Altay Kaynar Ters Dergi’de: Şıpsevdi çılgınlıklarım, bipolar günlüklerim


Kediler, ilişkiler ve cümle sualler aşkına! Yazı, çizi ve mizah dünyamızın “sessiz gemilerinden” Altay Kaynar sırra kadem bastığı alemlerden nihayet döndü. Ters Dergi olarak sevgili Altay’a “Hoş geldin” çekiyor, yeni nesil okurlarımıza bu bereketli pınardan kana kana içmelerini salık veriyoruz.

MERMER MERDİVENLERDEN AĞIR ÇEKİMDE İNİYORUM. ZAMAN BANA İŞLEMİYOR ARTIK. AZ ÖNCE, ŞİMDİ VE DAHA SONRA, O KADAR AYNILAR Kİ. KALBİMDE AYAK, TIRNAK VE DİŞ İZLERİ. ASLAN KAFESİNE ATILMIŞ ET PARÇASI GİBİ PARALANMIŞ, HAR VURULUP HARMAN SAVRULMUŞUM.

ESKİDEN YÜZÜME GÜLÜMSEYEN, AŞK SÖZCÜKLERİ FISILDAYAN O ÖPÜLESİ PEMBE TOMBUL DUDAKLARDAN BUGÜN BANA DAİR GÜZEL BİR SIFAT ÇIKMADI. HER FIRSATTA YANAĞIMI OKŞAYAN, HER RÜZGARDA UÇUŞAN UZUN KAHVERENGİ SAÇLAR, ŞU ŞAMPUAN KOKAN DALGALI, OKŞANASI GÜR SAÇLAR DA O GÜZEL KAFAYLA BERABER GİDİYOLAR, ACABA AZ DAHA KALIRLAR MI BENLE DİYORUM,
YOK, BAYA BAYA GİDİYOLAR…

BİRBİRİMİZİN YÜZÜNE BİLE BAKMADIK PARÇALANIRKEN. İKİ TAVUK DÖNER BİR AYRAN SÖYLER GİBİ VEDALAŞTIK. ÜTÜYÜ PRİZDE UNUTMUŞ HAMARAT EV HANIMI TELAŞI VARDI ONUN ÜZERİNDE, EGZOS DUMANI MİSALİ KARIŞTI DALGALI KALABALIĞIN ARASINA.

BENSE BOŞ KALMIŞ HANLARIMA, ŞATOLARIMA NERDEN KİRACI BULURUM, GÖNÜL TAHTIMIN YIPRANMIŞ BORDO KADİFE KAPLAMALARINI HANGİ DÖŞEMECİDE DEĞİŞTİRİRİM KAYGISINDA, İNSANLIKTAN ÇIKMANIN KIYISINDA…

BAŞIM ÖNÜMDE, HALIYA İŞEMİŞ KEDİ GİBİ SUÇLU YÜRÜYORUM METROPOLÜN MEZARLIK GRİSİ KALDIRIMLARINDA. ARKA PLANDA, ÇOOK ÇOK GERİLERDEN, CIZIRTILI BİR GROMOFONDA, ZEKİ MÜREN, “ŞİMDİ UZAKLARDASINI” AĞLAYA HIÇKIRA SADECE BENİM İÇİN SÖYLÜYOR.

SİGARA İÇMEDİĞİM HALDE AĞZIMDAN BURNUMDAN DUMANLAR ÇIKIYOR. VİTRİN CAMLARINDA YANSIYAN SİLUETİM ACINASI, AHH HALİM İÇLER ACISI.

DUDAKLARIM ÇATLAMIŞ MOSMOR, ÖN DİŞLERİM DÖKÜLMÜŞ, SURATIM BEMBEYAZ, YANAKLARIM YEŞERMİŞ, ÇÖKMÜŞ, TIRNAKLARIM DÜŞÜYOR. İNCE BİR MONT, BİR DE DİKİNE ÇİZGİLİ TİŞÖRT VAR ÜSTÜMDE, HİSSETMİYORUM AĞUSTOS SICAKLARINI, DAMARLARIMDA BUZ PARÇALARI GEZİNİYOR, KALBİM DURALI TIBBEN GÜNLER OLMUŞ. BEYİN KIVRIMLARIMI SARAN KURTCUKLAR KULAKLARIMDAN DÖKÜLÜYOR. SIRTIMA KONAN LEŞ KARGALARI VE AKBABALAR ÇÜRÜMEYE BAŞLAYAN ETLERİMİ DİDİKLİYORLAR, GÜNEŞDE KALMIŞ ONBEŞ GÜNLÜK TENEKE KEÇİ PEYNİRİ GİBİ KOKUYORUM…

ÇOOK GARİP, ÇOOK. OLMAMASI GEREKİR, AMA BANA HEP HOYRAT DAVRANMIŞ BU ŞEHİR VE SAHİPLERİ, BUGÜN ÖYLE SEVECEN, ÖYLE VAZGEÇİLMEZ VE ÖYLE ŞEFKAT DOLULAR Kİ. SANKİ BELEDİYE BİR GÜNLÜĞÜNE BENİM İÇİN ÇALIŞMIŞ, YERLERDE ÇÖP YOK, KEDİ ÖLÜSÜ YOK, LAĞIM KOKMUYOR CADDELER.

TİNERCİLER, AYYAŞLAR, BAŞIBOŞ SOKAK KÖPEKLERİ BİR GÜNLÜĞÜNE İZİN ALMIŞLAR SANKİ, YOKLAR ORTALARDA. PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ BENİM SEVDİĞİM ÇİÇEKLERDEN DİKTİRMİŞ HER YERE. BOZUK ASFALTI YENİ DÜZELTMİŞLER, YOLLAR PİNPON MASASI GİBİ.

BİR TERTİP BİR DÜZEN, KALDIRIMLARA ARABA PARKEDİLMEMİŞ, YÜRÜYEBİLİYOR İNSAN, HATTA ÇUKURLARIN ETRAFINA BEN DÜŞMİYİM DİYE ŞERİT BİLE ÇEKMİŞLER, ŞEHİRDE TEK BİR SES YOK, NE KORNA ÇALAN, NE DE BAĞIRAN ANIRAN, ÇIĞLIK ATAN, NE GÜZEL VAR YA….

MÜMKÜN DİİL BİLİYORUM AMA İNANMAK İSTİYORUM. SUYA DAMLAYAN MÜREKKEP MİSALİ KARIŞIYORUM GERÇEK OLMASI İMKANSIZ BU HAİN VE KURMACA HAYALE. AKLIMIN EN KIYISINDA SOBADA MAVİ Bİ ÇAYDANLIKLA BANA ÇAY DEMLEYEN BADEM GÖZLÜ KIRGIN BİR KADIN VE KAHROLASI YAŞANMAMIŞLIKLAR…

İLK SEVİŞME SAHNESİNİ OYNAYAN ACEMİ AKTÖRLER GİBİYİM, TÜM GÖZLER ÜSTÜMDE. SANKİ ŞEHİR BENİ NİHAYET FARK ETMİŞ GİBİ, GÖZ GÖZE GELDİĞİM DİLENCİ AMCA KEDERLE İKİ YANA SALLADIĞI BAŞINI YERE EĞDİ, DÖNER KESEN PALABIYIKLI USTA ELİNDEKİ UZUN BIÇAĞI YAVAŞÇA TEZGAHA BIRAKIP GÖZ YAŞLARINI SAKLADI BENDEN, OMUZUNA ÇARPTIĞIM TESPİHLİ GENÇ ELLERİYLE ÖZÜR DİLEDİ, KUCAĞINA ALDIĞI BEBEĞİNE SIMSIKI SARILIP HIÇKIRA HIÇKIRA AĞLADI GENÇTEN BİR KADIN, GÖZLERİNDEN AKAN YAŞA KARIŞMIŞ MAKYAJI BOYNUNA KADAR İNİP BEYAZ GÖMLEĞİNDE LEKELER BIRAKTI. KARŞIDAN KARŞIYA GEÇERKEN HIZLA GELEN BİR TAKSİ BANA DURUP YOL VERDİ, TRAFİĞİ KESEN BİR AMBULANS ŞÖFÖRÜ SELAM DURDU KARŞIMDA, BİR DURAK DOLUSU İNSAN AYAKTA ALKIŞLADI BENİ.

SANKİ GÜVENLİK GÜÇLERİ GEÇECEĞİM YOLLARDA TÜM ÖNLEMLERİ ALMIŞ, BELEDİYE BANDOSU HÜZÜNLÜ ZAFER MARŞLARI ÇALIYOR HARARETLİ Bİ ŞEKİLDE. OKULLAR YARIM GÜN TATİL EDİLMİŞ, UFACIK BEBELER BU SICAKTA MAVİ ÖNLÜKLERİYLE ÖNÜMDEN GURURLA GEÇİYOLAR, YAKALARINDA BENİM SİYAH BEYAZ FOTOĞRAFIM. BİR KAMYON DOLUSU PALYAÇO HALKA, BALON, ŞEKER, BEZ BEBEK FIRLATIYOR. GÜLER YÜZLÜ SEMT SAKİNLERİ CAMLARDAN,

BALKONLARDAN KIRMIZI BEYAZ KARANFİLLER, KONFETİLER YAĞDIRMAKTA ÜSTÜME. SEVGİ ÇIĞLIKLARI, İSMİMİ BAĞIRANLAR, ISLIKLAR, ALKIŞ KIYAMET, GÖZYAŞLARI SEL OLMUŞ, BİRBİRİNİ KUCAKLIYOR AHALİ. EL ELE KOL KOLA GİRMİŞ DOST-DÜŞMAN.
SANKİ HİÇ BİTMİYECEKMİŞ BİR PANAYIR HAVASI GELMİŞ ŞEHRİME.

BUNA TEK SEBEP BENMİŞİM VE HERKESLER DE BUNUN FARKINDAYMIŞ, MEĞER ALEM BANA HAYRANMIŞ. BELLİ Kİ YORGUN VE BİTİK BEYNİM BANA ALÇAKCA BİR OYUN OYNAMAKTA.
ETRAFIMDAKİ BU GERÇEK OLMA İHTİMALİ OLMAYAN HAYALİ CURCUNAYA DAYANAMIYOR ARTIK DİZLERİM, ÇÖKÜYORUM ANACADDENİN ORTASINDA.

YERÇEKİMİNİ HİSSEDEBİLİYORUM HER ATOMUMDA, BELİM GICIRDIYOR, YÜKÜM ÇOOK AĞIR, KALKAMIYORUM AYAĞA. ALNIM SOĞUK ASFALTA DEYİYOR, AVUÇLARIMLA İTMEYE ÇALIŞIYORUM BU KOCA GEZEGENİ, BELLİ Kİ KIYISINDAYIM KAÇINILMAZ SONUN, DURUMUM PEK VAHİM.

SON ANDA HERKESİN GÖRDÜĞÜ O PARLAK IŞIK YOK GÖRÜNÜRDE, DERİN VE YAPIŞ YAPIŞ BİR KARANLIK VAR ÖNÜMDE, BENİ ISRARLA İÇİNE EMEN…
DERKEN OMUZUMDA BİR EL, KOLLARIMA GİREN BAŞKA KOLLAR, KAFAMA DESTEK BİRKAÇ OMUZ, AVUÇLARIMI OVALAYAN SICAK ELLER, TELAŞLA YARDIM ÇAĞIRAN BOĞUK SESLER. “AĞHH NOOLDU Kİ BANA…” FALAN DİYE GELİYORUM KENDİME.

BASTIĞIM KALDIRIM TAŞI YERİNDEN OYNAMIŞ, BEYİN ÜSTÜ YUVARLANMIŞIM YERLERDE, KAFAYI GÖZÜ ÇARPMIŞIM TAŞA BETONA. AMBULANS FALAN ÇAĞIRALIM DEDİLER AMA “AKŞAM TRAFİĞİ, VAKTİNDE GELEMEZ KARDEŞ, BOŞUNA BEKLEME, KENDİN GİT GÖZÜK BİR HASTANEYE” DEDİ SİMİTÇİNİN BİRİ. KAFAMDA ELE GELEN BİR ŞİŞ, MONTUMDA YIRTIKLAR, KIRIK GÖZLÜKLERİM CEBİMDE YÜRÜYORUM BU ŞAİBELİ ŞEHRİN LAĞIM KOKAN KALDIRIMLARINDA. LAN HERŞEY AYNI BE, HAYAT BENİ BIRAKTIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR YA KEPAZELİĞİNE.

GÜNEŞ OLAY YERİNİ ERKEN TERK ETMİŞ, VAKİTSİZ BATMIŞ. KALABALIKLARIN ÖLÜMCÜL UMURSAMAZLIĞINDAN YÜZ BULAN ŞEHRİ AHZAN, HER GÜNKÜ OLAĞAN ÇILDIRMIŞLIĞINA ISRARLA DEVAM EDİYOR.
BENDEN NEFRET EDEN, BU ACIMASIZ, BU KABURGASIZ EN KARA ŞEHİR…

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı