Hiçbir duygu sonsuz değildir

Jojo, Nazizme yürekten inanmakta ve bir Nazi olmaktan gurur duymaktadır. Ama işte nihayetinde daha bağcıklarını bile bağlayamayan on yaşında bir çocuktur...


Tavşan Jojo, Christine Leunens’in Caking the Skies adlı kitabından uyarlanmış, 2019 tarihli bir Amerikan komedi-drama filmidir. Senaryoyu yazan ve yöneten Yeni Zelandalı Taika Waiti, filmde koşturup duran Hitler’i de canlandırmaktadır.

Johannes “Jojo” Betzler, Hitler Gençliği üyesidir. Nazizme yürekten inanmakta ve bir Nazi olmaktan gurur duymaktadır. Ama işte nihayetinde daha bağcıklarını bile bağlayamayan on yaşında bir çocuktur. En yakın arkadaşı, hayalinde canlandırdığı Adolf Hitler’dir. Onunla konuşarak daha iyi bir Nazi olmak için elinden geleni yapmaktadır. Hafta sonu gençlik kampında, bir tavşanı boynunu kırarak öldürmesi istenir. Ama Nazi de olsa o merhametli bir çocuktur. Tavşana kıyamayınca diğer çocuklar onunla Tavşan Jojo diyerek dalga geçerler. Hayali arkadaşı Hitler onu teselli eder. Jojo, babasının İtalya’da savaşta olduğuna inanmakta ve annesiyle yaşamaktadır. Scarlett Johansson’un canlandırdığı anne, ülkesini çok sevmekte ve tam da bu yüzden Nazi iktidarına karşı çıkmakta, özgür bir Almanya için Hitler’in gitmesi gerektiğine inanmaktadır. 

Jojo, annesinin evlerinin gizli bir odasında bir Yahudi kızını sakladığını öğrenince ciddi bir iç hesaplaşması yaşamaya başlar. Bu gencecik Yahudi kızın hiç de onlara öğretildiği gibi boynuzları yoktur. Hitler’in dolduruşlarıyla dirense de aralarında bir dostluk gelişmesine engel olamaz. Bir yandan da suçluluk duygusuyla boğuşur ama yine de kızı ihbar etmez. Hatta karnında kelebekler uçuşmaya bile başlar.

Şilili yazar İsabel Allende, tarihin siyahlar tarafından yönetilen ilk cumhuriyeti Haiti’yi anlattığı Denizin Altındaki Ada romanında, beyazların siyah derilileri insan gibi görmediğini, bu yüzden işkence edildiğinde acı çekmelerine çok şaşırdıklarını anlatır. Bu filmde de Yahudiler boynuzlu canavarlar olarak tasvir edilmekte ve yaşanan onca şeye rağmen ötekileştirmenin yol açtığı vahşet ve dehşetin ne yazık ki günümüzde de eksilmeden devam etmesi üzerine düşünce pratiği yapmamızı da sağlamaktadır.

Ben içinden nehir geçen şehirlerle içinde ceviz ve peynir olan bütün yemekleri, börekleri, tatlıları nasıl seviyorsam çocukları anlatan kitaplara ve filmlere de bayılıyorum. İkinci Dünya Savaşı sonlarında, Almanya’nın yenilmesinden önceki dönemde geçen ve savaşın dehşetini bir çocuk naifliğinde anlatan filmi bu yüzden çok sevmiş olabilirim. Ama çocuğun varlığına çok yakışan incecik mizah, hasta Hitler’in bile bir çocukta hafiflemesi, merhametin çocuklara ne çok yakıştığı ve nefretin maalesef öğretilen ve öğrenilen bir durum olduğunun altını çizmesi de filmin kayda değer diğer güzel özellikleri.  Öyle ki Almanya’da geçen ve Almanlarla dolu bir filmde İngilizce konuşulması bile sizi rahatsız etmiyor. 

Yahudi kız Elsa’yla anne Rosie arasında geçen kadın olma üzerine konuşmada, Rosie’nin “Korkmadan güvenirsin. Kadın olmak budur!” cümlesini de başlarına gelenlere rağmen güvenmekten vazgeçmeyen günümüz kadınlarına çok yakıştırdım. 

Jojo’yu dünya tatlısı Roman Griffin Davis’in canlandırdığı ve 2020 Film Eleştirmenleri En İyi Genç Oyuncu ödülünü kaptığı bu filmin, En İyi Uyarlama Senaryo dalında Oscar ve Bafta ödüllerini aldığını da belirtelim. 

Son olarak Jojo’nun karnında kelebekler uçuşturan ve birlikte özgürlük dansı yaptığı Elsa sayesinde okuduğu Rainer Maria Rilke’den şahane bir dörtlüğü de şuraya bırakalım:

Bırak her şey başına gelsin 
Güzellik de dehşet de 
Sen sadece devam et 
Hiçbir duygu sonsuz değildir!

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı