“Ooooo Turan, hayırlı olsun Tigra’n!”

İdmanı izliyorum bütün duran topların başına Turan geçiyor. Bütün takım 17 yaşındaki Turan’a çalışıyor. Vay canına arkadaş, adam lafıma güvenmiş dedim.


Altyapıdan çıkmış futbolcuların önünde iki büyük tehlike vardır ve bu iki büyük tehlikenin içinde kendini bulmayanın sayısı oldukça azdır. 

1-Spor arabalar
2-Pavyonlar

Doksanlı yıllarda bir Anadolu şehrinde genel kaptanlık görevindeydim. Şimdikiler bilmez eskiden kulüplerin genel kaptanları olurdu. Takımla sahaya inersiniz ama kravatı ceketi takarsınız. Sportif direktörlük görevinden çok daha kıymetlidir. Öyle transfere mıransfere, hoca tercihlerine karışmazsın ama hocayı da topçunun delilikleriyle uğraştırmazsın. 

Takımı derleyip toplayacak şu “abilik müessesesi” denen şey vardır ya, işte genel kaptan odur. Bol bol sağa sola para basıp, çoluğunun çocuğunun rızkını da kulübün âli çıkarlarına harcarsın. Kumar gibidir; hep verirsin asla kazanamazsın. 

Neden? Çünkü futbolcunun yapacağı hareketler her zaman bellidir.

Neyse işte tesislerde bizim A takım antrenörü Nevzat Hoca’yla altyapı takımını izliyoruz. Turan diye bir oğlan var, pire gibi maşallah. 

“Hoca, salla transferi falan, al şu Turan’ı takıma, deplasmanda Fener’e bi tane sallasa bir sene sonra Fener’e satarız, komple takımı kurarız” demiştim.

Nevzat Hoca bunu bir yere yazmış demek ki, transfer yapmadı. Fener maçından bir hafta önce bir baktım Turan’ı A Takım’la antrenmana çıkarmaya başladı. İdmanı izliyorum bütün duran topların başına Turan geçiyor. Bütün takım 17 yaşındaki Turan’a çalışıyor. Vay canına arkadaş, adam lafıma güvenmiş dedim.

302S Mercedes’le maçtan bir gün önce Kadıköy’e vardık, Aden Otel’e yerleştik. Tüm topçular üçer kişilik odalarda kalıyor, Turan kral dairesinde…

Masörler geliyor, meyve tabakları gidiyor… Nevzat hoca “maçta 1 gol at, daha bu otele neler gelecek Turan” diyerek sırıtak bir ifadeyle Turan’ı gazlıyor Allah gazlıyor.

Maç günü geldi çattı tabi. Başkan bizim Turan’ı Fener’e satma fikrini tutmuş, Turan gol atarsa tüm oyunculara prim verileceğini açıklamış. Turan’ın primi ise o dönemin otoban faresi Opel Tigra…

Fener maça bi başlar, sağlı sollu ataklar. Gerson’dan sekiyor Tanju’ya geliyor. Oğuz bırakıyor, Rıdvan alıyor. Öyle bir fırtına. İlk yarı 3-0. Bizim takımdaki bütün toplar Turan’da toplanıyor. Turan topu kaybediyor hemen. 

İkinci yarı Fener bir sonraki haftaki maçı düşünerek tüm oyuncuları değiştiriyor, maç rölantiye düşüyor. Maç bitmeye yakın bizim bir cılız atakta Turan yere düşüyor, hakem yanlış bir kararla frikik veriyor lehimize. Turan topun başına geçiyor, baraja çarpan top kaleciyi kontrpiyede bırakarak ağlara gidiyor. Maç 3-1 bitiyor. 

Kös kös geri dönüyoruz maçtan sonra. Futbolda söz namus! Tigra alınıyor, primler ödeniyor. Ama Fener, Turan’la falan ilgilenmiyor tabi. 

Kafam çok bozulmuştu. Böyle taktik mi olurmuş canım. Atladım arabaya, çektim çevreyolundaki pavyona. 

Bir baktım bizim Turan’ın Tigra’sı pavyonun kapısının önünde. Otuz kadar taraftar da pavyonu basmış tezahürat yapıyor. 

“Oooooo Turan
Hayırlı olsun tigran
…….larla kullan
Turan goooool goooool gooool!”

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı