Hüp Hüp Holland!


Hollanda’da yaşama ve çalışma izniniz varsa gelir durumunuza göre ev alabilir, bunun için ev kredisi kullanabilirsiniz. Amsterdam’da ev fiyatları 400 bin ve daha üzeri. İş sözleşmenizi göstererek bankadan ev kredisi kullanabilir, otuz yıl süreyle borçlanarak ev sahibi olabilirsiniz. 

Şu anda Hollanda’da konutlar için yıllık faiz oranları %1,5 civarında. Mağdur olmamak için bu faiz oranını, eğer isterseniz 20 yıl süreye sabitleyebilirsiniz. Bu durumda yıllık faiziniz 1,6 veya 1,7 gibi olacaktır. Bu da demektir ki önümüzdeki 20 yıl boyunca ekonomi bozulsa bile sizin ödemeleriniz değişmeyecektir. 

Dilerseniz sadece faiz ödeyebilir, dilerseniz faizle birlikte anaparanın bir kısmını ödeyebilirsiniz. Aylık ödemeleriniz kira ödemesi düzeyinde olup ayrıca da ödemenin bir kısmını vergi dairesinden geri almanız söz konusu olabilmektedir.

Şöyle izah edeyim;

Satın aldığınız eve ayda 1.000 euro ödüyorsanız, bunun 1/4 kısmının ödemiş olduğunuz vergilerden size geri ödenmesi söz konusu olacaktır. (Burada verdiğim oranlar ve yüzdeler yaklaşıktır.)

İşin cinliğini de izah edeyim; Şu anda Amsterdam’da özel sektörde ev kiraları 1.500-2.000 euro arasındadır. Bir ev alıp kiraya verirseniz ev hem kendini ödeyecek, hem de size para kazandıracaktır. Bütün bunlar için sadece çalışıyor olmanız yeterli olacaktır ve Hollanda’da çöpçüler bile 1.500-2.000 euro net kazananilmektedirler.

Brüt kısmında vergiler, emeklilik ve diğer sosyal haklar ödenmektedir. Ama bütün bu olanaklara rağmen Hollandalılar hiç milliyetçi değiller, sadece maç olunca turuncu esvaplar giyinip ‘Hüp Hüp Holland!” diye bağırıyorlar.

Daha ne istiyorsunuz oğlum siz ya, bela mı arıyorsunuz!

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı