Laz Marksist Saptamalar

*** AVM'ler açilsın, ticari hayat durmasın ama salgın da yayilmasın. Hee oldi. İki uci bokli deyneğımız kalmadi, tek uci boklisindan var.


*** Burcuvaziylan mücadelede 4-4-2, 3-5-2 gibi taktikler bize yaramaz. Bizum karakterumuza en uygun olan taktik “topli hücum, topli müdaafadur.” Bu sinif savaşuminun sonuci 3 ihtimallidur; Ya emperyalizumi yenecık, ya onlar bize yenilecek ya da dünyanun altini üstine geturecık.

*** AVM’ler açilsın, ticari hayat durmasın ama salgın da yayilmasın. Hee oldi. İki uci bokli deyneğımız kalmadi, tek uci boklisindan var. 

*** ‘Solciyim’ derken niçun sesınız Züğürt Ağa’nun ‘do-ma-tes’i gibi mahçup çikay. Bu dolar manyaği, hirsuz vampirler halkın kanini emerken utaniy mi?

*** Üretım araçlarini elinde bulunduran burcuvalar yavaş yavaş mülksuzleştırılecektır. Fakat sigarayi birakmanın bile ne kadar zor olduğuni düşunursek, bulara sahip olduklari malların önce Miniatürk gibi küçuk maketlerini verıp, sonra bu maketleri alarak tamamen mülksuzleştırecık.

*** Evladım, ben bir diktatorluk reçetesinden değil, hamsi gibi özgür, huzurlan yuzebilmekten bahsettım. “Ameriga ne pok yersa onlan yarişın” demedım.

*** Aranuzda çok tüketmiyenler var, göriyrım. Sen tüketma, o tüketmesın, bu tüketmesın. Eee, bu kadar istiflenmiş mali kim tüketecek? Ondan sonra kapitalizım batti… E tüketmesanız batar tabi… Yeni bir emre kadar çoluk çocuk, yaşli, gadın-erkek demeden alışveriş merkezlerine dalacaksunuz. Gerekli gereksiz oti boki, kıli tüyi, ne bulursanuz satun alacasınız.

*** Halk kapitalizumi diye bi fikircuk attilar ortaya; göya kapitalizumi tabana yayacaklarmiş. Herkesun mali mülki, parasi olacakmiş. Annaymisun Nihat’un akli bu ‘halk kapitalizumi’ teoricuğine yatmamiş, “E peki, herkes kapitalist olursa kimi soyacık?” dedi. 

*** Kapitalist ilişkilere girtlağina kadar batanlar dikkatli bakun; narkoz yemiş gibidurler, gözleri haboyle buzhanede beklemiş hamsi gibi mattur.

*** Evladım, faşizumi sadece Hitler’ın badem bıyığindan ibaret zannetma. Faşizum sermayenun içinde, ruhinda vardır. Finans oligarşiylan halledemeduğini oligarşik diktaylan halletmeye bakar.

*** Dini imani para olan pokkiyen kapitalizum, sağlukli insani hasta olduğina inandurur ve tansiyon, sitires ve adet günini ölüm gibi sunar.

*** Dünyanun bütun ütopyalari, birleşun!

*** Dünya halklariyla Lazlar kardeştur!

*** Kapitalizum insan evladinun sahasini 300 yil kapatmiş ve seyircisuz oynama cezasi vermiştur. La fikstürunuzi hep kapitalizum mi belirliyecek? Aslinda dunyanun her tarafi kendi sahanuz ama haberunuz yok.

*** Bu kolbasti denen oyini destekliyrım. Herkes oynamali. Çunki, bu kadar hoplayup ziplayan insan evladinun beynine kan gitmemesi imkansuzdur. Özellukle bizi yönetenlere hergün yarum saat kolbasti oynamalarini tavsiye edeyirum.

*** La masa başinda oturup cetvellerle gönyelerle, yeni ülke sınırlari çizmayun, hepsini kaldurup sınırsuz ve sinufsuz, kardeşçe yaşayacağuz… Sonra o cetvelleri, gönyeleri müsait bir yerunuze: örneğun, araç gereçsuz biraktuğunuz okullara göndereceğuz.

*** Ara tiransferde yabanci bir halk tiransfer edemeyeceğumuze göre, demokratuk temizluğumuzi yine bu halkla yapacağuz. Yok edelum etmesine da, bilinçli bir halkun bonservis bedeli çok yuksektur.

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı