Alper Canıgüz ve psiko-absürt romantik komedileri


Bugünkü aklınızla, duygularınızla ve düşüncelerinizle 20 yıl öncesine dönmek ister miydiniz? Bence bunu herkes dönem dönem hayal eder. Yaptığımız yanlışları düşünüp; şimdiki aklım olsaydı, deriz sık sık…

Bir kitap kahramanı Aziz, tam olarak bu hayali gerçekleştirdi. Bilerek ve isteyerek değil aslında, kendi iradesi dışında döndü 20 yıl öncesine. Kendisini üniversite yıllarında ve bekar haliyle buldu. Değiştirmek istediği çok şey vardı, ama bazı şeyler değişirse Aziz de değişecekti muhtemelen.

Bahsettiğim kitap Alper Canıgüz’ün son romanı; Kan ve Gül. Hazır yeni kitap yoldayken biraz diğer kitaplarını hatırlayalım bu hafta.

Alper Canıgüz benim çok çok sevdiğim bir yazar. Türk edebiyatı okumaya biraz mesafeli yaklaştığım o saçma günlerde, bu mesafeyi hızla kapatmamı sağlamıştır kendisi. Çünkü romanları eğlencelidir, absürttür, avantürdür, psikolojiktir, hatta hepsinin ortaya karışımı şahane şeylerdir.

Mesela bir romanında ana karakter bir rüya kahramanıdır, diğerinde bir reklam ajansı vardır ve patron kedidir. Bir başkasında, az önce bahsettiğim gibi, zamanda yolculuk vardır. En efsane olanlarında ise kahraman 5 yaşındaki Alper Kamu’dur. 

Alper Kamu der ki; “5 yaş insanın en olgun çağıdır, sonra çürüme başlar.” Düşünün bu cümleyi kuran çocuğun zihin yapısını… Ne kadar haylaz, zeki, çok bilmiş, sevimli ama sinir olduğunu… Yazarın yarattığı bu cingöz karakter hafiyedir aynı zamanda. Mahallelerinde cinayet yaşanır ve Alper Kamu en 5 yaş haliyle çözer bu cinayetleri; Oğullar ve Rencide Ruhlar ile Cehennem Çieği kitaplarında. Cinayet çözerken de varoluşun anlamını sorgular ve ironik aforizmalar patlatır sık sık. Minik bir Albert Camus’dür belki de Alper Kamu.

Yazarın bugüne kadar basılmış beş romanı var ve altıncısı yolda. Bu yeni kitap da yine Alper Kamu’nun maceraları olacak sanırım. Ben yazarın tarzını Murat Menteş ile çok benzetiyorum ki sadece ben değil herkes benzerliğin farkındadır. Murat Menteş okuyanlar muhtemelen Alper Canıgüz de okumuştur, ama hâlâ okumadıysanız kesinlikle tavsiye ederim. 

Yine bir alıntıyla bitirelim. Cehennem Çiçeği romanının “nalet bebesi” Alper Kamu diyor ki;

“Pazarlığa açık değilse ruhum, şeytan beş para vermeyeceğindendir; çünkü ben Alper Kamu, gösterişli bir yalan, insanlığın kara yazgısına vurulmuş lanetli bir mühürden başka birşey değilim.”

Sevgiler.

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı