SEÇİLMİŞ NEŞE

İster hüznünle aktar dışa vur kendini ister neşenle… Öyleyse neden neşeli vurmayasın kendini dışa; içte kendini yerden yere vurmaktan sıkılmadın mı?


İlk yazını ne zaman yazmak geldi içinden? Peki ilk kendini açma ihtiyacını ne zaman duydun? Kendini ne zaman ifade etme gereksinimi hissettin? İlk sevincinde mi yoksa içinde tanımlayamadığın şeylerde mi? İşte yazma süreci veya daha kapsamlı ifade süreci nasıl başladı ise öyle devam eder düşüncesi var ya, bunun kalıpları arka planda da başka başka hep var: “7'sinde neyse 70'inde de o olur.” gibi kalıplaşmış deyimlerde. 

Peki zaten sen içinde o ana dek hep var olan şeyleri açık ettin desem nasıl düşünürsün? Sadece bunları yazıya veya ifadeye dökme motivasyonun alışkanlıklarının dışında bir süreçte oldu… Ancak bu değişen bir dinamik sen her hüznünde aktarım sağlarsan evet belki sonsuz bir aktarımın olur. Ancak sen neşeliliğine yabancılaşırsın, hüznünü tanıyamaz hale gelirsin çünkü bir duygu diğeri olmadan anlamsızdır. Bir düşüncenin oluşum süreci başka başka olaylara bağlıdır. Sen bunların hepsini es geçip belki yazı arasındaki birkaç cümlede anladın hatırladın bunları ancak temel bir unutmuşluk içindeydin. Sen tüm duyuların bütününü aktardın. Peki bunun için ilhamı hep neden hüzün içindeykene kanalize ettin?

Bu da bir nevi konfor alanı değil miydi? Düşünürün de bir konforu vardır, bazı konforlar hem konforsuzluk hissettirir belki de bunlardan kaynaklı aidiyetsiz o kadar yazara oturduğu her koltuk rahatsız gelip de konforlu bir koltuk aramaya kalkmıştır yerinden kim bilir? Belki de tek temellendiğimiz yer olan şu anı hep bir şeyler uğruna terk ettik… Kimimiz daha çok koltuk sahiplenmek için kimimiz de o koltuğu bulabilmek için. Yani dostum aslında özümüz hiç de ayrı ve farklı değil…

İster hüznünle aktar dışa vur kendini ister neşenle… Öyleyse neden neşeli vurmayasın kendini dışa; içte kendini yerden yere vurmaktan sıkılmadın mı? 

Voltaire’in sorusu gibi: “Bu dünyada insanın en önemli kararı: Neşeli olsam mı, olmasam mı? kararıdır.”

Şimdi bu farkındalık ile yerleş o koltuğuna, nasıl da rahatmış aslında değil mi?

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı