Hande Ustamahmut yazdı: Aşk Meleği Anael

Esrarengiz varlıklar olan melekler, insanlarda olduğu gibi cinsiyet taşımazlar. Onlar bedensiz, cinsiyetsiz ve saf madde dışı varlıklardır.


Melekler, birçok kültür ve dinde spiritüel varlıklar olarak kabul edilir. Genellikle Tanrı’nın emirlerini iletmek veya insanlara rehberlik etmek gibi görevleri vardır. Hristiyanlık, İslam ve Yahudilik gibi monotheistik inanç sistemlerinde melekler, ilahi varlıklar olarak kabul edilir. Her kültürde meleklerin görevleri ve nitelikleri farklılık gösterebilir. Melekler noktasında kült bir eser olan Gustav Davidson’un “Melekler Sözlüğü” adlı kitabı melekleri mitoloji, din ve çeşitli kültürlerdeki temsillerini aktaran kapsamlı bir eserdir. Gustav’a göre melekler aynı zaman diliminde iki yerde bulunamazlar ve son derece hızlı hareket ederler. 

Esrarengiz varlıklar olan melekler, insanlarda olduğu gibi cinsiyet taşımazlar. Onlar bedensiz, cinsiyetsiz ve saf madde dışı varlıklardır. Ölümsüz kabul edilen bu varlıkların sayılarıyla ilgili çeşitli fikirler de mevcuttur. Gustav’ın aktardığına göre her melekler takımında 6666 lejyon ve her lejyonda da 6666 melek bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Gustav meleklerin, pek çok farklı görevleri olduğunu belirtir. Ona göre melekler ilahiler söyler ve Tanrı’nın görevlerini yerine getirirler. Aynı zamanda onlar birer koruyucu, danışman, rehber, yargıç, teselli edici ve aracı olarak kabul edilirler. Öte yandan birtakım gizli bilimlerde melekler kaybolan eşyaları bulmada, maddi kazanç sağlamada, düşmanı engelleme gibi noktalarda temel işlevler görmektedirler. 

Bu noktada Gustav bir aşk meleği olan Anael ritüelini okuyucularıyla paylaşır. Esrarengiz olan ritüel şu şekildedir: 

“Beyaz zambaktan çıkarılan yağı kristal bir kupaya boşaltın, kupaya dönerek Mezmur 137’yi okuyun ve sonunda melek Anael’in adını telaffuz edin. Daha sonra meleğin adını bir servi ağacı parçasına yazın ve bunu zeytinyağına batırın, çıkarın ve sağ kolunuza bağlayın. Sonra uygun zamanı kollayın ve arzuladığınız insanın sağ eline dokunun, böylece yüreğinde aşk duygusu uyanacaktır.” 

Davidson’un açıkladığı bu ritüel gibi kuşkusuz halk kültüründe pek çok inanç söz konusudur. Dolayısıyla burada meleklere ilahi bir nitelik yüklenmiş ve melekler aracı olarak kabul edilmişlerdir. Peki sizler de Davidson’un belirttiği gibi meleklerin bu tarz güçler taşıdıklarına inanıyor musunuz?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı