KAFATASI SOHBETLERİ (2)


2002 senesi olabilir. Tam hatırlamıyorum. Kelime oyunlarıyla yeni yeni tanışıyoruz. O haftaki karikatür köşemizin kafa karikatürüydü bu. Tabii ki espriyi bulup al hemen çiz diyemiyosun Bay Gültekin’e. Ben böyle anlamıyorum diyor Gültekin. Bana yazılı, eskizli ver espriyi diyor. İlla bir eskiz istiyor. İşini garantiye almak istiyor. Bana güvenmiyor. Olur ya kimse espriye gülmezse o esprinin kendisine ait olmadığını ispatlamak istiyor. Benim bunu anlamayacağımı düşünüyor. (Göt!) Ben de eskiz yaparken espriyi tekrar gözden geçiriyorum. Her kelimeyi her noktayı günlerce değiştirip duruyorum. Tam oldu diye düşündüğüm sırada Gültekin giriyor araya. Olmamış bu diyor. Moralimi bozuyor. Sonra içeri geçip ta..aklarını yaya yaya video izlemeye devam ediyor. Ben de mal gibi bi başıma oturup saatlerce acaba neyin olmadığını düşünüyorum. Bu esprideki sayı mesela…

10 tabak işkembeyle başladık önce. “10 tabak nolacak lan” dedi  Gültekin. Biz de otursak bi on tabak içeriz” dedi. “Eşşeğin s.kini iç” dedim. Nereye içiyosun acaba sen on tabak işkembeyi?” dedim.

Eşşeğin s.ki o zaman en çok kullandığımız küfürlerin başında geliyordu.

“100 tabak diyelim o halde” dedim. Beğenmedi. Karikatür abartma sanatıdır aynı zamanda. Büyük düşünmek gerekir diye düşünüyorum ben bizzat dedi.

“1000 tabak” dedim. “Olmaz. Tek heceli sayılardan uzak durmak lazım” dedi. “Neden tek heceli sayılardan uzak durmak lazım ki?” dedim. “Tek heceli sayılar şaşırtmacalı sayılardır” dedi. 1, 3, 4, 5, 10, 40, 100, 1000 tek heceli sayılardır dedi. Bu sayıların yanından bile geçme dedi. Göze hoş gelen kulağa hitap eden sayılardır bunlar dedi. Ama insan bir kere bu sayıların büyüsüne kapıldı mı bir daha ömrü boyunca bu sayılardan kendini kurtaramaz dedi. Dünyayı yöneten 7 büyük sayıdır bu tek heceli sayılar. Dikkat et bak dünyadaki bütün insanlar bir şekilde bu sayılara kavuşmak için mücadele ederler. 1’inci olmak isterler mesela. 1inci olamasalar da ilk 3’e girmek isterler. kimse 2nciyi hatırlamazken 5’inci kimsenin aklından çıkmaz. Güzel olana, iyi olana 10 numara denir. Dünyanın bütün en iyi futbolcuları hep 10 numaradır. Kimse yaptığın iş 9 numara demez. Kimse sen 11 numara adamsın demez. Hayat asıl 40’tan sonra başlar denir mesela. Neden 39 değil? Noluyo o bir yılda. Dünyanın sırrına mı eriyosun sanki o bir yılda? Peki neden bir asır 100 yıl sürer. Neden 1000 yılda bir gelir Barış gibisi?

Bunları hep bileceksin işte yumicik! dedi. Elinde tuttuğu buzlu su şişesini baştan aşağı yalarken.

“10.000, 100.000, 1.000.000…  Aklıma gelen sayılar nedense hep yuvarlaktı.”

“İnsanın aklına ilk gelecek sayılar bunlar” dedi Gültekin.

“Bizim farklı bir sayı bulmamız lazım.”

“İyi o zaman” dedim. “465372 olsun” dedim. Bu sayı da bir insanın aklına ilk geliyosa ben o insanın ta sıfatına sokiyim o zaman dedim. Güldü Gültekin. Çok beğendi bu sayıyı. Feci beğendi. Ben hayatımda böyle bir sayıyla hiç karşılaşmadım biliyo musun Memo dedi. Beni dahi ilan etti. Alnımdan öptü beni. Bunu kutlamak lazım dedi. Hadi gel sana kayalıklarda bira ısmarlayayım dedi. Çünkü sen bunu sonuna kadar hak ediyosun dedi.  

Köşe ne olacak dedim. S.kerim köşeyi dedi. Köşe her zaman çizilir ama kayalıklarda bira her zaman içilmez dedi. Şu an tam kayalıklarda bira içme zamanı dedi. Haklıydı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı