Yusuf Ziya Ortaç’ın eserleri ölümünden 53 yıl sonra ilk kez…


73
12 Paylaşım, 73 Beğeni

Türk Edebiyatı’na “Hecenin Beş Şairi”nden biri olarak adını yazdıran ve romandan anıya pek çok türde eser veren Yusuf Ziya Ortaç’ın dört önemli kitabı, yazarın ölümünden tam 53 yıl sonra ilk kez yeniden basılıyor. İnkılâp Kitabevi, Ortaç’ın Kürkçü Dükkânı, Göç, Üç Katlı Ev ve Bizim Yokuş adlı eserlerini günümüz Türkçesi ve yeni kapak tasarımlarıyla yeniden okurlarla buluşturuyor.

İnkılâp Kitabevi, Yusuf Ziya Ortaç’ın, basıldığı dönemde büyük bir ilgiyle karşılanan dört kitabını ilk baskılarına sadık kalarak okurlarının beğenisine sunuyor. Günümüz Türkçesine uygun olarak sadeleştirilen Kürkçü Dükkânı, Göç, Üç Katlı Ev ve Bizim Yokuş, gerçekçi anlatımlarıyla adeta bir dönem resmi çiziyor. Osmanlı Devleti’nin son zamanlarına, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarına ve çok partili döneme tanıklık eden yazar, eserlerinde toplumsal hayata modernleşme sancılarına, siyasi çatışmalara ve edebi tartışmalara ayna tutuyor.

KÜRKÇÜ DÜKKANI – 1931
Kürkçü Dükkânı’nda bir insanın kendine yenilişi gözler önüne seriliyor. Süheylâ, mutluluğu para ve mal varlığıyla elde edeceğine inanan, hırslı bir anne ile onun sözünden çıkmayan bir baba elinde yanlış seçimlere sürükleniyor. Zengin kumarbaz Adnan, taşralı Ekrem ve sabırlı âşık Münir Cemal… Roman, bu üç erkeğin arasında hayatı yangın yerine dönen genç bir kadını konu alıyor.

GÖÇ – 1943
Göç’ün kahramanı Nihat Ahmet, yokluk, hastalık ve fikir çatışmalarının hüküm sürdüğü bir dönemde büyüme sancıları çekiyor. Bir yandan edebiyat derneklerinde aruz ile heceyi tartışır, yayımlatacağı şiirlerle kendi ayakları üstünde durmaya çalışırken, bir yandan da aşkına mani olan annesiyle mücadele ediyor. Tam her şey yoluna girdi derken patlak veren Birinci Dünya Savaşı ise hayatının tüm seyrini değiştiriyor. Ve hiç beklenmedik bir anda göç başlıyor. Yusuf Ziya Ortaç, ilk gençlik yıllarından izler taşıyan Göç’te zorlu bir aşkı anlatırken milli mücadeleye giden siyasi tartışmalara, yoksulla zengin arasındaki uçuruma ve dönemin edebiyat çevresine ayna tutuyor. Ortaç, Ziya Gökâlp’e selam göndermeyi de ihmal etmiyor.

ÜÇ KATLI EV – 1953
Amansız bir kuşak çatışmasını konu edinen roman, adından da anlaşılacağı üzere üç katlı bir evde geçiyor. Geçmişe özlem duyan Osmanlı paşası bir dede, geleceğe kaygıyla bakan eski İttihat Terakki üyesi bir baba ve biri milliyetçi diğeri Marksist iki düşman kardeş. Türkiye büyük bir dönüşüm yaşarken üç ayrı kuşak aynı evde siyasi, kültürel ve ahlaki çatışmalar içinde yaşam mücadelesi veriyor. Ve tüm bunların arasında tutulduğu aşkla zenginliği tadan Bedia, geçirdiği ışıltılı günlerde hayatı sorgulamaya başlıyor.

BİZİM YOKUŞ – 1966
Yusuf Ziya Ortaç’ın “Bizim Yokuş” diye bahsettiği yokuş Babıâli Yokuşu’dur. Babıâli Yokuşu, bir dönem başta İstanbul olmak üzere Türk yayıncılığının kalbinin attığı yerdir. Kitabevleri, gazeteler, matbaalar… O yokuş, deyim yerindeyse koca bir kültür-sanat pasajıdır. İçinde Servet-i Fünunları, Akbabaları, Kehkeşanları, Safahatları, Cenap Şehabettinleri, Rıza Tevfikleri, Ziya Gökalpları, Ahmet Haşimleri, Aka Gündüzleri, Turhan Selçukları, Muzaffer İzgüleri yaşatan bir yokuş…


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

73
12 Paylaşım, 73 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı