Yazarlık atölyesinden ilk kitap heyecanına

Her hafta yine hikayelerimizi yazıyoruz, okur ve yazar adayı gözüyle değerlendiriyoruz. Ve artık aramızda kitabı yayınlanmış bir yazar da var.


Yayın dünyası, kur artışı nedeniyle yaşadığı krize rağmen okurlarını yeni isimlerle tanıştırmaya devam ediyor. Özellikle de yaz döneminde yeni kitaplara daha çok rastlıyoruz. Gazetelerin kitap ekleri de sayfalarını, bu yeni kitaplara ayırıyor daha çok.

Şu sıralar yeni çıkan bir kitap var ki, benim için anlamı farklı. Doğumuna şahitlik ettiğim bir bebek gibi benim için: Ekşi Karga Yayınları’ndan çıkan Mary King ÇıkmazıNesrin Yıldız’ın ilk kitabı, 20 öyküden oluşuyor.

Mary King Çıkmazı, doğumuna şahitlik ettiğim bir bebek gibi dedim, çünkü yazarıyla yolumuz yazarlık atölyesinde kesişti. Edebiyatist’in yazarlık atölyesinde 6 yazma sevdalısı, 8 hafta boyunca ünlü yazarların öykülerini okuduk, analiz ettik. Kendi yazdıklarımızı okuduk. Hikayelerimizi hem okur gözüyle, hem yazar adayı olarak değerlendirdik. Ve bu yazma sevdalılarından dört kişi, -ben, Nesrin Yıldız, Bigenur Karataş ve Duygu Sakin- atölye bittiğinde öykü kulübü olarak devam ettik yola… Hatta daha önce yazarlık atölyesi deneyimi olmasa da yazmaya gönül vermiş Derya Kaya da katıldı aramıza… Her hafta yine hikayelerimizi yazıyoruz, okur ve yazar adayı gözüyle değerlendiriyoruz. Ve artık aramızda kitabı yayınlanmış bir yazar da var.

Kültür Bakanlığı’nın İlk Eser Desteği’ni de kazanan Mary King Çıkmazı’nın yazarı Nesrin Yıldız, İskoçya Edinburgh’da yaşıyor. Şu günlerde ilk kitabının heyecanını bizimle paylaşan Nesrin, yazarlık serüvenine başlamasını da şu sözlerle anlatıyor:

“Çok klişe bir cümle vardır ya hani, bu işe küçük yaşlarda başladım, diye… Ben de yazmaya, okumayı öğrendiğimden itibaren merak saldım. Öykülerim beğenildikçe, büyüdüğümde yazar olmak istediğimden emindim artık. Büyüdüm, evlendim, anne ve hatta anneanne oldum ama hala bir yazar olamamıştım. Sonra bunu daha fazla ertelemek istemediğimi fark ettim. Her şeyin bir kursu varsa yazarlığın da vardır diye araştırırken, yazarlık atölyeleriyle tanıştım. Ve bu atölye çalışmalarının sonucunda yazarlığa ilk adımımı atmış oldum.

Genellikle kadınların toplumdaki sorunlarının ağırlıklı olarak işlendiği öykülerden oluşuyor bu kitabım. En büyük temennim, kitaptaki kadınların seslerini bir gün tüm dünyaya duyurabilmeleri. Aynı zamanda yaşın ve şartların, tutkularımızın peşinde koşmak için engel teşkil etmediği konusunda birilerine ilham olmak… Şu an Edinburgh’da yaşıyorum ama bir yıl sonra acaba hangi ülkede gün doğumunu izlerim diye içimde heyecanla bekleyen kız çocuğunu zaptetmeye çalışıyorum.”

Nesrin Yıldız hikayelerinde, hayat çizgisinde yolunun kesiştiği ilginç karakterleri, hayal gücünün gizemli labirentlerinde dolaştırıyor. Bigenur Karataş’ın hikayeleri, güzel bir havada yıldızları seyredip hayal kurmak gibi… Duygu Sakin’in hikayeleri, soyadı gibi sakin ama konular delip geçiyor. Derya Kaya’nın, çoğu zaman yaşadıklarını hayal gücünün duygusal yanlarıyla birleştirdiği hikayeleri de öyle…

Kim bilir belki gökten üç elma düşer, dileklerimiz gerçek olur ve hepimiz kitaplarımızın basıldığı günleri paylaşırız birbirimizle… Daha nice ilk kitap haberi yapmak dileğiyle…

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı