www.devrimsepeti.com

Kupayi kazanmak içun her turli rezilluği yapan, iki kelimeyi bir araya geturemiyen çapsuz bir mütayit, sabah akşam medyada beynumizi pepeçuraya çevirebiliy.


Gençler doğasi gereği her şeyi hemen ve hizli yapmak istiyler. 

Daha iyi yaşamak içun kafa yorayler ve bu sömüri düzenini değişturmek içun devrim yapmak gerektuğuni anlayler. Burada bir sorun yok. Ama hemen olsun istiyler. 

Oysa toplumdaki değişumler, ‘bir avuç insanun’ isteği ve çabasiyla bir gecede gerçekleşmiy.

Toplumun, bilimsel olarak ekonomik şartlarinun incelenmesi ve toplumsal gelişimun farkli evreleri doğrultisinda devrime doğri hareket etturilmesi ile sağlaniy.

Hem genşlerun, hem da ‘dönemun ruhi gereği’ insanlarun pek da oyle zamana yayilmiş bir örgütlülüğe tahammuli yok. Çok uğraşmadan, bir kontratakla emperyalist kapitalizime goli çakup, devrimun meyvelerini yemek istiyler. Gençler soray bağa, “Laz Marks Emice, bu devrimun bi kisa yoli yok mi?”

Var tabii gençler! Hatta sitesini bile kurdum; devrimsepeti.com

Giriysın siteye, nerede, nasil devrim yapmak istiysan veriysın siparişuni, oldi bitti. 

Yalınız, ‘getir ve banabi’yle çalişmayrık.

Kupa fetişizumi

Geçen hafta ‘fetişizm’den bahsettum. Hazir konusi açilmişken fetişizumun billurlaşmış hâlinden, kupa fetişizminden bahsedecım. Misal, Sipor Toto Super Lig Kupasi; görünurde iki tane kulpi olan, 925 ayar gümüşten yapilmiş, piyasa değeri 60 bin lira eden bir metaldur. Normalde takumlarun bir deplasman maçinun masrafi bile bundan pahalidur. Kupanun maddi değerine dönup bakmazlar bile. 

Fakat 11 kiloluk bu gümüş kupa, üretildukten sonra insandan bağimsuz, özgür bir hayata kavuşmiştur. Bu kupayi sipariş veren federasyon yetkililerine ve oni kazanmak isteyen takumlara egemen olacak bir güce dönişmiştur. Fetişleşmiştur. 

Onun temsil ettuği şey artuk çok başkadur; gerçek değerinun bin kati kadar bir güce erişmiştur. TFF’nun şampiyon takuma verduği parayi ve Şampiyonlar Ligi’ne katilum payini hesaplarsak, bu metali kazanmak içun yapilan rezilluklerun birazini anliyabiluruk. Kupanun fetişluği bununla bitmiy. Kupayi kazanmak içun her turli rezilluği yapan, iki kelimeyi bir araya geturemiyen çapsuz bir mütayit, sabah akşam medyada beynumizi pepeçuraya çevirebiliy. Yetmiymiş gibi bi da bu kotori, devletten beyuk bir ihale aliy. 

Hep söyliyrum, kupalarun ödüli bi tepsi baklava olinca bu şikeci, hirsuz, yalama asalaklar futbolun yakasindan düşecek ve “Kupa Fetişizumi” sona erecektur.

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı