Köy okulu yıkılmadı, kültür ve sanatevi oldu!

1980 yılıydı. Lojmanı olan, iki derslikli Hacıköy İlköğretim Okulu’na Ferda Balkaya adında yeni mezun idealist bir öğretmen atanır.


1980 yılıydı. Lojmanı olan, iki derslikli Hacıköy İlköğretim Okulu’na Ferda Balkaya adında yeni mezun idealist bir öğretmen atanır. Tüm olumsuzluklara rağmen öğretmen arkadaşlarıyla birlikte ideallerinin peşine düşer. Kısa sürede öğrencilerin öğretmen ablası, köylülerin dara düştüklerinde başvurdukları bir bilen haline gelir. O zamanlar Hacıköy, Zonguldak’a bağlı, Bartın’a 9 km uzaklıkta şirin bir köydü. Köy okulları kaldırılıp taşımalı eğitime geçince diğer köylerde olduğu gibi burada da sosyal alanda derin bir boşluk oluştu. 

Ferda Öğretmenin tayini memleketi Kırıkkale’ye çıkınca, ilk öğretmenlik yaptığı köy ve eski öğrencileriyle bağını koparmadı. Yıllar geçtikçe eski okulu doğa koşullarına dayanamayıp yok oluyor, virane haline dönüşüyordu. Önce camlar kırıldı, sonra sıvalar döküldü. Çatılar rüzgara dayamayınca kiremitleri yerlere savruldu.  

Ferda öğretmen Kırıkkale’den gelip eski okulunda yaz kursu vermeye başladı. Çocuklarla birlikte okulun duvarlarını boyayıp resim sergisi açtı. Zeka oyunları oynayıp, kitap okuma etkinleri düzenledi. Sonra bu işin böyle sürmeyeceğini düşünerek eski okulunu köy kütüphanesine, kültür ve sanat evi haline dönüştürmeye karar verdi.  

Köy Okulum Yıkılmasın Kültür ve Sanatevi Olsun Projesini adım adım gerçekleştirmeye başladı. Köy 30 haneliydi ve bunun için burada işbirliği yapabileceği insanlar vardı. Onlarla aklındaki projeyi paylaşıp olurlarını aldı. Projenin gerçekleşme olasılığını görünce varını yoğunu ortaya dökerek okulu tamir edip eski haline getirdi. Çocukların okul dışındaki zamanlarında kendilerini geliştirebilecek sanatsal etkinliklere katılarak bireysel ve sosyal gelişimlerde hayli yol alacağından emindi. 

BİR RÜYA GERÇEK OLDU 

Bartın’a bağlı Akpınar Köyü Hacılar Mahallesi’nde yıllar önce görev yapan ve başka bir ile atandığı halde köyle ilişkisini kesmeyen öğretmen Ferda Balkaya Çetin, boşaltılan köy okulunu kütüphane ve sanatevine dönüştürmek için harekete geçti. İlk görev yaptığı köye sık sık gelen, hatta yaz tatillerini de burada geçiren Çetin ailesi; yakın dostları ve köy halkıyla birlikte 4 Eylül Pazar günü geniş katılımlı ve adeta bayramı aratmayan bir coşkuyla sanatevini açtı. 

ŞENLİK HAVASINDA TÖREN 

Açılışa Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, TMMOB Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Çağlar Öztürk, TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Zonguldak Temsilcisi Bülent Özgümüş, ZOKEV Yönetim Kurulu Başkanı Kürşat Coşgun, Kırıkkale Sonsöz gazetesi yazarı şair Hikmet Sönmez, dershanenin dış mekan çizimini yapan karikatürist Mete Arif Tokmak, iç çizimlerini yapan güzel sanatlar öğrencileri Ozan ve Can Akar, projeye destek veren kişiler ve köy halkı katıldı. Zonguldak’tan gelen Arzu Genç ve Şaduman Akar’ın yaptığı palyaço gösterisi çocuklar tarafından ilgiyle izlenirken ortaya şenlik havasında görüntüler çıktı.

“KOCAMAN YÜREĞİ OLAN MİNİK ELLER”

Açılışta ilk konuşmayı yapan  Ferda Balkaya Çetin, “Burada geçirdiğim iki yıl çok uzun bir süre değil. Ama köyün benim üzerimde bıraktığı izlenimler çok güzel. Biz burayı çocukların minik elleri, büyük yüreği ile hep birlikte yaptık. Buraya her gelişimde kırık camların dibinde onlarla birlikte oturup kitap okuduk. Sanat evinden daha ileri bir yer olan burada tüm köy halkının ve çocuklarının çok fazla emeği var. Öğretmenlik yaptığım Hacılar İlkokulunun taşımalı eğitime geçiş sonrasında atıl durumda kalıp yıkılmaya başladığını görünce kayıtsız kalamadım. Bir şeyler yapma ihtiyacı duyarak  aklımdaki kütüphane ve sanatevi düşüncesini köy halkı ile paylaştım. Onların da okulun virane gelmesine üzüldüklerini ve benim onlara sunduğum yol haritasını onayladıklarını görünce hep birlikte işe koyulduk. Okulun çatısından boyasına kadar her yerinde köy halkı ile birlikte imece usulü ile okulu son haline getirdik. Burada yaşayan insanların dayanışma ruhuyla gerçekleştirdiği imecelerle daha güzel işler yapacağımıza inanıyorum. Yardımlaşmanın içinde olan bütün köy halkına ve bizi  yalnız bırakmayıp buraya gelen konuklarımıza, Bartın Belediye başkanımıza teşekkür ederim” dedi.

“KÜTÜPHANE VE SANATEVİNE KATKILARIMIZ DEVAM EDECEK”

Daha sonra aşırı yağıştan etkilenen yerleşim yerlerindeki çalışmalarını bitirip açılışa katıldığını ifade eden Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın söz aldı. Akın, “Akpınar köyümüzün Hacılar mahallemizde atıl durumda bulunan ilköğretim okulumuzun kütüphane ve sanatevi haline dönüştürülmesinden memnuniyet duyuyorum. Çabalarından ötürü Ferda Öğretmenimi, katkılarda bulunan vatandaşlarımı kutluyorum. Okul baçesine salıncak ve tahterevalli yaptırdık ama bunları yeterli görmüyorum. Okulun arka bahçesine kondisyon ve park spor aletleri koymayı düşünüyorum” dedi.

ONUR: “YIKILAN OKULUMUZUN KÜTÜPHANE OLMASINDAN ÇOK MUTLUYUZ”

Sonsöz gazetesi  yazarlarından şair Hikmet Sönmez’in yaptığı kısa konuşmadan sonra okuduğu şiir ilgiyle  dinlendi. Birlikte çalıştığı arkadaşlarını temsilen konuşan ilkokul öğrencisi  İçlal Onur; Funda Öğretmeninin kendilerini yalnız bırakmadığını ve kendileriyle sürekli ilgilendiğini, yıkılan okullunun kütüphane  haline  getirdiği için mutlu olduklarını söyledi. Daha sonra tekerlekli sandalyesiyle köy halkını temsilen  Havva adında yaşlı bir teyze  konuşma yapmak için davet edildi.  Havva teyze  Ferda  Öğretmeni   evlatlarından biri olarak gördüklerini, ona güvendiklerini, açılıştaki kalabalıktan dolayı  çok duygulandığını söyleyerek konuşmasını bitirdi.

ÇİZİMLER İLGİYLE KARŞILANDI

Konuşmalardan sonra Mete Arif Tokmak’ın okulun dış yüzeyine akrilik boya ile yaptığı çizimler konuklar tarafından hayranlıkla izlendi. Çimenlerin üzerine yatarak Cervantes’in Don Kişot kitabını okuyan bir çocukla, genç yaşta kaybettiğimiz  müzisyen sanatçımız Bartınlı Barış Akarsu ve Türk edebiyatının doruklarından birini temsil eden Rıfat Ilgaz’ın tasvir edildiği resimler büyük beğeni aldı. Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ve diğer konuklar köylülerle birlikte çizimlerin altında hatıra fotoğrafı çektirdi. Açılış sonrasında köy halkı tarafından konuklara yiyecek ikramı yapıldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı