Kapitalizim sağluğa zararlidur

Kapitalizimi pırakmak istiysan ilk once kuvvetli bir iradeye sahip olacasın. Oyle layt kapitalizimlan, azaltmayla olmaz. Biraktun mi kökten birakacasın.


Sementa Recep geldi. Uşağun canı ha bu kiredi kartlarindan çok yanmiş. “Laz Marks Emice,” dedi, “Ben habu kapitalizimi birakmak istiyrım ama bir türli beceremiyrım.”

Evladum dedum, bu sadece senun sorunun değil, bütun insanluğun sorunidur. Milyarlarca kişi bu zikkumun zararini bile bile yaşay. Dile kolay, 300 yilluk bir tiryakiluk bu.

Kapitalizimi pırakmak istiysan ilk once kuvvetli bir iradeye sahip olacasın. Oyle layt kapitalizimlan, azaltmayla olmaz. Biraktun mi kökten birakacasın. Tabii sen bu birakma mucadelesini verurken, bankalarun, borsalarun, holdinglerun ve kiredi kartlarinun üzerine, “Kapitalizim sağluğa zararlidur, kapitalizim kansere, damar tikanukluğina, iktidarsuzluğa, kalp kırizine ya da felç geçurmenuze neden olur, kapitalizim insani eldurur, hatta bebeklere bile zarar verur,” diye yazmak lazimdur. 

Hoş geldun bebek, soyilma sirasi sende

Sementa Recep, tapesi yayinlanmiş şikeci gibi yuzume bakay, belli ki bağlantiyi kuramadi. Recep evladım, anlatayim, dedum. Kapitalizim bebeklere zarar verur; çünki her yeni doğan bebek İMF’ye, Dunya Pangasi’na, emperyalizime borçli doğay. Pekii, bu bebekler beyuduği zaman hiç sormiyacak mi, “La ortalukta çağdaş eğitum verilen okul, hastalaninca gideceğum hastane, mezun olinca çalişacağum bir iş göremiyrım, bu paralari ne pok yemağa harcadunuz?”

Hoş geldun bebek! O merak ettuğun 100 milyarlarca dolari bankaci-ticaret burjuvasi-politikaci şeytan üçgeninde iç ettiler evladum.

Bu paralar normal bir halk iktidarinda yol, su ve elektirik olarak geri dönebilecekken sadece elektirik olarak geri döndi. Oni da bizum solci uşaklara verdiler. Yalnuz bu elektirik konusinda haklarini yemiyelum, devletun vatandaşa bu kadar cömert davranduği az görulmiştur. Bizum Erdoğdi Mahallesi’ndeki sebil-ül hayrat çeşmenun suyi gibi elektirik verdiler.

Senun aklun şimdi, “Kapitalizim insani iktidarsuz yapar,” mevzusina takilmiştur. 

Açukliyayim. Bir düşun, bu kadar sitirese can mi dayanur? “Gredi kartinun faizi gelmiş”, “La işten çikartilacak 10 kişinun içinde ben var miyim?”, “Eyvaah buzdolabinun senedini ödiyemedum, la cep telefoninun faturasi, uşaklarun okul masrafi, evun kirasi” derken vucuttaki kanun tamami bu sitirese harcanur ve nanik nunik etmak içun sungersi dokiya bir damla kan kalmaz.

Kapitalizimın içindeki zehirli maddeleri inceliyelum

Nikotin: Kapitalizimın içindeki bağimliluğa yol açan tehlikeli bir maddedur. Medyada ve reklam sektörinde çok kulllanilur. İnsan evladini durduk yere, “3. kattan tepe usti yere atlayun, çok eyidur, şoyle yararlidur, böyle faydalidur. Bakun herkes atlayi, atlamazsanuz ‘out’ olursunuz,” deyup fiştuklarlar. Gaza geturup atlattuktan sonra da, “Tepe usti yere atlamanuza engel olacak müthiş buluş,” diye yeni bir şey kakalamaya çalişurlar. İnsan evladi tepe usti düşmenun etkisiyle biraz Avarelleşur ve bu kisir döngüye bağimli olur.

Konsorsiyum: Tekelci kapitalizimın kartel ve tiröst aşamalarindan sonra ulaştuği en gelişmiş tekel biçumidur. İdris uşağum, mel mel bakma, anlatacağum. Şimdi balukçi Cemal’un Tirabizon’da ne kadar taka varsa satun alduğuni farz edelum. Şehrun yiyeceği butun hamsiyi bu kotori tutacaktur. Cemal her turli rekabeti ortadan kaldurup, fiyatlari dileduği gibi belirleme gücine ulaşmiştur artuk. “Hamsinun kilosi 500 lira, işunuza gelırsa,” derse ne yapacasın? İnsan havasuz, susuz durabilur ama hamsisuz durabilur mi?

Karbonmonoksit (egzoz gazı): “Tren komünist bir icattur, komünizimi hatırlatiy,” diyecek kadar yayuk ağizli yöneticiler gördi bu ülke. İşbirlukçi  sermaye ne istedi, montaj araba sanayi mi? Daya arabayi, döşe yollari. Böylece kapitalizim, 3 tarafi denizlerle çevrili ülkemuzun 4 tarafini karbonmonoksitle çevirmiş ve alayumuzi karbonmonoksit manyaği yapmiştur.

Faşizum: Kapitalizimın içinde çok miktarda bulunan zararli maddelerun başinda faşizum gelur. Faşizum uluslararasinda düşmanluk yaratur ve ulusal önyargilari pekişturur, cinayet niteluğindeki dış politikalarla ulkeler arasinda savaşlar çikarur. Milyonlarca insanun elumine yol açar. Filitreli faşizum ve filitresuz faşizum modelleri var. 

Naftalin (güve kovucu): Kapitalizim bütun insani erdemleri, âdetleri, aluşkanluklari, “Bunlarun modasi geçti, dinozorluğun luzumi yok,” diyıp naftalinler ve sanduğa kaldurur.

Metanol: Kapitalizim insan evladina, bu kadar çile çekmesine rağmen metin olmasini ve sesini çikarmamasini öğut verur. Fazla miktarda alinan metanol yüzinden, başkasina yapilan haksuzluğa alduriş etmezsun. Aşuri dozda alinmasi halinde ise, “Madem çile çekmem kaçinilmaz oldi, bari keyif alayim,” diyup 24 saat instagramda fink atarsın.

Toluen (tiner): Kapitalizimın içindeki en can acitici zehirli maddedur. Selülozik kapitalizim ve sentetik kapitalizim diye iki ayri çeşidi vardur. Kapitalizimın ekonomik olarak ezduği ve çaresuz biraktuği insan, kuçucuk evladini sokağa terk eder. Ondan sonrasini siz kirmizi işukta arabanuz durduğinda göriysınız. Göriysınız ama o kuçucuk uşaklardan korkup, kapilarunuzi içeriden kilitliysınız, hatta gözlerunuzi olardan kaçuriysınız. Niçun? Hadi bu bebeler tiner çekiy, siz ne çekiysınız ki kafanuzi deve kuşi gibi arabanuza gömiysınız? Size bir eyi, bir köti haberum var, bir; vicdanunuz pit pit da olsa atay. İki; yerun dibine da girsanuz bu tablodaki sorumluluğunuz değişmeeez.

Baktum bizum Sementa Recep kiredi kartini izmarit gibi küllükte ezmağa başladi. “Aha saa soz veriyrım Laz Marks Emice, habu pokkiyen kapitalizimi birakıyrım. Uşağum dedum, pasif kullanici bile olmaman lazim. Yoksa gene zararini görursun.

(Yılmaz Okumuş)

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı