Pekiii, ozel mülkiyeti nasi kalduracık?

Bütun mulksuzleşturme piroceleri oteki oligarşi takumlari Mançester Siti, Çelsi, Pariz Sen Cermen, Reğal Madrid, Juventus ve Bayerin Munih içun da geçerli olacaktur.


Geçen hafta bizum Annaymisun Nihat kotorisine, sosyalizim gelince ozel mülkiyeti nasil kalduracağumuzi anlatiydım. “Kombine biletini elinden almiyacağumuzi, aksine herkese bir kombine vereceğumuzi” söyleyince bu sevinçten kolbastı oynamaya başlamişti. 

Biraz zakinleşince anlatmaya devam ettum. Sosyalizim gelduğinde;

1- En önce, Fenerbahçe’nun, Galatasaray’un ve Beşuktaş’un elindeki butun imtiyazlar kaldurilacak ve sitoklanmiş mevcut futbolcilar Anadoli takumlari arasinda eşit olarak pay edilecektur. Bütun mulksuzleşturme piroceleri oteki oligarşi takumlari Mançester Siti, Çelsi, Pariz Sen Cermen, Reğal Madrid, Juventus ve Bayerin Munih içun da geçerli olacaktur. Buradaki oyuncilar, Notingam Forest, West Ham, Red Sitar, Bukaneros, Livorno ve Sen Pauli vs. gibi takumlar arasinda dağitilacaktur.

2- Bugüne kadar sadece sahip olduği sermaye vasitasiyla işçinun, emekçinun emeğini gasp edenlere, gerçekten çalişmanun ve arti değer yaratmanun erdemlerini yaşamalari içun fabrikalarda çalişma şansi sağlanacaktur. (İsteduğunuz fabrikadan başliyabilursunuz.) 

3- Bütun burjuvalar, toprak ağalari ve emperyalizimın acentalari bir kere takayla baluğa çikacak ve yine bir kerecuk da olsa buğday tarlalarinda çalişacaklardur.

4- Toprak ağalari, uretum araçlarini elinde bulunduran burjuvalar ve borsa simsarlari kismen ve yavaş yavaş mülksuzleşturulecektur. Fakat sigarayi birakmanun bile ne kadar zor olduğuni düşunursek bu kadar beyuk mal varluğuni bir anda birakmanun zorluğuni takdir edersunuz. Bu zati muhteremlere önce sahip olduklari mallarun Miniatürk gibi küçuk maketleri verilecek, bir süre sonra bu maketler ellerinden alinarak tamamen mülksuzleşturuleceklerdur.

5- Ozel mülkiyet tamamiylan kaldurulinciya kadar toplumun tum uyeleri içun eşit çalışma yükumluluği uygulanacaktur. İdris mel mel bakaysın, senun anlayabilmen içun şu orneği verecım; Siopis rakipten top kapmak içun deli dana gibi koşiştururken, Hamsik eli belinde gezinemeyecektur. Forvet hatti da geri gelup top çikaracaktur.

6- Sermayesi devletun olan bir ulusal banka araciluği ile kredi ve pankaciluk sistemi devlet elinde merkezileşturulecektur. Bütun ozel pankalarun ve bankerlerun faaliyetlerine son verilecektur. Sanayi sermayesiylan banka sermayesinun iç içe geçmesi sonuci olişan finans-kapital ezilince, insan evladi ancak o zaman rahat bi nefes alacaktır.

İdris uşağum, sen şimdi hau bankalarun faaliyetine son verilince Bank Asya 2. Lig ve Ziraat Türkiye Kupasi ne olacak, diyecesın. Dert ettuğun şeye bak, birine İdris, 2. Lig Yükselme Gurubi deruk, diğerine Fadime Türkiye Kupasi…

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı