2021 AHMET HAMDİ TANPINAR ROMAN ÖDÜLÜ BİRİNCİSİ ESRA KAHYA OKURLARIYLA BULUŞTU

Jüri üyeleri bana geri dönüp roman dosyası için özendirici güzel şeyler söylediler. Yazana kadar Kambur benimdi; şimdi okuyucularımın oldu.


2021 Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Ödülü’nü ‘Kambur” adlı romanı ile kazanan Zonguldak Uzun Mehmet Ortaokulu Edebiyat Öğretmeni Esra Kahya, 26 Mart cumartesi günü Maden Mühendisleri Odası’nda okurlarıyla buluştu. 

ZOKEV Yönetim Kurulu Üyesi Üzeyir Karahasan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide Esra Kahya: “Biriktirdiklerimi gözlemlerimle harmanlayıp edebiyat öğretmeni gözüyle kağıda dökünce metinler kendiliğinden oluştu. İyi bir okuyucu olduğum kadar aklımdakileri de kolayca kağıda dökebiliyorum. Mutfak masamın bir kenarına bilgisayarımı koyup yazabiliyorum. Elimdeki metini başladığım andan kısa bir süre sonra bitirmek istiyorum. Metin yazıldığı gibi kalmalı. İmla kuralları dışında, metnin üzerinde fazla değişiklik yapmak taraftarı değilim. Bende özel yeri olan, yapıtlarını çok beğendiğim Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Ödülü Yarışmasını görünce Kambur romanını yazmaya koyuldum. Eserlerin teslimine iki ay gibi kısa bir zaman vardı. O arada ilk yazdığım bölümler bilgisayarım çökünce kayboldu. Umutsuzluğa kapılıp ağladım. Sonra kendimi toparlayıp bir ay sürede romanın taslağını çıkardım. Kambur’un kitap serüveni iki ayın içine sığdı. Birinci olabileceğimi düşünmüyordum. Jüri üyeleri bana geri dönüp roman dosyası için özendirici güzel şeyler söylediler. Yazana kadar Kambur benimdi; şimdi okuyucularımın oldu.

Ödüllerin özendirici olabileceğini düşünüyorum. Parasal değil, manevi anlamda başarılı olabileceğim düşüncesi hakim olunca yazma konusunda kendimi daha güvenli hissediyorum. Kelimelerin gücüne inanıyorum. Anlatmak istediklerimi diğerlerinden farklı anlatabilirsem ne mutlu bana, diye düşünüyorum. Okulumda da öğrencilerimi ödüllendirmeyi severim. Okumak çoğu kişiye şifa gibi gelir; yazmak da bana şifa veriyor. Acibe, evimizin karşısında oturan kambur bir kadındı. Gerçek hayatta Acibe’nin kamburluğuna çok üzülüyordum ve onu kitabımda baş karakteri yaptım. Onun dışındaki karakterlerin tümü kurgusaldır. “ diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Esra Kahya, ilk öğretmenliğini Bitlis Adilcevaz ‘da yaptı. Daha sonra sırasıyla; Zonguldak Merkez Cumhuriyet Okulu, Karaelmas Ortaokulu’nda ve halen Uzun Mehmet Ortaokulu’nda Türkçe öğretmenliği yapıyor. Bursa Osmangazi Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu 21. Ahmet Hamdi Tanpınar Roman Ödülü yarışmasında birincilik ödülünü aldı. Seyhan Livaneli Öykü Yarışmasında ise finale girdi. Öykü, İshak Edebiyat, Altı Yedi, Münzevi, Edebiyat Atölyesi, Edebiyat Gazetesi ve dijital medyada öyküleri yayınlandı. Yayınlanmaya hazır oniki öyküden oluşan bir de dosyası var.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı