“Dunya halklarinun galibiyeti 1’e 350 veriy”

Koskoca bir şehir, umuduni Sauthemptın’ın deplasmanda Şefıld Unaytıd’i yenmesine bağlamiş durumda.


Yali Kiraathanesi’nun bahçesine girduğumde bizum uşaklari haril haril çalişurken gördum. La bunlar pek kitap okumazlar, nedur, ne oliyi derken yanilmaduğumi anladum. Aralarinda işbolumi yapmişlar; Kainat İbrahim Seri A’yla, Bulaşuk Ahmet La Liga’yla, Lelipop İhsan Bundesliga’yla, Ayu Mehmet da Pirömiyer Lig’le ilgili ne kadar doküman ve bilgi varsa masaya tökmiş, iddia kuponi dolduriyler. Beni görince hafiften bir tedirgin oldilar.

– Çekinmayun uşaklar, oynayun, dedum. Kapitalizime ‘ya tutarsa’ diye maya çalaysınız! İşunuz Nasrettin Hoca’dan daha kolay. 

Koskoca bir şehir, umuduni Sauthemptın’ın deplasmanda Şefıld Unaytıd’i yenmesine bağlamiş durumda. Ayu Mehmet heyecanla, Sauthemptın galibiyeti 8.75 veriy Laz Marks Emice, bir tutturursak köşeyi dönduk, dedi. 

La güzel evladum, bular enayiluk kokan cümleler. Bu çakallar size köşe möşe döndurmezler. 

Baluği bile 4 kişi birlukte tutay

Çok değil, şurada 30-40 yil once çalişkan ve sebatkâr insanlarun piril piril aydunlattuği bir kültür şehriydi Tirabizon. Şimdi işsuzluğun yavaş yavaş kirlettuği bir şehirde yaşayrık. İşsuzluk deyup geçmayun, uşaklar baluği bile artuk 4 kişi birden tutay. Birincisi oltayi tutay, ikincisi oltaya yemi takay, üçüncusi şinorkeliylan yemi yutacak baluğa refakat ediy, dördüncusi da yemi yutmasi içun baluği ikna ediy.

Fakat hal böyleyken iktidar ve medyamuz her gün, “Şoyle beyiduk, böyle kalkinduk, uluslararasi finans kuruluşlari bize kirmizi kurdele takti, yilduzli pekiyi verdi,” diye haberler yapayler. Bazi çatlak seslerun, “Bu büyume niçun halka yansimay?” diye sormasina aldurmayun. Emperyalizim ve yerli işbirlukçilerinun işleri tikirinda ya, sen oğa bak.

Banko Dunya Halklari

Ayu Mehmet’e döndüm;

– La dunya halklariyla emperyalistler arasindaki bu maça ne oynarsun?
– Maç nerede, dedi.
– Deplasmanda, gilobal köyde, dedum.

Pekii dünya halklarinun son durumi nedur, diye sordi.

– Epey bir sakat var. Bazi halklar travma geçuriy. Bazi halklarun hafizasinda çekme var, devrimci geçmişlerini unuttilar. Bazi halklar sezoni kapatti. Avrupa 1968’den beri hâlâ kiş uykusinda, bir uyanabilseler kendi egemenlerinden hesap soracaklar ama. Bu arada Latin Amerika halklari çok formda. Maradona’nun bulunduği o kanatta sorun yok. Yattara’nun kıtasinun ne yapacaği belli olmaz. Asil sikori değişturecek halk bizumkisi. Maça ağirluğumuzi bir koyarsak, Orta Doğu, Arap Yarumadasi, Asya, Balkan ülkeleri, Avrupa, ABD çalkalanur.

Ayu Mehmet siritarak, Laz Marks Emice, dedi, çok cazip bir maç. Egemen guçler kendilerine çok güveniyler ama cesaret edıp dunya halklarina oynamak lazim. Eğer maçi kazanursak var ya, en az 1’e 350 verur.

(Yılmaz Okumuş)

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı