Veli Efendi’den at yarışları

Bu çocuk yarın öbür gün milletin içinde bana “hadi baba at yarışı oynamaya gidelim” derse ben ne yapacağım! Hayır kimseyi de inadıramam öyle olmadığına.


Geçen gün 4 yaşındaki kızımla oturmuş çizgi film izliyorduk. Billy ve Bambam diye bir çizgi film var, o başladı. Ben de onları pek sevmiyorum. O başlayınca göz ucuyla cep telefonuma bakmaya başladım. Bakalım kimi linç ediyorlar diye Twitter’a bakıyorum. O sırada televizyondan şöyle bir ses geldi: “Billy ve Bambam at yarışı oynuyorlar”. Neeeey! At yarışı mı oynuyorlar? Çizgi film başlar başlamaz dış sesten böyle bir cümle duyunca hemen linç keyfini bırakıp televizona dikkat kesildim. Dedim acaba ben çocuğa Baby TV yerine TJK TV’yi mi açtım? Yo bildiğin Baby TV’ydi ve az önce Billy ve Bambam’ın at yarışı oynadığı söylenmişti. 

Bu cümleden sonra hikayenin Veliefendi Hipodromu’nda geçeceğini düşündüm ama benim düşündüğüm gibi olmamıştı. Billy ve Bambam denilen ayı desen ayı değil, köpek desen köpek değil, insan desen insan hiç değil ne idüğü belirsiz yaratıklar her zamanki gibi evlerinin üst katındaydılar. Dedim herhalde dış ses konuşmasına şöyle devam edecek: “Billy ve Bambam at yarışı oynuyorlar. Bütün gün bülten takip edip ganyan bayilerinde altılı kuponu yapıp çoluklarının çocuklarının rızıklarını at yarışında afiyetle yiyorlar. Boyları devrilsin!” diyecek diye bekledim ama öyle de olmadı. Çizgi filmi biraz izleyince, at yarışı denen şeyin bir sopanın ucuna takılmış at kafası kuklası olduğunu ve iki kardeşin bu at oyuncağıyla yarış yaptıklarını anladım. 

Ama kardeşim! Türkiye’nin neresinde olursan ol, iki kişinin at yarışı oynadığını söylersen onun anlamı bellidir. Bu cümlenin işaret ettiği dünya çocukların oyun oynadığı değil, birahanelerin, ganyan bayilerinin, sigara dumanının ve dördüncü ayakta Johny Guitar’ın, Yavuzhan’ın, Kafkaslı’nın olduğu bir dünyadır. Çevirmen arkadaşlara buradan sesleniyorum, lütfen ülkemizin gerçeklerini göz önünde bulundurarak çeviri yapın. Çocuklara sübliminal mesajlar vermeyin. Bu çocuk yarın öbür gün milletin içinde bana “hadi baba at yarışı oynamaya gidelim” derse ben ne yapacağım! Hayır kimseyi de inadıramam öyle olmadığına. 

Bu arada ben küçükken televizyonda “şimdi günün koşusu için Veliefendi’ye bağlanıyoruz” deyip bıyıklı bir at yarışı spikerine bağlanıyorlardı. Ben o bıyıklı spikeri Veli Efendi sanıyordum. Yıllarca o spikeri yani Gültekin Alpay’ı Veli Efendi sandım ben ya! Bu da böyle bir anımdır.

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı