip, çok ayip. Tum bu badireleri atlatup hastaneye girduğunde, pavyon mantıği sizi karşular. İlaçlar, ameliyat içun gerekli ameliyat malzemesi, enjektör bile hastalara aldırılur.

Tikkatli olun, başhekim hesabi şişurmek içun hastabakıcılarla alevli meyva bile gönderebilur.

Tedavi uzadukça hasta ya icraluk olmaktadur ya da faturayi ödemek içun başka bir organini satmak zorinda kalmaktadur. Apandisituni aldurmak içun bobreği gözden çikarmalisun.

Sadece hastanelerde yaşanan bu akil almaz somuri bile kapitalizimın götine pamuği tikayup, yolci etmemuzi gerektirir.

Sağlam mucadele, sağlam ideolojide bulunur

İnsanluk bugün, gerekli kaynak aktarilduği takdirde hastaluklarun nerdeysa tamamina çare bulabilecek bilimsel ve teknolojik duzeye ulaşmiştur. Hastaluklarun baştan önlenmesi ya da çok erken teşhisi ve tedavisi mumkundur. Ne var ki kapitalizim herkesun sağluğuni değil, herkesun parasini nasil söğüşliyeceğini duşunur. Dev ilaç kartelleri ucuza ilaç üretilmesine izin vermemekte, sağluk sistemi kitlesel bir fayda içun örgütlenememektedur.

Sağluk hizmetini üreten ve alan herkese düşen görev, örgütlenerek mucadeleye atilmaktur. Tek amaç, ücretsiz sağluk sistemini hayata geçurmek olmalidur. Hepunuze, sağluğunuza kavuşmanuz içun yemeklerden sonra 3 öğün ‘kapitalizimun götine pamuk tikama’ yazayrım.

(Yılmaz Okumuş)

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı