Snowdance’dan iki ödülle dönen Türk filmi


“Ezel”, “Karadayı”, “İçerde” ve “Babil” gibi dizilerle adını duyuran Uluç Bayraktar’ın ilk sinema filmi “9,75” Snowdance Film Festivali’nden “En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” ödülleriyle döndü.

“9,75” festival yolculuğuna dünya galasını yaptığı Sao Paulo Uluslararası Film Festivali’nde başlamıştı. Geçtiğimiz ay Bangladeş’te Dhaka Uluslararası Film Festivali’nde yarışan filmin başrol oyuncusu Nejat İşler “En İyi Oyuncu” ödülüne layık bulunmuştu. Amerika’da üç festivalde yarışan “9,75”, geçtiğimiz günlerde Hindistan’ın prestijli festivallerinden Kerala’da gösterilmişti. Avrupa galasını yaptığı Almanya’daki Snowdance Film Festivali’nde yarışan “9,75” festivalin jürisinden büyük övgüler aldı ve “En İyi Film” ve “En İyi Senaryo” ödüllerinin sahibi oldu.

Mehmet Eroğlu’nun “9,75 santimetrekare” adlı romanından uyarlanan “9,75”in oyuncu kadrosunda Nejat İşler, Funda Eryiğit, Berkay Ateş, Menderes Samancılar gibi isimler yer alıyor. “9,75”, geçmişi Kemalettin Tuğcu kitaplarına benzeyen yazar Ahmet’in Türkiye’nin doğusu ve batısı arasında kalmış hikayesini anlatıyor.


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir