Roza

"Hocam evde odam yok, bilgisayarım yok, ders çalışacak ortamım yok. Annem ev işleri yaptırıyor, bu yüzden gitmiyorum. Kalabilir miyim?" diye sordu.


2018-2019… Cuma günleri Kurtköy'de kurulan pazardan sürekli alışveriş yaptığım pazarcı Digorlu İlimdar "Komutan, sizin dershane varmış, benim kızım da 8. sınıfa gidiyor. Kızımın arkadaşları sizin oraya kaydolmuş, o da gitmek istiyor. Ben haftanın yedi günü çalışıyorum, ilgilenemiyorum. Fiyat nedir, taksit oluyor mu?" diye sordu. Fiyatı, taksit yaptığımızı, söyledim. Yarın sabah kimliğiyle gelsin kayıt ederiz dedim.

Ertesi günü sabah geldi, kimliğini verdi kaydını yaptım. Okuldan önceki senelerin not ortalamasına baktım, orta seviyedeki öğrencilerin olduğu sabahçılar sınıfına kaydettim. Roza'nın bir ay sonra dersleri bittikten sonra eve gitmediğini farkettim. Uygulama sınıfında sürekli ders çalışıyor, bilgisayardan örnek deneme sınavları çıkartıp çözüyor, öğleden sonra gelen daha başarılı öğrencilerle teneffüslerde vakit geçiriyordu. Evine neden gitmediğini sorduğumda, "Hocam evde odam yok, bilgisayarım yok, ders çalışacak ortamım yok. Annem ev işleri yaptırıyor, bu yüzden gitmiyorum. Kalabilir miyim?" diye sordu. Olur kal, hatta anlamadığın konular olduğunda, öğleden sonraki sınıflarla derse de girebilirsin dedim.

Bir ay sonra deneme sınavlarımız başladı. Roza sınıf atladı, her deneme sınavında sınıf atlamaları devam etti. Okul birincilerinin olduğu en iyiler sınıfına dahil oldu. LGS'ye bir ay kala, deneme sınavlarından ful çıkartmaya başladı. Öğrencilerimiz LGS sınavına girdiler. Ertesi günü Roza işaretlediği cevapları getirdi. Dershanede kontrol ettik, sıfır hata, 500 tam puan alıyordu. Tebrik ettik, gurur duyduk dershanemizin ilk Türkiye birincisi filan…

Bir hafta sonra annesi ve babası son taksiti ödemek için dershaneye geldiler, çay ikram ettim. Roza nasıl, mutlu mu diye sordum, "Komutan başımıza iş çıkarttın, bildiğin gibi ben pazarcıyım, annesi merdiven siliyor. Roza, Atatürk Fen lisesini istiyor, nasıl olacak bilmiyorum."

Roza, mezun ettiğimiz öğrenciler whatsapp grubuna yazmış, Fen lisesinden sonra bu sene tıp fakültesine başlayacakmış.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı