Kozma Togo: Karikatür tarihimizin tanınmayan öncülerinden

Yazarımız Kürşat Coşgun'un Karikatürcüler Derneği web sitesinde yayınlanan araştırmasını Ters Dergi okurlarıyla paylaşıyoruz.


 1. 1 Teodor Kasap’ın yeğeni


  Kozma Togo 1895 yılında İstanbul’da doğdu. Asıl adı Kosmas Theodoridis’dir. Babası eczacı Vassilis, annesi ise hemşire Maria Theodoridis’dir. Togo, Osmanlı İmparatorluğu Meclis-i Mebusan’da milletvekilliği yapan doktor Aristides Paşa ile ilk mizah dergisi “Diyojen”i yayınlayan Teodor Kasap’ın da yeğeni, yine kendisi gibi karikatürcü olan ve Yunan politik karikatürünün önemli adlarından biri olan Fokionas Dimitriadis’in (İstanbul/1894-Atina/1977) kuzeniydi.

 2. 2 Lise yıllarında çizmeye başladı


  Kozma Togo liseyi Vatelo Lisesi’nde (Hacıhristos tarafından 1868’de Taksim’de kurulmuş bir Rum-Fransız Lisesi) okudu. İyi derecede Rumca ve Fransızca öğrendi. Henüz lise yıllarında iken karikatür çizmeye başladı. Bu dönemde bir süre resim eğitimi aldı. Eğitim yaşamının sonrasında Eleni Themistocles ile evlendi.

 3. 3 Dergiler ve gazeteler dönemi


  İlk çizgileri İstanbul’da yayımlanan Ano Kato (Aşağı Yukarı / 1911-1913) adlı bir Rum dergisinde görüldü. Theo imzasını kullandığı ve 1935’e kadar sürecek olan bu dönemde daha çok Yunanca, Fransızca ve Osmanlıca-Fransızca yayın yapan dergiler için portreler çizdi. Bu portreler Akşam ve Cumhuriyet gazetelerinde yayınlanıp beğenilince çeşitli mizah dergilerinde ve günlük gazetelerde konulu karikatürler çizmeye başladı.

 4. 4 Mussolini’den kutlama


  Togo’nun çizgi yaşamı boyunca Les Annales De Turquie, P’st, Tan, Milliyet, Cumhuriyet, Akşam, Son Telgraf, Karagöz, Babacan, Köroğlu, Köylü, Embros, Akbaba gibi dergi ve gazetelerde de karikatürleri yayınlandı. Kitap kapakları ve reklam çizimleri yaptı. Dönemin başbakanı İsmet İnönü ve İtalyan başbakanı Benito Mussolini’den çizgileri nedeniyle kutlama mektupları aldı.

 5. 5 Albümleri yayımlandı


  1931-1961 yıllarında Türkiye’de her yıl yayınladığı “Togo Albümü” (1935’e kadar “Theo Albümü”)’nün yanı sıra, politika ve diğer gelişmelerini yakından izlediği Yunanistan’da da 1951-1955 arasında “O Romios”, 1962-64 arasında “O Fanos” adlı albümleri ve 1961’de A.Papadopulos’la birlikte “Yılbaşı Akşamı” adlı karikatür dergi-albümü yayınladı.

 6. 6 Kozma Togo ile Ratip Tahir Burak polemiği


  1950’lerde iktidardaki Demokrat Parti’den yana tavır alan ve bu partinin yayın organı niteliğindeki Köylü adlı mizah dergisinde çizen Kozma Togo, muhalif Cumhuriyet Halk Partisi’nin yayın organları Ulus ve Siyasi Halk Gazetesi’nin çizeri Ratip Tahir Burak ile çok sert polemiğe girer. Ratip Tahir Burak bu çizgilerinden dolayı 1955 yılında soruşturma geçirir ve cezaevine girer. 16 ay sonra cezaevinden çıktıktan sonra sert muhalif çizgilerine Semih Balcıoğlu’nun çıkardığı Taş mizah dergisinde devam etmek isteyen Burak, dergide Togo’nun da olduğunu öğrenince bu dergiye çizmekten vazgeçer. Balcıoğlu durumu Togo’ya bildirince, “Ratip de haklı, ben biraz fazla ileri gitmiştim.” der. Oysa bu olaylardan otuz yıl önce (1925) Türkçe-Fransızca yayınlanan “P’st” adlı mizah dergisinin yalnızca iki çizeri vardı: Kozma Togo (o günlerde Theo) ve Ratip Tahir (Burak).

 7. 7 Ölümünün ardından "Ben Vatandaş Karikatürist” kitabı


  Kozma Togo 5 Ekim 1964’de İstanbul’da yaşamını yitirdi. Cenaze töreni 7 Ekim günü Pera Ortodoks Teslisi’nde gerçekleştirildi ve Şişli aile mezarlığına gömüldü. Togo’nun ölümünden sonra 1993 yılında Athanasios Papas adlı bir Yunan yazar tarafından “Kosmas Theodoridis (Togo) – Ben Vatandaş Karikatürist” adlı bir kitap yayınlandı.

 8. 8 Öncü Türk karikatürcülerinden


  Daha çok on dokuzuncu ve yirminci yüzyılın Yunan ressamları ve hagiografları üzerine çalışmalar yapan Papas uzun bir çalışma sürecinden sonra yaklaşık beş yüz sayfalık bu monografiyi yayınladı. Yazar, önsözde şöyle diyor: “Maalesef bugüne kadar sistematik olarak araştırılmamış, yirminci yüzyılın ilk yarısının öncü Türk karikatürcülerindendir. Ancak bu görevin oldukça zor olduğuna şüphe yok, çünkü sanatçının karikatür çalışmaları, bu çalışmaların yer aldığı tüm albümleri, dergileri, gazeteleri ve kitapları bulmak kolay olmadı, hatta bazen imkansızdı.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı