Turner, Caravaggio, Bernini, David: Dört ruh hastası sanatçının sıra dışı portresi

Şövalye katili de var, kardeşini öldüresiye döveni de... Serap Coşkun, yaşadıkları döneme damga vurmuş dört sanatçının sıra dışı hayat hikayelerini yazdı...


 1. 1 Joseph Mallord William Turner (1775-1851)


  • İngiliz manzara ressamlarının en büyüklerinden biri. Onu bu kadar özel kılan şeyse, İngiltere’de yoksul, acı çeken kurbanları ve köleleri aşırı gerçekçi bir biçimde işleyen ilk ressam olmasıydı. Bu betimlerini de yoksul bir semtte doğmasına borçluydu. Acı çeken insanları çok yakından tanıyordu.
  • Büyük ve pahalı bir evde yaşamaya başlamasına rağmen aksanlı, kaba saba ve çağın sanatçılarına nazaran pis, kendine hiç bakmayan ve elleriyle tırnakları her zaman kirli bir ressamdı. Fakat kirli elleriyle her zaman gurur duyardı, çünkü onları sanatçının ruhunun simgesi olarak görüyordu. Sıra dışı resim tekniğinde, fırça yerine parmaklarını kullanıyor, beş parmağıyla birden tuvale saldırıyordu. 
  • Resimlerindeki dalgalı ve coşkun denizleri o kadar gerçekçiydi ki bu ruhu yansıtmak için, 67 yaşında fırtınanın gerçek atmosferini yakalayabilmek adına kendini dört saat boyunca, kötü bir havada, bir buharlı geminin köprüsüne bağlattığı söyleniyordu.
  • Babasını köle gibi kullanan sanatçı geleneksel aile bağlarından çok uzaktaydı. Kız kardeşinin ölümüyle cinnet geçiren annesini akıl hastanesine kapattırmış ve onunla tüm bağlarını koparmıştı.
  • Evliliğe hiçbir zaman sıcak bakmamış ancak ölen bir arkadaşının dul eşiyle uzun yıllar gizli bir ilişki yaşamış ve hatta ondan olan iki çocuğunun varlığını da ölene dek gizli tutmuştu.
 2. 2 Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571-1610)


  • Babasını 5 yaşında, annesini 17 yaşında kaybeden küçük Caravaggio, 1953'de Roma'ya geldi. O dönemin parasız sanatçıları Roma'da;  suç işler, fazlasıyla içki içer ve bir arada yatarlardı. Ümitsiz ve korkusuzlardı. Caravaggio da bu ortama ayak uydurmakta zorlanmadı çünkü o da kavgacı, saldırgan ve haz düşkünüydü.
  • Milano'da bir ressamın yanında çıraklık yapmış ve temel sanat kuramlarını kavramıştı. Ona göre Rönesans'ın duygusuz sanatı ve sıradan taklitçiliği yaşamdan oldukça uzaktı. O ise modellerini sokaktan buluyor, fahişeleri kullanılıyor ve gerçek insanların sıradan görüntülerini tüm kutsal kişiliklere gizli bir kusur işleyerek resmediyor ve tanrıları sıradanlaştırıyordu. 
  • Uzun zaman kilise için kutsal resimler yapan sanatçı, kusurlu kutsal resimlerinden dolayı zorba ve acımasız kilise adamlarını kızdırmaya başlıyor ve artık sipariş alamıyordu.  
  • Lena adında bir kadına aşık olmasıyla, içindeki şiddet daha da kabarmış ve rakibi olarak gördüğü bir adamı öldürmesine sebep olmuştu. Artık cinayet suçuyla aranıyordu ve hakkında idam cezası verilmiş, kafasına da ödül koyulmuştu.
  • Malta’ya kaçan sanatçı burada San Juan Şövalyeleri'nin koruması altına girmişti ancak ne var ki Caravaggio artık eli kanlı bir katildi. Burada da rahat durmayarak, bir tartışma sonucu şövalyelerden birini öldürerek hapse atılmıştı. Oradan da kaçmayı başaran sanatçı, onu Sicilya'ya götürecek bir gemiye binmişti. 
  • Daha sonra Roma onu affettiğini açıkladı, bu kez resimleriyle birlikte Roma’ya vardığı sırada tekrar hapse atıldı ve çıktığında resimlerinin gemiyle birlikte gittiğini öğrenince yeniden yollara düştü. Bataklık bir arazide sıtmaya yakalandı ve orada can verdi.
 3. 3 Giovanni Lorenzo Bernini (1598-1680)


  • Heykel sanatının ilham veren sanatçısı Bernini, içinde derin coşkular barındıran bir adamdı. Caravaggio'dan etkilendi ve onun resimlerindeki incelikleri heykellerine işledi. Onu eşsiz bir sanatçı haline getirense mermere verdiği canlılıktı. 
  • Çok okuyan, kültürlü, disiplinli bir kişiliğe sahipti. Aynı zamanda ressam, mimar ve oyun yazarıydı. Asla içki içmezdi ve tanrıya sonsuz bir aşkla bağlıydı.
  • Tüm bu özelliklerinin yanı sıra aşırı kibirli, yüksek bir egoya ve her şeye sahip olma tutkusuna sahipti. Bu duyguları o kadar kuvvetli yaşıyordu ki, yardımcısının karısı Costanza Boronelli'de bu tutkularının arasındaydı. Coşkulu bir aşk yaşayan ikili hakkında sürekli dedikodular yükseliyordu çünkü Costanza, Bernini'nin erkek kardeşiyle de birlikteydi.  Bu söylentilerin üzerine Bernini bir gün ikisini birlikte yakaladı ve kardeşini öldüresiye döverek iki kaburgasını kırdı. Uşağının da yardımıyla Costanza'nın yüzünü lime lime doğrattırmıştı. 
  • Bu caniliklerine rağmen, kilise Bernini'yi küçük bir para cezasına çarptırdı ve kardeşi ile Costanza'yı ağır şekilde cezalandırdı. Bernini tüm bunları, ona sahip çıkan Papa'ya borçluydu. Papa bu olaydan sonra Bernini'yi evlendirerek onu kendince cezalandırdı. 
  • Bernini, yeteneğinden çok saygısızlığıyla ön plana çıkıyordu, bataklık bir arazide yer alan Aziz Petrus Bazilikası’na yaptığı 17 metre yüksekliğindeki saat kulelerinin yıkılmasıyla kilisenin gözünden düştü ve ümitsiz bir hale geldi. Bu durumu değiştirecek bir mucizeye ihtiyacı vardı ve bu mucize beklemediği bir anda gerçekleşti. Azize Teresa'nın vecdiyle ortaya muhteşem bir eser çıkardı ve hakkında eleştirilere bu eseriyle cevap verdi. 
 4. 4 Jacques-Louis David (1748-1825)


  • En yakın arkadaşları Maximilien Robespierre ve Marat ile Fransız Devrimi'nin aktif destekçilerinden olan David; halkı uyandırmayı ve devrime destek olmalarını sağlamayı görev edindi. Bunu da yapabildiği en iyi şekilde, resimleriyle yaptı. Resimlerinde seçtiği antik konularla hem kralı ve sarayı eleştirdi hem de halka ihtiyaç duydukları cesareti ve azmi verdi. 
  • Fransız Devrimi gerçekleşti ancak sonuçları beklediği gibi olmadı. Bu üç büyük devrimci ve diğer jakobenler; karşı görüşlü herkesi giyotine yollayarak öldürmeye başladı ve Fransa'nın meşhur Terör Dönemi'ne sebep oldular. Olaylar çığırından çıkmaya başlayınca Marat diğer karşıt partinin yanlısı bir kadın tarafından öldürüldü. 
  • David belki büyük bir acı yaşadı ve Marat'nın cesedinin yanına giderek onu, ölümsüz bir kahraman gibi resmetti ve hayatının en güzel eserini de böylece ortaya koymuş oldu. 
  • Ardından "Beyaz Terör" dönemi baş gösterdi ve David hapse atıldı. Ancak hapisten çıkınca o zamana dek bütün politik görüşlerine ve yaptıklarına ters olarak Napoleon’un ressamı oldu.
  • Devrimin en büyük ateşleyicilerinden ve savunucularından biri olarak anılarını ve eserlerini bize bırakarak 77 yaşında Belçika'da öldü.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı