Muhtemelen adlarını daha önce hiç duymadığınız 17 mizah gazetesi

I. Meşrutiyet'ten günümüze uzanan yolda bu gazetelerin bir kısmı bir-iki sayı boy göstermiş, adları çabucak unutulup gitmiştir.


79
13 Paylaşım, 79 Beğeni

Türkiye basın tarihi sanılanın aksine son derece köklü ve zengindir. 150 yıllık bu tarihin her aşamasında çeşitli amaçlar için yayınlanmış mizahi gazetelerin yayınlandığını görürüz. I. Meşrutiyet’ten günümüze uzanan yolda bu gazetelerin bir kısmı bir-iki sayı boy göstermiş, adları çabucak unutulup gitmiştir. Biz de Ters Dergi okurları için mizah tarihimizin tozlu sayfalarına dalıyor ve çoğunun ismi unutulmuş bu yayınları anıyoruz.

Keyfili okumalar!

Not: Bu araştırma için kaynaklarından yararlandığımız www.seyriadem.com sitesine teşekkür ederiz.

Gelincik (1924)

Mehmet Rauf tarafından cumartesi ve salı günleri neşrolunur edebi mizah gazetesidir" ibaresiyle çıkmıştır. 9 sayı yayınlanmıştır. "Kadın eğlence-türü" yayın politikası izlemiştir.

Şeytan (1927)

İsmail Hakkı tarafından İskeçe'de çıkarılmış resimli mizah gazetesi. Tek sayı çıkmıştır.

Davul (1927)

Eski yazıyla yayınlanan Davul, Mizahi Halk Gazetesi adıyla yayınlanmış. Maalesef ömrü sadece 3 sayı olmuş.

Kaynana (1927)

İşte İzmir'in medar-ı iftiharı bir mizahi ve edebi bir gazete. 6 sayı yayınlanmış olan Kaynana, adından da anlaşılacağı gibi gelin-kaynana ve aile konularında faaliyet gösteriyormuş.

Babacan (1928)

Pazartesi ve perşembe günleri piyasaya çıkan siyasi mizah gazetesi 49 sayı yayınlanmıştır.

Kartal (1929)

Milli Mizah Gazetesi sloganıyla faaliyet gösteren Kartal sadece 10 sayı çıkmış. Gazetenin karikatürleri Ratip Tahir Burak çizmiştir. Ayrıca "Evvelce Milliyet gazetesinde (Dedi Kodu) yazılarıyla şöhret bulan Ayten hanımın gelecek nüshadan itibaren Kartal'a yazmaya başlayacağı kapaktan muştulanmaktadır.

Kalem (1930)

Yusuf Ziya Ortaç tarafından Serbest Fırka'ya muhalefet etmek için çıkarılmış mizah gazetesi. Toplam 12 sayılık ömrü olmuştur.

Efe (1936)

Cumartesi günleri çıkan İzmir'in siyasal mizah gazetesidir. 11 sayı faaliyet gösterebilmiştir.

Babahindi (1937)

Sadece 2 sayı çıkmış olan Babahindi mizah gazetesinde Necmi Rıza Ayça ve Orhan Ural'ın çizgileri görülmektedir.

Balta (1947)

İlk spor mizah gazetesidir. Hüsnü Yılmaz tarafından yayınlanmıştır. "Adımız Tadımızdır" sloganın kullanan Balta'nın ömrü yazık ki 1 sayı olmuştur. Gazetenin birinci sayfası Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki heyecan dolu maç ayrılmıştır.

Kırk Haramilere Karşı Alibaba (1947)

Marko Paşa dergilerinin devamı olarak Sabahattin Ali tarafından çıkarılmıştır. Çizgiler Mim Uyusuz'a aittir. 4 sayı yayınlanmıştır.

Hayal (1948)

Logosunun altında "Şimdilik onbeş günde bir çıkar" ifadesi yer alır, ancak Hayal mizah gazetesi de tek sayılık dergiler ailesinin bir üyesidir. Birinci sayfada (T. Korkmaz takma adıyla) Mim Uykusuz'un karikatürü bulunmaktadır.

Yuf Borusu (1951)

Enteresan isimli dergiler arasında rahatlıkla üst sıralarda yer alabilecek Yuf Borusu, Nejat Yıldırımkemal tarafından yayınlanmıştır. Yayın hayatı ise 2 sayı sürmüştür.

Şak-Şuka (1953)

Gayet neşeli bir içeriğe sahip Şak-Şuka "Haftalık Siyasi Mizah Gazetesi" namıyla maruf bir yayın. Cemal Necil Ölçen tarafından çıkarılan gazetenin kaç sayı çıktığı bilinmiyor.

Pastırmacı Bacanak (1955)

İşte gerçek bir Anadolu mucizesi... Kayseri'de yayımlanan Pastırmacı ve Bacanak gazetelerinin birleşmesinden doğmuş olan Pastırmacı Bacanak sadece bir kere çıkabilen gazeteler kervanına katılmıştır.

Çaylak (1976-1978)

"Güldürürken Düşündürür" sloganını şiar edinmiş ola milliyetçi mizah gazetesi Çaylak tam tamına 27 sayı çıkmıştır. Zengin bir yazar/çizer kadrosuna sahip gazetenin kapağında "Bu mizah dergisi maatesüf sola açık değildir" cümlesi göze çarpar.

Sıfır (1983)

Sait Munzur tarafından Ankara merkezli olarak çıkarılan dergi 12 sayı boyunca okuyucusuyla buluşmuştur. Dönemin çok tirajlı dergilerinden farklı olarak yazısız karikatürlere yer vermiştir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

79
13 Paylaşım, 79 Beğeni

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı