Kuçuk burjuva, kuçuk burjuva, kuyruğun nerede?

Daha 5 sene once Çaykara’da dere kenarina siçan Cemal, Point Residans’tan mi, yoksa Meridian Towers’tan mi daire alayim diye duşuniy.


Kuçuk burjuva, kapitalizimın bir gün kendisini opup zengin bir pirense çevireceği hayaliylan yaşar. Bu hayalle omur boyi kendini önine gelen zengine opturur. Sonuç; köti yola düşmiş bir ruh…

Kuçuk burjuva üretim aracina sahip değildur. Fakat emeğini her gün piroleter gibi burjuvaya satmak zorinda da değildur. Giderek çoğalan ve çeşitlenen bu orta sinifi artuk ikiye ayiriyrık; 

1-Kuçuk burjuva 2-Kuçucuk burjuva.

Esnaf, çiftçi, toprak sahibi köyli, kuçuk üretici, hizmet sektörinde çalişanlar, teknik elamanlar, oğretmenler, memurlar (kiravatli takumi), sanatçilar ve oğrenciler literaturdeki kuçuk burjuvadur. Ama artuk bir de kuçucuk burjuva tanımina ihtiyaç duymaktayiz.

Ellerindeki az miktarda parayi faizde, repoda, dovizde, bitcoinde değerlenduren, boylece kendini enfilasyona ezdurtmeyen, işbilen, kafasi çalişan kendini burjuvaymiş gibi hisseden bu gurup, kuçucuk burjuvaziyi oluşturiy. Bularun erkeklerine Rant, kadunlarina Rantiye diyrık.

Kendi bireysel kurtuluş yolini bulduklarini zannettukleri içun, her türli toplumsal mucadeleye karşidurlar ve bu mucadelenin çağdişi olduğinun piropagandasini yaparlar.

Kapitalizimın nimetlerinden nasil yararlanduklarini ove ove bituremeyen bu kuçucuk burjuvazi ve onlarun dünya görişi, ülkemuzde yillardur suren depolitizasyon sürecinun da temel dayanaği olmiştur.

Kuçucuk burjuvazi ünvanlara bayilur, konum ve sitatuler onun amentusidur 

Kuçucuk burjuva içun toplumdaki sitatusinun ve konuminun en temel göstergesi tuketimdur. Daha 5 sene once Çaykara’da dere kenarina siçan Cemal, Point Residans’tan mi, yoksa Meridian Towers’tan mi daire alayim diye duşuniy.

Burjuvalaşma hayali ile piroletaryanun saflarina itilme gerçekluği arasinda sikişup kalan kuçucuk burjuvazi hezeyana suruklenur; bu durum oni piroletaryayi kuçumseme ve ondan kendini tuketerek ayirt etma gayretine iter.

Çikar, göster telefonuni

Geçen gün Yali Kiraathanesi’nde oturmuş çay içiydım. İçeri Uzunşase Osman, Netceğuk Hasan, Kainat İbrahim ve Kivirzivir Resul girdi. Bularun dördi da boş gezenun boş kalfasidur. Sirayla ceplerinden çikarduklari cep telefonlarini, gururla masaya koymaya başladilar. Önce Uzunşase Osman sanki Kovid-19 aşisi bulmuş gibi gururlanarak, Motorola Razr V4 model bi telefoni masaya koydi. Ardindan Netçeğuk Hasan, Huavey P40 telefoni çikardi. Derken Kainat İbrahim Samsung Galaksi S11 çikarup atti masanun ortasina. Kainat İbrahim bunlari aşağilar gibi bakarken birden Kivirzivir Resul Ayfon X Fold marka bi telefoni gösterdi bulara. Sanki fıloş royal açmişcasina bakay diğerlerine. Az once Tupraş ihalesini kazanmiş Koç Holding CEO’si gibi yayilan uşaklar boyunlarini büküp masadan kalkti. Belli ki daha pahali olan cep telefonina yenilmişlerdi.

La genşler, nabaysınız?

Son zamanlarda kulağuma, “Laz Marks’un soyledukleri artık hikâye oldi, tarihun soni geldi, ideoloci filan kalmadi,” gibi sözler geliy.

La Petrus tıpalari, la dolar manyaklari, la sermaye kutavlari*, la pili bitmiş liberal enteller, la Amerikan bezleri, la din bezirganlari, la kılçuğina siçtuğumun vijdansuzlari…

Bi pokun bittuği yoktur; daha eyi bi Turkiye, daha eyi bi dunya mumkun. Tarihun mi soni geldi, sizun mi görecık. Laz Marksizim asıl şimdi başlay.

* Kutav: Köpek. Pagınız, TDK (Tirabizon Dil Kurumu)

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı