Laz Marksist Saptamalar – 4

Patapat Suleyman "5 dane gredi gartım var" diye hava atay. Akıl salatalık değil ki kırıp vereyim. La gredi karti dedığın nedı, veresiye defterinin elegtironik hali.


*** Derbi, ayni fabrikanun patroni ve emekçisi arasindaki sinifsal mücadeleye denur.

*** Kapitalizum, insanun kâr edilmedık bir noktasi (G noktasiylan karişturmayın) kalmasun ister. Zaten kar edilmiysa o organ evrim geçirup yok olmalidur.

*** Bunca ihtişamina rağmen emperyalist-kapitalizım hala bir kovboy kasabasi dekori gibidır. Önden bakinca bar, salon, şerifın sarayi her bir şey tamam. Ama biraz yaklaşup içine girince; arka tarafi yok. Meğer koskoca kasaba bir panoymiş.

*** La İdris, Fadime'yi gösterup ikide bir, 'familyam' deyup durma. Romalilarda famulus 'ev kölesi', familia da bir adama ait kölelerun tümi anlamindadur. Bizde familya kari, koca ve bilgisayar manyaği asosyal bir çocuktan oluşiy.

*** Bizum tuzukuri solci uşaklar gönülsüz taksici gibi; 'ben karşunun solcisiyim abi.' İstiy ki bütun kitlesel eylemler evinun öninde yapilsun.

*** Buların sol duşmanluği öyle böyle değildur. Adres tarif ederken yanlişluklan “Hau ilerden sola dön” deyince bile ağizlarini yikayup, dişlerini firçaliyler.

*** Laz Marks Emice, "Kapitalizume alternatif ‘Komünist Manifesto’ yazdun. Bir tane da 'Hamsi Manifestosi' yaz. İlaçluk bi tane hamsi bile kalmadi" diy. La siz istersunuz da ben yazmam mi?
Hamsi Manifestosi:
1) Bundan sonra palukçi tekneleri ortak kullanılacak. Beyuk kuçuk fark etmiy, hepsi ortak olacak.
2) Yakalanan palukların boylari sitandart olacak. Beyuk palukların kuyruklari kopartilup, diğerlariylan ayni boy yapilacak.
3) Hamsinun kilosi her yerde eski paraynan yedimilyonbeşyuzbinlira olacak.
4) Foter Osman'un herkesten erken denize açilmasi engellenecek. Bulari yapmazsanuz ne hamsi kalur ne da paluk. Denizdeki müsilajlan gargara yaparsunuz. 

*** Devlet balon değildur, topli iğneylan sonmez. Lamba değildur, üfliyerek sönmez. Sadece yüksek dozda demokrasiylan soner.

*** Dunya çok değişmiş, başka bir yere gidiymiş. Hee biz da yeduk. Bi pokun değiştuği yoktur. Sadece halki kandurma yöntemleri çok değişti ve gelişti.

*** Kapitalizum sağluğa zararlidır. "Ben içime çekmiyrım, benımki layt kapitalizm" olmaz. Pasif kullanici bile olmiyacasın, kökten pirakacasın.

*** Bu pokkiyen emperyalist kapitalizım, dünya halklarinın gidasi, barinmasi, sağluk hizmeti ve eğitumi içun asla endişelenmez. Olarun günun birinde patlayup, ortaluği tahrip etmesinden korkar ve buğa önlem almağa çalişur.

*** Patapat Suleyman "5 dane gredi gartım var" diye hava atay. Akıl salatalık değil ki kırıp vereyim. La gredi karti dedığın nedı, veresiye defterinin elegtironik hali. Eskiden veresiye yazdıracak olan kişi, herkes çiktuktan sora bakkala girerdi. Ne pok yemağa İstiklal Savaşi Madalyasi taşiymiş gibi hava ataysunuz etrafa? Bankalar buni dudükliy diye kasıliy. 

*** Devrimun önindeki en beyuk engel Oflilardır! Biliysınız, polemiğe girıp da fiyonk takmadığım kimsayi daha tarih yazmamiştır. Ama bu bizım Oflilar içın geçerli değildır. Ofli'ya laf anlatana kadar iki dane hamsiyi devrimci yaparım daha iyi.

*** Bizım İdris 'siniflari' sordi. Dedım, ‘evde kal’ denmesine rağmen her gün sabahun körinde işe gitmek zorinda olanlara piroleter, evde kalıp Temmuz’da mi, yoksa Ağustos’ta mi topi atacağini düşunenlere kuçuk burjuva, villasindan sitori paylaşanlara da burjuva diyrık evladım.

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı