Kemeraltı Hikayeleri kitap oldu


Kültür için Alan programından destek alarak 5 aylık bir sürede hayata geçirilen “Kemeraltı Hikayeleri Projesi” Kentimiz İzmir Derneği koordinasyonunda 6 farklı kurumun yaptığı çalışmalarla tamamlandı. Proje kapsamında Kemeraltı’nın on insan hazinesinin hikayesinin anlatıldığı ücretsiz olarak dağıtılacak olan bir kitap hazırlandı. Kitaba dijital ortamda da aşağıdaki bağlantılardan ulaşmak mümkün olacak.

15 Haziran 2020 tarihinde ulusal ve uluslararası ağlar içinde kültürel projelere ortam, mekan ve kaynak sağlayan Goethe-Institut, Hollanda Büyükelçiliği, İstanbul İsveç Başkonsolosluğu ve Fransız Kültür Merkezi’nin öncülüğünde İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Anadolu Kültür’ün işbirliğiyle gerçekleştirilen Kültür İçin Alan programından aldığı destekle serüvenine başlayan Kemeraltı Hikayeleri Projesi, 15 Kasım 2020 tarihi itibariyle Kemeraltı’nın on insan hazinesinin, yazılı belleğe görsel sanatlar ile aktarımını tamamladı.

Proje, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını sürecinde 10 gönüllü yazar ile 10 gönüllü çizeri buluşturarak farklı çağları, dinleri ve kültürleri temsil eden Kemeraltı’nın 2500 yıllık tarihinde bir yolculuğa çıkardı.

Atölyeler Çevrimiçi Gerçekleşti

Covid-19 salgını sebebiyle yazar, çizer ve ortakların düzenlediği tüm atölye ve toplantılar çevrimiçi platformlarda gerçekleşti. Yazarlara hikaye biriktirme ve yazımı konusunda eğitimler verilirken, çizerler için de özel baskıya yönelik hazırlık atölyeleri düzenlendi.

Dijital Versiyonu Yayında

Kitap, hayat yolculuklarında onlara uğur getiren tarihi kent merkezinin başeczacısı Süleyman Ferit Eczacıbaşı’ndan fotoğrafçı Hamza Rüstem’e, spor kulübü Altınordu’dan şair Attila İlhan’a uzanan on ismin hikayelerine yer veriyor. Sayfaları çevirirken görsellerle hayat bulan hikayeler, proje kapsamında riso baskı tipi ile ciltlenerek özel seri olarak da üretildi. Projenin internet sitesinde ücretsiz olarak yayınlanan kitabı sesli olarak dinleyebilir ya da elektronik kitap olarak da okuyabilirsiniz.

Projenin başvuru sahipliğini Kentimiz İzmir Derneği yürütürken projenin ortakları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Gözlüklü Masallar Atölyesi, İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği ve TARKEM bulunuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı