Oligarşi

Efendum, bizum Lelipop İhsan vardur. Tirabizon limaninda çalışiy. Bir gün bu Lelipop İhsan’a, “La sen piroletersun,” dedum, 3 ay benımlan konişmadi.


Oligarşiyi anlatiyrım ama bizum uşaklarda nato kafa nato mermer. Burdan girup nah şurdan çikay. Pekii, bilimsel dilden ödün verıp, sizun anliyacağunuz dilden anlatayim. Oligarşi demek, Fener’un, Cimbom’un ve Peşuktaş’un aralarına hiçbir takumi sokmamalari gibi bir şeydur.

Güya bular 1903, 1905 ve 1907’de kurulmiş, o yüzden tarihi ve kökli kuluplermiş.

Aha haburaya yazayrım; Tirabizonsipor 1867’de kuruldi ama nufusa geç yazdurulduği içun kuçuk gösteriy.

Bizum buralar köylük yerlerdur, bebeler nüfusa biraz geç yazdirilur. Tirabizonsipor yakinda 155. yaş günuni kutliyacak, oğa göre. Beyuğunuzun karşusinda bacak bacak ustine atmayun. Naklen yayin pastasından daha fazla pay istemayun, ayiptur la. La birakun da biraz Anadoli takumlari sebeplensun… Vijdansuzlar!

İdris, Avarel gibi etrafuna bakinacağuna beni dinle. Haburiya sizun için konişiyrım.

La oteki siniflar, serdunuz asma kabaklarini

“İşçi sinifi tarihun itici gücidur ve tarihun akişini değiştırecek siniftur,” dedum diye, “Halkun diğer kesımleri yatıp, ense yapacak,” demedım. Köyli, memur, genç, öğrenci, sanatkâr, kuçuk esnaf… Sağli solli ilerliyelım beyler, hanumlar. La her şeyi işçi sinifindan beklemayın da!

Etti dunyayi kübik!

Pikasso eyi uşakti. Yerleşuk olanun dişina çikti, doğaya ve insana çok farkli tarafından bakti. Objeleri, nesneleri kestibiçti-parçaladi ve küplerlan yeniden ifade etti. Bu işi tual üzerine boyalarla yapinca adı ‘sanatta devrim’ oliy. Ama pokkiyen emperyalizim gibi kesup-biçup-parçalamayi tual üzerinde değil da dunya halklari uzerinde silahla yapinca ‘katliam’ oliy.

Foter Osman ve Lelipop İhsan’la polemik

Beni taniyanlar bilur, polemiğe girmekten çekinmem. Paket yapup kurdelesini takmadığım adami daha tarih yazmadi. Uzatmiyayim, bizum Foter Osman Rus pazarinda ileri geri konuşup, “Laz Marks’un söyleduklerini gördük işte. N’ooldi?” şeklinde laf ataymiş.

La Foter Osman, akil salataluk değil ki kırup vereyim saa. Benum soyleduklerum bir diktatörlük reçetesi değildur. Hamsi gibi özgür sularda, huzurla yüzebilmekten bahsediyrım. “Çekun votkalari, Amerika ne pok yersa siz da onunlan yarişun” mi dedum?

Bu bizum uşaklarda kuçucuk bir sınıf bilinci yok. Yillardur anlatiyrım bulara, “La siz işçisunuz, bir araya gelursenuz hakkunuzi yedurmezsunuz,” ama nafile.

Efendum, bizum Lelipop İhsan vardur. Tirabizon limaninda çalışiy. Bir gün bu Lelipop İhsan’a, “La sen piroletersun,” dedum, 3 ay benımlan konişmadi. Artuk ne anladiysa kot kafali.

(Yılmaz Okumuş)

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı