Değişmeyen göz muayeneleri

“Doktor amca, siz bu slaytları tıp fakültesinden mezun olduğunuz yıl mı aldınız? Hipokrat mı hediye etti bunları size? Bu nasıl araba ya!” dedim içimden.


34
8 Paylaşım, 34 Beğeni

Geçen hafta hanımla birlikte dört yaşındaki kızımızı göz doktoruna götürdük. Göz doktoru yetmiş, yetmiş beş yaşlarında bir amcacıktı. Bizim kızın gözlerini kontrol etti. Sonra o meşhur kırmızı çatılı, beyaz çitli kır evinin olduğu nostaljik manzara resmini makineden gösterdi. Bundan sonra sıra, bir göz muayenesi klasiği olan karşı duvara yansıtılan harfleri sormaya geldi. 

Kızımız küçük olduğu ve okuma yazma bilmediği için harfler yerine çeşitli şekiller gösteriyordu. Çiçek, böcek, kuş, kedi filan gibi çizimler gösterdi. Bizimki hepsini bildi. En sonunda bir araba resmi gösterdi. Ama nasıl bir araba! 1930 model Volvo. Bu ne ya! Ben duvara yakın oturuyordum, ben bile araba olduğunu zar zor anladım. “Doktor amca, siz bu slaytları tıp fakültesinden mezun olduğunuz yıl mı aldınız? Hipokrat mı hediye etti bunları size? Bu nasıl araba ya!” dedim içimden. 

Dört yaşındaki çocuk, otomobil çizimine baktı, baktı ne dedi biliyor musunuz? Kaplumbağa. Bu cevap üzerine doktor, aynı otomobil çiziminin biraz daha büyük bir halini yansıttı duvara. Bizim kız yine uzun uzun baktı ve yine kaplumbağa dedi. Ben dedim ki “Doktor amcası, çocuğun bu resmi bilememesinin sebebi göz bozukluğu değil, tarih bilgisinin yetersizliği. Bizim kızın tarihi biraz zayıftır, kusura bakmayın. Sanayi devrimine daha gelemedi yavrucak. Bu seferlik affedin!” Neyse sonunda muayene bitti. Sorunun çocuğun gözünde değil doktorun slaytlarında olduğu anlaşıldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

34
8 Paylaşım, 34 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı