9 maddede Anadolu antik çağının en güçlü kadını Puduhepa


 1. 1 O bir tavananna!


  Anadolu'nun antik tarihinin en önemli kadınlarından biri, Hitit kraliçesi Puduhepa’dır. Hitit dilinde Tabarna “egemen kral”, Tavannana da “egemen kraliçe” demektir. Puduhepa bir tavananna olarak parlak izler bırakmış bir karakterdir. O denli kudretliydi ki Kadeş Antlaşması'nın altında eşi III. Hattuşili ile birlikte onun da imzası bulunuyordu.

 2. 2 Çukurovalı bir rahibe


  Kral III. Hattuşili, Kadeş Savaşı’ndan dönerken Kuzziwatna’nın (Çukurova) Lavazantiya şehrinde Pentipşarri adlı bir din görevlisinin kızı Puduhepa ile evlendiğinden söz eder (MÖ 1284). Puduhepa çok etkileyici bir kadın olmalıydı, çünkü kral tanıştıktan kısa bir züre sonra evlenmeye karar vermişti. Hitit belgelerinde kralın düşünde Tanrıça İştar'ı gördüğü ve "Puduhepa ile evlenmesini buyurduğu" yazılıdır.

 3. 3 İyi eğitimli ve akıllı


  Hurri kökenli olan Puduhepa iyi eğitimli ve akıllı bir kadındı. İmparatorluğu kocasıyla birlikte yönetirdi. Yasalara kralla birlikte imza atar, önemli kararların alındığı toplantılara katılırdı. Komşu ülkelerle yapılan antlaşmaların altında III. Hattuşili ile birlikte onun da imzası bulunurdu. Hatta bazı belgeleri tek başına imzalardı.

 4. 4 Dindar bir kadın


  III. Hattuşili ve Puduhepa’nın evliliği Hitit tarihinin en ilgi çekici bölümlerindendir. Puduhepa dindar biridir. Ele geçen metinlerde kocasının sağlığı ve uzun ömürlü olması için dua etmektedir. Diğer tavanannalar gibi saray işleri ve çocukların bakımıyla ilgilenmiş olsa da, politik yaşamda en öne çıkan kraliçe odur.

 5. 5 Puduhepa'nın mührü


  Mısır ve Mezopotamya'daki örneklerin aksine Hitit kraliçeleri, kralın eşitiydi. Ülkeye hükmetme yetkisi olan, dış politikayı belirleyen, devletlerarası hukukta söz sahibi olan, krallığın bağımsız bir kadın temsilcisi konumunda olan kadınlardı.
  Puduhepa'nın mührünün üstünde kendisinden şöyle söz edilir: “Hatti ülkesi prensesi, yeryüzünün efendisi Arinna’nın Güneş Tanrıçası’nın gözdesi, Tanrıça’nın hizmetkarı, Kizzuwatna ülkesinin kızı Puduhepa’nın mührü.”

 6. 6 Yargıç kraliçe


  Bir tablette Puduhepa'nın yargıç olarak bir Hititli ile bir Ugaritli'nin davasına baktığı yazılıdır. Ugaritli, gemisinin Hititli tarafından kasten batırıldığını iddia ediyordu. Hititli ise bunun bir kaza olduğunu ileri sürüyordu. Puduhepa, kendi yurttaşı olan Hititli'nin yerine Ugaritli'nin haklı olduğuna karar verdi.

 7. 7 Tavanannalık ölene kadar...


  Tavananna, Hititlerde hem devleti temsil ediyor, hem de ana tanrıça unvanını taşıyordu. Bir tavananna diğer ülkelerin kraliçelerinden çok daha güçlüydü. Kocası öldükten sonra Hitit meclisindeki (Panku) yerini koruyor, bir sonraki kralın yönetim ortağı oluyordu. Puduhepa'nın etkinliği kocası öldükten sonra, oğlu IV. Tuthaliya devrinde de sürdü. Çünkü Hitit hukukuna göre, tavanannalık eşin ölümünden sonra yitirilmiyor, ölene kadar sürüyordu.

 8. 8 "Sen kız kardeşim, iyi olasın…"


  Puduhepa "Tavananna" sıfatıyla evlilikleri de düzenlerdi. Önce kızını Mısır Firavunu II. Ramses'le, oğlunu ise Babil kralının kızıyla evlendirir. Kadeş Savaşı sonrasında Hitit ve Mısır arasında kalıcı bir dostluk tesis edilir. İki hanedan arasında samimi ve ayrıntılar içeren mektuplar yazılır: II. Ramses Puduhepa’ya şöyle yazar:
  “Tanrı Amon’un gözdesi, Güneş’in oğlu, Mısır ülkesi kralı, Büyük Kral Ramses şöyle der: Hatti ülkesinin kraliçesi, büyük kraliçe Puduhepa’ya söyle ki, işte ben, kardeşin, iyiyim... Sen kız kardeşim, iyi olasın…

 9. 9 Oğlunun hastalığından sorumlu tutuldu


  Yaşamının son yıllarında birçok tavananna gibi o da yargılanmaktan kurtulamadı. Oğlu IV. Tuthaliya'nın hastalığından sorumlu tutuluyordu. Ancak Tuthaliya'nın sağlık sorunları çok ciddi değildi ve Puduhepa'nın cezalandırıldığına ilişkin herhangi bir kayda rastlanmadı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı