Gel vatandaş!

Hafta sonu gidip aldım 4 çift süet, dediğinin de yarı fiyatına eski çalışanlara daha indirimliymiş, arkadaşının indirim hakkından almış.


Başkası anlatsa hassittir diyeceğim anılar

1981 yılı… Geçmişte yaptığım 20’ye yakın işportacılık tecrübesinden sonra, onları ilk kez; Emin Cankurtaran’ın Sefaköy’deki Esem Spor fabrikasında çalışıp Ramazan bayramında ziyaretimize gelen uzaktan akrabamızın çocuklarının ayaklarında görmüştüm.

Lacivert ve mavi renkli, biri bez diğeri süet iki modeli varmış, nereden aldıklarını sordum.

– Nereden aldınız?

Babasının işyerinden aldıklarını söyledi.

– Babam çalıştığı fabrikadan getirdi.

Futbol oynuyorum, okuyorum, ortaokuldan beri çalışıp para kazanıyorum. Öğretmen babama, okuyan üç kardeşe, eve destek oluyorum. Pat diye sordum akrabamıza, “çok ucuz Adidas’lar dörtte bir Mekaplar yarı fiyatına” dedi. “Haftaya gel Sefaköy’e, sana da alırım, numara, adet filan.”

Hafta sonu gidip aldım 4 çift süet, dediğinin de yarı fiyatına eski çalışanlara daha indirimliymiş, arkadaşının indirim hakkından almış.

Mahallede tüm maçlarda üstün performans gösterince arkadaşlar da istemeye başladı. Yirmi çift parası topladım. Numaraları ve parayı hafta içi Pendik’ten 4 vesaitle gidip teslim ettim, hafta sonu 25 çift alıp geldim. Beş çift kar etmiştim. Gelen taleplere yetişemiyordum, cumartesi günleri Pendik pazarına çuvallarla götürüp bir saat içinde satıp eve dönüyordum. Bir süre sonra Esem Spor’da çalışanlardan mal almak için limoncu abimizin Skoda’sıyla gitmeye başladık, kapış kapış satılıyordu. 

Ekim ayında lisedeki arkadaşların siparişlerini teslim ettikten sonra bir daha ayakkabı alamadım. Fabrikada yaşanan hırsızlık olaylarından sonra tüm çalışanları işten çıkarmışlar. 180 çift sermayemle başka sektöre geçiş yaptım.

Saçma salak anılar

86 yılı, Babaeski’ye atandım. İki arkadaş bahçeli, tek katlı bir ev tuttuk. Bizden önce oturan Astsubay meslektaşlar 5 sene oturmuşlar, şarka tayini çıkınca evi teslim edip gitmişler.

Ev sahibi kiraya verirken onlardan şikayetini söyledi “Abe arkideş, ev Trakya’nın bütün orospularının uğrak yeri oldu, sakın onlar gibi olmayın dikkat edin” diye de uyardı.

– Dikkat edin.

Birkaç hafta sonra alkolün etkisinin azaldığı bir gece, uyandım baktım salonda dört kadın kağıt oynuyor. İlk önce ev arkadaşıyla alakalı olduğunu zannettim, ama değilmiş.

Kadınlardan biri anahtarı olduğunu söyledi. Sabah hep beraber kahvaltı yaptık, iki gün daha misafirimiz oldular. Sonra ev arkadaşımın karşı çıkmasına rağmen kapının kilidini değiştirdim.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı