İstanbul sokaklarına adını veren kadınları tanıyor musunuz?

İstanbul sokaklarına adını veren kadınların bazıları size tanıdık gelecek. Birçoğunu ise ilk defa duyacaksınız. Bakalım bu 54 kadından kaçını tanıyacaksınız?*


* Kaynak: İstanbul’un Ansiklopedik Öyküsü, Haldun Hürel

 1. 1 Adile Sultan


  Padişah 2. Mahmut’un kızı. 1826’da doğdu. Eşini ve çocuklarını kaybettikten sonra Nakşi Dergahı’na girerek münzevi bir yaşam sürdü. 1898’de öldüğünde, Eyüp’teki türbesine defnedildi. Adının verildiği yokuş Kandilli’de bulunuyor.

 2. 2 Asker Saime

  Saime, Kurtuluş Savaşı yıllarında çeşitli mitinglerde konuşmalarıyla halkı cesaretlendiren aydın bir kadındı. Bu cesareti nedeniyle “asker” lakabı almıştı. Asker Saime Sokağı, Beykoz’da, Yalıköy civarında bulunuyor.

 3. 3 Ayşe Çavuş


  Kurtuluş Savaşı’nın kahraman kadınlarından biri olan Ayşe Çavuş, Manisa-Salihli’de bilfiil çatışmalarda yer aldı. Savaşın ardından Atatürk tarafından Ankara’da ağırlandı. Adını taşıyan sokak, Kadıköy-Kazasker’de yer alıyor.

 4. 4 Ayşe Kadın

  Sadrazam Amcazade Hüseyin’in kızı. Yaptırdığı Ayşe Kadın Hamamı, Fatih-Şehzadebaşı’nda bulunan sokağa adını verdi.

 5. 5 Ayşe Sultan

  2. Abdülhamit’in kızı, Ayşe Sultan Korusu olarak bilinen mahalle eskiden kendisine aitti ve korunun içinde bir de köşkü bulunurdu. İstanbul’un en pahalı yerleşimlerinden olan bu alan Bebek sırtlarında bulunuyor.

 6. 6 Bestekar Dilhayat


  Bestekar Dilhayat Hanım, müzik dünyamızın ilk kadın bestekarlarından. 1700’lerin başında doğdu ve sarayda yetişti. Tambur ustasıydı. Sokağı Kadıköy Osmanağa Mahallesi’nde bulunuyor.

 7. 7 Bezm-i Alem Valide Sultan

  Sultan Abdülmecit’in annesi olan Bezm-i Alem Valide’nin ismi, oğlunun yaptırdığı çeşmeyle yaşıyor. Mahalleye de adını veren tarihi Valide Çeşme, Beşiktaş’ta bulunuyor.

 8. 8 Fahriye Hanım

  Eski İstanbul’un cumhuriyetin ilk yıllarındaki ünlü bir ses sanatçısıydı. Adını taşıyan sokak Maltepe’de bulunuyor.

 9. 9 Fatma Sultan


  Kanuni’nin kız kardeşi, Muhteşem Yüzyıl’daki Meltem Cumbul ve Yetkin Dikinciler’in canlandırdığı, idam edilen Sadrazam Kara Ahmet Paşa’nın eşi. Adının verildiği Fatih’teki mahallede bir de camisi mevcut.

 10. 10 Gördesli Makbule

  Kurtuluş Savaşı’nda Manisa’da bulunan Gördes’i düşmana karşı savunurken şehit düşen Makbule’nin adı, Beykoz-Ortaçeşme’deki Gördesli Makbule Sokak’ta yaşıyor.

 11. 11 Gülfem Hatun

  Muhteşem Yüzyıl dizisinde Selen Öztürk tarafından canlandırılan, Kanuni Sultan Süleyman’ın kimi rivayetlere göre eşi, kimine göre cariyesi. Gülfem Hatun’un Kanuni tarafından öldürtüldüğü ya da bir entrikaya kurban gittiği rivayetler arasında. Üsküdar-Doğancılar’da yer alan camisi nedeniyle bu mahalleye adı verildi.

 12. 12 Hacı Fatma Hatun

  16. Yüzyıl’a ait bir Mimar Sinan eseri olan Hatuniye Camii’nin banisi. Samatya’da bulunan sokağa adını veren cami şu anda mevcut değil.

 13. 13 Hacı Hesna Hatun

  Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah’ı bakıp büyüten kadın. Yaşlılığında saraya yukarıdan ve karşıdan bakan bu mahallede oturmak istemiş ve Kocası Kurtoğlu Aslan tarafından burada adına bir cami inşa ettirilmiş. Mahalle Üsküdar’dan Paşalimanı’a uzanan caddenin sokaklarından oluşuyor.

 14. 14 Hacı Kadın

  İstanbul’un ilk kadısı olan Hızır Bey Çelebi’nin kızıydı. Unkapanı civarında bir hamam yaptırmış ve adı burada bulunan sokağa verilmiş. Ayrıca Atatürk Bulvarı’nda adının verildiği bir de cadde bulunuyor.

 15. 15 Halide Edip Adıvar


  Roman yazarı ve büyük halk kahramanı. Güçlü hitabeti ve cesaretiyle cumhuriyet devri ve öncesinde milli mücadelenin ve kadın aydınlanmasının en önemli figürlerinden. Adını taşıyan cadde Okmeydanı-Piyalepaşa’da bulunuyor.

 16. 16 Hatice Sultan

  2. Beyazıt’ın kızı olan Hatice Sultan, Edirnekapı’da bir cami yaptırmıştı. Yol çalışmaları nedeniyle cami yıkıldı ancak Hatice Sultan’ın adı bu mahalleye verildi.

 17. 17 Havva Ana

  Tek tanrılı dinlerde yaratılmış ilk kadın olarak bilinir. Adını taşıyan sokak Fındıkzade’de yer alıyor.

 18. 18 Hayriye Hanım

  Cumhuriyetin ilk yıllarının en önemli ut üstatlarından ve musiki cemiyetinde hocaydı. Müzeyyen Senar’ı yetiştiren kadın olarak da bilinir. Sokağı Süleymaniye Külliye’sinin Haliç tarafında yer alıyor.

 19. 19 Hz. Ayşe

  Peygamber'in eşi olan Hz. Ayşe, “Âlim Kadın” lakabıyla tanınırdı. İsmini buradan alan Âlim Kadın Çıkmazı, Beşiktaş-Ortaköy arasında yer alıyor.

 20. 20 İclal Karabekir


  Kurtuluş Savaşı’nın Şark Cephesi Komutanı Kazım Karabekir’in eşi. Şu anda müzeye dönüştürülmüş olan evi, Erenköy'de yer alan bu sokakta bulunur.

 21. 21 İlknur Keleş

  1999 yılının 13 Mart günü Kadıköy’de bir mağazada patlayan bomba sonucunda yaşamını yitiren İlknur Keleş’in adı oturduğu Kozyatağı semtinde, Şehit İlknur Keleş Sokak'ta yaşıyor.

 22. 22 Kadın Nine

  Kim olduğu tam olarak bilinmeyen Kadın Nine muhtemelen İstanbul’un kadın velilerinden biriydi. Bu sokakta bulunan Ali Fakih Camisi 1894 depreminde yıkılmış, 1910 yılında Mısırlı bir kadın tarafından yenilenmişti. Kadın Nine’nin bu zat olabileceği de rivayetler arasında. Adını taşıyan sokak Kocamustafapaşa’da yer alıyor.

 23. 23 Kamer Hatun

  Yavuz Sultan Selim’in kızıdır. Mahalleye adını veren camisi 1911 yılında Mimar Kemalettin Bey tarafından yeniden inşa edildi. Mahalle Beyoğlu-Tepebaşı’nda bulunuyor.

 24. 24 Karga Zarife Sokağı

  Üsküdar’da efsanevi bir isme sahip olan Zarife’nin hangi yıllarda yaşadığı ve kim olduğu bilinmiyor. Ancak Üsküdar Sultantepe Mahallesi’nde yaşamış, sözü dinlenen, "karga" lakaplı bir kadın olduğu tahmin ediliyor.

 25. 25 Keçe Hatun

  Zamanla Keçe’ye dönüşen ismin aslı Keyci’dir. Keyci; yaraları dağlayarak tedavi eden kişiye denirdi. Yaşadığı dönem ve asıl ismi bilinmeyen “Keyci Hatun”, bu işten yüksek miktarda para kazanmış olmalı ki bir cami yaptırmış ve Aksaray-Haseki yolu üzerindeki bu mahalleye ismini bırakmıştı.

 26. 26 Kerime Hatun

  17. Yüzyıl’ın saray kapıağalarından Mehmet Ağa, ölen annesinin hatırasını yaşatmak için onun adını taşıyan bir cami yaptırmıştı. Kerime Hatun’un ismi caminin bulunduğu sokakta yaşıyor. Sokak Çengelköy’ün iç taraflarında bulunuyor.

 27. 27 Mediha Tansel

  1902 yılında doğan Mediha Hanım, bir süre Erenköy’de eğitmenlik yaptıktan sonra, Suadiye’de halen faaliyetini sürdürmekte olan bir okul inşa ettirdi. Eşiyle birlikte inşa ettirdikleri bu okulu 1971’de yeniletti ve okula eşi Turhan Bey’in adını verdi. Adı okulun bulunduğu sokakta yaşayan Mediha Hanım, 1994 yılında aramızdan ayrıldı.

 28. 28 Melek Hatun

  2. Beyazıt zamanında yaşayan Melek Hatun, mahalleye adını veren mescidi 1400’lerin sonunda yaptırdı. Mahalle, Mevlanakapı’nın ardında yer alıyor. Aynı sokakta yer alan çeşme sebebiyle mahallede bir de Melek Hatun Çeşme Sokağı bulunuyor.

 29. 29 Meliha Avni Sözen

  Cumhuriyet devri yazarlarındandı. Okul yapılması içi bağışladığı araziler nedeniyle İstanbul’un oldukça sevilen bir simasıydı. Adının verildiği cadde Mecidiyeköy’den Fulya’ya uzanıyor.

 30. 30 Mihri Hatun


  İlk kadın şairlerimizden, 1460’ta Amasya’da doğdu. Fatih devrinde Şehzade Divanı'nda şiirler okudu. Osmanlı'nın Safo'su olarak bilinir. İstanbul Üniversitesi Kütüphanesi'nde bir el yazması divanı mevcut. Adını taşıyan sokak Samatya’da bulunuyor. Ayrıca Şair Mihri isimli bir başka sokak da Kasımpaşa’da yer alıyor.

 31. 31 Mihrişah Hatun

  Kanuni dönemi vezirlerinden İskender Paşa’nın kızı. 1527 yılında Kocamustafapaşa semtinde bir cami yaptırdı ve caminin üzerinde bulunduğu caddeye bu nedenle Hoca (Hacı) Hatun adı verildi.

 32. 32 Mihrişah Valide Sultan

  3. Selim’in annesi olan Mihrişah Sultan, Osmanlı tarihinin en güçlü ve hayırsever kadınlarından biri olarak bilinir. Cadde Anadoluhisarı’nda yer alıyor. Yeniköy’de yer alan Valide Çeşme Sokak’ın adı da Mihrişah Sultan’ın anısını taşıyor.

 33. 33 Muhsine Hatun

  Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle boğdurulan, Pargalı İbrahim Paşa’nın eşidir. Kadırga-Yenikapı arasında yer alan “İbrahim Paşa-Muhsine Hatun” camii nedeniyle mahalleye ismi verilmiştir.

 34. 34 Nazperver Hatun

  Nazperver Hatun 16. Yüzyıl’da yaşadı ve 3. Murat’ın saray kadınlarından biriydi. Eyüp’te bulunan sokağın adı yakın zamanda restore edilen Nazperver Camisi’nden geliyor.

 35. 35 Nene Hatun


  1877-1878 Osmanlı Rus Harbi’nde, Aziziye Tabyası'nda birçok kahramanlık göstermiş olan Nene Hatun, 1857 yılında doğdu ve 98 yaşına dek yaşadı. Adının verildiği sokak Moda’da bulunuyor.

 36. 36 Neyyire Neyir

  İlk sinema ve tiyatro oyuncularımızdan olan Neyyire Neyir, Muhsin Ertuğrul’un yönettiği “Ateşten Gömlek” filmininde yer aldığı birçok filmde yer aldı. Ferah Tiyatrosu’nda sahneye çıktı. 1943 yılında, 41 yaşındayken öldü. Adının verildiği sokak Bahçelievler’de bulunuyor.

 37. 37 Nezihe Gürbüz

  Atatürk’ün kızı Makbule Hanım’ın kurduğu Türk Kadınlar Birliği’nin Kadıköy şubesini 1974 yılında kurdu ve başarıyla yönetti. Adı Kadıköy Şifa Mahallesi’nde bulunan sokakta yaşıyor.

 38. 38 Nurbanu Sultan

  Sultan 2. Selim’in eşi, 3. Murat’ın da annesi olan Nurbanu Sultan’ı Muhteşem Yüzyıl’da Merve Boluğur canlandırmıştı. Her ne kadar adı geçmese de Üsküdar sırtlarındaki Valide-i Atik Mahallesi’nin onun anısını taşıdığı biliniyor. Aynı mahallede Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş olan aynı isimli bir de külliye bulunuyor.

 39. 39 Perihan Abla


  Başrollerini Perran Kutman ve Şevket Altuğ’un oynadığı bir zamanların izlenme rekorları kıran “Perihan Abla” dizisinin çekildiği sokak Kuzguncuk’ta yer alıyor.

 40. 40 Perizat Hanım

  Kıbrıs Beylerbeyi Ahmet Paşa’nın eşi olan Perizat Hanım, 16. Yüzyıl’da bahçelerle dolu olan Cihangir yakınlarındaki bu semtte bir külliye yaptırmıştı. Hatuniye Mescidi olarak bilinen bu eserin bulunduğu çıkmaz sokağa adı verildi.

 41. 41 Rona Altınay

  THY’de hostes olan Rona Altınay, 1973 yılında Paris yakınlarında yaşanan ve 346 kişinin yaşamına mal olan uçak kazasında hayatını kaybetmişti. İkamet ettiği Şişli sınırlarındaki sokak onun hatırasını taşıyor.

 42. 42 Selime Hatun Sokağı

  3. Murat’ın en ünlü kaptan-ı deryalarından, Mimar Sinan imzalı camisiyle meşhur Kılıç Ali Paşa’nın hanımlarından biri. Gümüşsuyu’nda bulunan adının verildiği sokakta, bir de camisi bulunuyor.

 43. 43 Semahat Özdenses

  "Akşam oldu hüzünlendim ben yine” şarkının bestecisi. Karacaahmet Mezarlığı’nın karşısında bulunan sokağa ismini veren Semahat Hanım, 1913 yılında bu sokakta doğdu. Ülkemizin en ünlü kadın solist ve bestekarlarından biri olarak adını hafızlara kazıdı.

 44. 44 Süreyya Ağaoğlu


  Ülkemizin ilk kadın avukatı. 1903 yılında doğdu. Hukuk alanında önemli görevlerde yer aldı. Teşvikiye’den Ihlamur Kasrı’na inen güzergâhta bulunan bir sokağa adı verildi.

 45. 45 Şair Fitnat Hanım

  18. Yüzyıl'ın kadın şairi. Şairliği kadar şakacı kimliğiyle de tanınırdı. Şiirlerini halk diliyle yazardı. Bir de divanı bulunur kendisinin. Adının verildiği sokak Laleli'de bulunuyor.

 46. 46 Şair Leyla

  19. Yüzyıl'da ağırlıklı olarak Çırağan Sarayı’nda yaşadı. "Yaslı gittim, şen geldim" şarkısının sözleri kendisine ait. Müzikle de uğraşan Leyla Hanım'ın bazı besteleri de mevcut. Adı Beşiktaş'ta bulunan Şair Leyla Sokak'ta yaşıyor.

 47. 47 Şair Nigar


  1862'de doğdu. Batılı anlamda Osmanlı şiirinin ilk kadın temsilcisiydi. Yaşamı daha çok saray çevresinde geçti. Saray hayatından dem vuran "Aks-i Seda" ve "Niran" gibi eserleri mevcut. Aynı zamanda iyi bir piyanist ve köşe yazarıydı. Yedi dil bildiği söylenirdi. Devrin en önemli entelektüellerinden biriydi. Adını verdiği sokak Osmanbey’de bulunuyor. Ayrıca Öğretmen Nigar Hanım adıyla bir başka sokak da Mecidiyeköy’de yer alıyor.

 48. 48 Taya Hatun

  Asıl adı Daya Hatun’dur. Fatih Sultan Mehmet’in dayasıdır (süt annesi). Topkapı Sarayı’nın batısında yer alan bir cami yaptırmıştı. Yapı günümüze kadar ulaşmadı ancak caminin inşa edildiği caddeye adı verildi.

 49. 49 Tayyar Rahmiye

  Tayyar Rahmiye, Kurtuluş Savaşı’nda Adana’da çarpışan 9. Tümen’e katılmış ve Fransızlara karşı yapılan çatışmalarda üstün kahramanlıklar göstermişti. Unvanını bu kahramanlıklarından alan Rahmiye’nin ismi Beykoz Ortaçeşme'de bir sokakta yaşıyor.

 50. 50 Türkan Şoray


  Sinemamızın sultanı Türkan Şoray’ın adı, Etiler-Hisarüstü arasındaki Türkan Şoray İlköğretim Okulu’nun da yer aldığı caddeye verildi.

 51. 51 Zeynep Kamil

  Zeynep Kamil, Mısır Valisi ünlü Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın kızıydı. Bunduğu semte adını veren, eşi Malatyalı Yusuf Kamil Paşa ile birlikte inşa ettirdikleri sağlık kurumu günümüzde İstanbul’un en önemli doğum ve çocuk hastanelerinin başında geliyor. Zeynep Hanım ve eşinin adını taşıyan bir sokak da Vezneciler’de bulunuyor.

 52. 52 Zeynep Sultan

  Lale Devri’nin ünlü sultanı 3. Ahmet’in kızı olan Zeynep Sultan’ın banisi olduğu cami ve caminin adını taşıyan sokak Sultan Ahmet’te yer alıyor.

 53. 53 Zübeyde Hanım

  Atatürk’ün annesi. Adını taşıyan cadde Ataköy’de bulunuyor.

 54. 54 Zühre


  Anonim bir halk hikayesi olan "Tahir ile Zühre”nin, hikayede padişah kızı olduğu rivayet edilen Zühre’si. Sokağın ismini de elbette kavuşamadığı aşkı Tahir ile paylaşıyor. Tahir Zühre Sokağı, Hasköy’de bulunuyor.

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı