Ozel mülkiyeti kaldurinca kombine biletumi elumden alaca misınız?

Annaymisun Nihat, “La bu sosyalizim ne gada güzel bi şeymiş,” diyup, sevinçten Yali Kiraathanesi’nun ortasinda kolbasti oynamaya başladi.


Annaymisun Nihat telaşli, etrafumda fir döniy. Anladum, bunun bir derdi var.

– La ne eşeleniysın Nihat?

Bu ikina sikina anlatti; “Laz Marks Emice, sosyalizim gelince ozel mülkiyeti kalduraca misınız?

– Hee, kalduracık!

– Pekii, benum kombine biletumi elumden alaca misınız?

Akil salataluk değil ki kirup vereyim saa… La güzel evladum, niçun senun kombine biletuni elunden alalum? Tam tersine, herkese bir tane bilet verecık ki Avni Aker (Bir turli Medical Park diyemiyrım. Elım, dilım varmay.) o eski günlerine donsun.

Annaymisun Nihat, “La bu sosyalizim ne gada güzel bi şeymiş,” diyup, sevinçten Yali Kiraathanesi’nun ortasinda kolbasti oynamaya başladi.

Bizum ocakçi Pilita İsmail engel olmak istedi ama, “Dokunma, oynasun,” dedum.

Bu kolbasti denen oyini destekliyrım. Tirabizon ili sınırlari içinde herkes oynamali. Hatta gurbettekiler da oynamali. Çunki bu kadar hoplayup ziplayan insan evladinun beynine kan gitmemesi imkânsuzdur. Bu deveran sonuci, beynun daha önce kan gitmeyen köşelerine bile kan gidebilur. Ozellukle ülkeyi yönettuğuni zannedenlere her gün yarum saat kolbasti oynamalarini tavsiye ediyrım.

Annaymisun Nihat özel mülkiyeti kombine bilet, çakmak ve bir porsiyon hamsi olarak algiladuği içun, yarum saatte kaldurilabileceğini düşunmektedur.

Oysa bu hiç de oyle kolay bir şey değildur.

Mevcut toplumi yavaş yavaş değişturecık ve ozel mülkiyeti ancak gerekli miktarda uretim araci yaratilduği zaman kaldurabilecık.

Her şeyden once, bir demokratik yapiyi ve işçinun ve halkun siyasal egemenluğini yururluğe koyacık. Şu an yaşaduğumuz şeye demokrasi demak çok yanliştur, “Kotori” demek bile daha munasip duşer.

(Yılmaz Okumuş)

[zombify_post]


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir