Göç

Gelenler savaş travması yaşadıklarından bunlarla ülkenin başa çıkabilmesi mümkün değildir. Türkiye'nin bu konuda hazırlıkları olduğunu düşünmüyorum.


Benim vatandaş olarak mülteci isteyip istemememden çok ülkenin kapasitesinin ve kaynaklarının mülteci ağırlamaya yeterli olup olmamasıdır önemli olan. Sanki bizim iyi niyetimiz sorunu çözecekmiş ve sorun çok basitmiş gibi fedakarlıklar bekleniyor bizden.

Her konuda bölündüğümüz için bu konuda da ortadan ikiye ayrıldık. Bir kısmı “Ay canım yazık o da insan!” diyor, diğer bir kısmı “Gelmesin o pisler!” diyerek mülteci göçüne karşı çıkıyor.

Diyelim ki gelenlerin tamamı gerçekten mülteci ve savaş mağduru, göçe zorlanmış insanlar, savaş travması yaşamış insanları getirip Türkiye’nin şehirlerinin ortasına bırakarak, “Misafirperver olun” diyerek bu konu çözülebilir mi? Bu durum bir çözüm değil, çok uzun yıllar sürecek bir sorunun başlangıcı olacaktır. 

Gelenler savaş travması yaşadıklarından bunlarla ülkenin başa çıkabilmesi mümkün değildir. Türkiye’nin bu konuda hazırlıkları olduğunu düşünmüyorum. İnsanları getirip Türkiye’nin şehirlerine salıvermek de ev sahipliği veya misafirperverlik değildir.

Bizim yakından tanıdığımız başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın çeşitli ülkelerine yönelik yaşanan Türk işçi göçüne bakalım. 1960 yıllarda başlayan işçi göçünün travmalarını, kültür şokunu, uyum sorununu, Avrupa bugün hâlâ çözebilmiş değildir.

Avrupa ülkeleri yabancı işçi göçüyle oluşan uyum sorununu çözebilmek için şimdiye kadar çok ciddi kaynak ayırdı, hâlâ da problemle uğraşmakta. Oysa ki göçmenlerin hepsi iş bulup giden, evi kapısı olan insanlardı ve ailelerini sorunsuz yanlarına alabildiler. Geldikleri yerlere göre daha iyi paralar kazandıkar, daha iyi hizmetlerden yararlanabildiler. Tek sorun kültürel farklılıklar ve ülkelerine olan özlemdi.

Buna rağman çok ciddi travmalar, uyum sorunları yaşadılar ve bu sorunları kendilerinden sonraki kuşaklara aktardılar. İyi niyetle yapılmış ve planlanmış  işçi göçünün sorunları dahi hâlâ çözülememişken, kayıtsız yığınları ülkenin içine getirip bırakarak “Bunlar bizim kardeşlerimiz” demek ancak çok uzun süreli problemlerin başlangıcı olacaktır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı