Yan etki

Yolda yürüyorum ama sanki kendimi yukarıdan izliyormuş gibi bir his. Sesler ulaşıyor ama sesleri çözecek sistemimde bir arıza var.


Neredeyse iki aydır, alerjik astımın getirdiği öksürükle kendi kendime mücadele ettikten sonra, doktora gitmeye karar verdim. Hemen her yıl aynı rahatsızlığı geçirdiğim için verilecek ilaçları tahmin ediyordum. Nitekim, doğru çıktı tahminlerim. Astım rahatsızlığında kullanılan nefes inhaleri de dahil birçok ilaç içtim. İlk dozajlar öksürüğümde milim azaltma olmayınca bu kez kortizonlu bir ilaç kullandım. Sadece 5 gün. İçerken de fazla bir ‘yan’ etkisini görmedim. Ancak ilaç bittikten sonra yan etkileri çok fazla hissetmeye başladım.

TDK’ya göre “yan etki” tedavi için uyulanan ilacın kişide kullanım amacı dışında sebep olduğu olumsuz etki, yan tesir, olarak tanımlanıyor. Ben de iki gündür, sanki narkozun etkisinden kurtulmaya çalışıyor gibi hissediyorum. Ruhum bedenimden ayrı gibi… Hiçbir şeye odaklanamıyorum. Bir cansızlık hissi. İsteksizlik. Yolda yürüyorum ama sanki kendimi yukarıdan izliyormuş gibi bir his. Sesler ulaşıyor ama sesleri çözecek sistemimde bir arıza var. Hiçbir şey yapmak istemiyorum, uyumak belki, hiç uyanmamacasına…

Normalde ilaçların yan etkilerini, kullanmaya başladığında okumam. Çünkü okuyunca psikolojik olarak hepsini hissediyorum. O yüzden ilacı kullanmaya başladıktan sonra bende değişik haller olunca bakıyorum yan etki listesine… Yaşadıklarım bu listeye uyuyor mu diye… Bazı yan etkilerde yaygın diyor, bazısında seyrek. Ama ben genelde yüzde 80’ini yaşıyorum. Şimdi yaşadıklarım ise o biten ilaçların yan etkisi mi, yoksa son zamanlarda gündem yüzünden içime attığım sıkıntıların dışa vurumu mu bilmiyorum.

Hissediyorum vücudumda ya bir şeyler eksik, ya da fazla… Ruhum bedenime mi dar, bedenim mi ruhuma çözemiyorum. Bu uyumsuzluk devam eder mi, ilacın son etkilerini de sistemimden atınca beni rahat bırakır mı bilmiyorum. Ama böyle devam ederse kötü! Çaresiz hissetmek en kötüsü… Ne yapınca geçeceğini bilememek. İnsanın gördüklerinin, ters giden şeylerin farkına varıp çaresiz hissetmesinin de yan etkisi vardır belki; şiddet, kötülük, ayrımcılık gibi kötülüklerin yan etkisidir.  Ve o yan etki, ters giden şeyler sürdükçe geçmeyecektir. Kim bilir?

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı