Kapitalizim, Kibris’un hileli kumarhaneleri gibidur

Kapitalizim âdeta Kibris’un hileli kumarhaneleri gibidur; o kumarhanelerde oyniyanlar mutlaka kaybeder; kapitalizimde da işçi sinifi kesinluklen kaybeder.


New Jersey’deki ilaç sektori işçisi George’dan Hamburg’daki liman işçisi Dieter’e, Varna’daki baluk fabrikasi işçisi Admir’dan, Bangalor’daki yazilum sektori çalişani Hintli Amar’a, Çinli tekstil işçisi Bai Ji’den bizum (yaziyi yazmağa başladuğumda çalişiydi ama ne yazuk ki az once işten atilmiş olan) Çiçili İdris’e kadar bütün emekçiler sürekli kaybediy. 

Kapitalizim âdeta Kibris’un hileli kumarhaneleri gibidur; o kumarhanelerde oyniyanlar mutlaka kaybeder; kapitalizimde da işçi sinifi kesinluklen kaybeder. Emperyalizimın santra noktalarindaki emekçiler, sosyalizimın atağa geçtuği yillarda kazanduklari (kapitalistlerun, işçi sinifina vermek zorinda kaldukleri) emekliluk ve sağluk hizmeti vs. haklarini kaybediy. Sömurgelerdeki işçiler, Laz Kapital 1’de bahsettuğum, 1800’li yillara benzer çalişma koşullarinda çalişiyler. 

Bangladeş’teki elbise fabrikalarina, Filipinler’un tikiş atolyelerine, Vietnam’daki ayakkabi imalatçilarina, Brezilya ve Orissa madenlerine ve Turkiye’deki kod-19’tan işten atilan emekçilere kadar herkes, emeğinun karşuluğini alamay ve kaybediy. Kapitalizimun, doğasi gereği burni artuk kirizden kurtulamay. Kârlar düştükçe bujuvazi da hemen emeğe salduriy. 

Bu açgözli kapitalistler o kadar çildurdi ki, Komünist Manifesto’da yazduğum, “Piroleterlerun zincirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri yok,” sozindeki ‘zinciri’, “Bu zincirleri hurda fiyatina satarsak epey para edebilur,” diyup, piroleterlerun ellerinden almağa çalişiyler.

(Yılmaz Okumuş)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı