Hayallerin katili

Beleşçiliğin mahalle maçlarındaki saygınlığını artırdı Rossi. O gün ona kızanlar şimdi üzülüyor ölümüne.


Brezilya’ya aşıktı herkes 82’de. Socrates’in zekası, Zico’nun yetenekleri, Eder’in şutları, Falcao’nun enerjisi. Bu aşkı öldüren adamdı Paolo Rossi.

Mahalle arasında beleşçilik kavramı çok değerliydi. Oyuna katılmayan ve gözü, aklı hep topta olan adamdı beleşçi. Rakip kalenin dibinde belirir, golü atmak için dokunurdu sadece topa. Hem kızardı arkadaşları beleşçiye hem de büyük saygı duyarlardı.

Rossi, İtalyan futboluna güneş gibi doğmuştu. Sonrasında bir sürü futbolcuyu yiyen bahis ve şike skandalında ceza aldı.

Enzo Bearzot olmasa Dünya Kupası’na gitmesi hayaldi. Kurt teknik adamın sert, acımasız takımının ileride bir çift kadife ayağa ihtiyacı vardı. Ne var ki Rossi 2 yıl top oynamamıştı. Üstelik İtalyan milli takımı da pek formda değildi.

Rossi’nin hayalet gibi gezindiği 3 maçtan 3 beraberlik çıkarabilmişler, turu zor bela geçmişlerdi. Daha da kötüsü çeyrek final grubunda Maradona takviyeli son şampiyon Arjantin ve Tele Santana’nın hücum makinesi Brezilya vardı.

Arjantin maçı Rossi için farklı geçmedi. Ama Gentile’nin tekmeleri Maradona’yı durdurmuştu. İtalyanlar bir yolunu bulup 2-1 kazandılar.

Brezilya da Arjantin’i yenmişti. Hem de 3-1 kazanıp beraberliği de İtalya maçında yanına almıştı.
O haftalardır duran Rossi işte o gün patladı. İster Brezilya’nın savunma sanatında geri kalması deyin, ister kaleci Valdir Peres’in yeteneksizliği deyin ama o gün Rossi’nin günüydü. Beleşçilerin kralı 3 gol attı. Brezilya iki kez yanıt verebildi. Maç bittiğinde yalnızca Brezilyalılar ağlamıyordu. Dünyanın farklı noktalarında milyonlarca çocuk, genç gözyaşlarına boğulmuştu.

Rossi, yarı finalde Polonya’ya 2, finalde Batı Almanya’ya 1 gol atıp hem gol krallığını hem de kupayı kazandı.

Kariyerinin zirvesiydi bu. Beleşçiliğin mahalle maçlarındaki saygınlığını artırdı Rossi. O gün ona kızanlar şimdi üzülüyor ölümüne.

Sadece işini yapan, bu üne rağmen sessiz sedasız yaşayan bir adamdı Rossi. Hiçbir zaman Pele, Maradona, Messi, Ronaldo seviyesinde takdir görmedi. Ama onun canlanışı olmasaydı Bearzot’un ekibinin işi zor olacaktı. İtalyanlar bunu hep biliyordu zaten.

Milyonların hayallerinin katiliydi Rossi. 64 yaşında öldü. Şimdi o çocuklar onun için ağlıyor.

[zombify_post]


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir