Sanatçıların deneyimlerini aktaracağı online seminerler başlıyor


DasDas Akademi, Tarabya Kültür Akademisi ile yeni bir projeye imza atıyor. DasDas Akademi online seminer serisi 7 Mart Pazar günü başlıyor. Altı hafta boyunca her pazar Tarabya Kültür Akademisi’nin geçmiş dönem sanatçıları, seminer katılımcılarıyla online olarak bir araya gelerek birikimlerini paylaşacak ve katılımcıların sorularını yanıtlayacaklar.

Pandemi döneminde üretimine ara vermek durumunda kalan oyuncuları ve oyuncu adaylarını çalışmalarını hayata geçirebilecek projeler üretmek için stratejiler ve yöntemler geliştirme konusunda teşvik eden DasDas Akademi, Tarabya Kültür Akademisi ile online seminer serisi başlatıyor. Tarabya Kültür Akademisi’nin geçmiş dönem sanatçılarından Judith Rosmair, Sivan Ben Yishai & Ebru Nihan Celkan, Ayat Najafi, Jan Ralske, Julia Lazarus ve Doç Dr. Leman Yılmaz’ın konuşmacı olarak yer alacağı ve seminer sonunda katılımcıların sorularının yanıtlanacağı online seminerler 7 Mart-11 Nisan tarihleri arasında her pazar gerçekleşecek.

Seminerlerin ilk haftasında; 7 Mart günü saat 17.00’de oyuncu, oyun yazarı ve yönetmen Judith Rosmair ‘“CURTAIN CALL!” Oyunu Temelinde Kurgusal Otobiyografi ve Prodüksiyon’ başlığı altında oyuncuları kendi hikayelerini ve prodüksiyonlarını hayata geçirme ve geliştirme konusunda cesaretlendirecek.

Oyun yazarları Sivan Ben Yishai ve Ebru Nihan Celkan, 14 Mart günü saat 17.00’de ‘Bir Müdahale Olarak: Yazmak’ isimli seminerde bir araya gelecekler. İkili, yazıyı sayfalara dökmek ile yazıyı sahneye taşımak, hikayelerden oluşan köprüleri ve bedenin hikayeye dönüşmesi konularını masaya yatıracak.

Oyunculara bilinçli bir şekilde ‘oyunculuk’ yapmadan oynamaları konusunda destek olmayı hedefleyen film ve tiyatro yönetmeni ‘Ayat Najafi’, 21 Mart günü saat 17.00’de ‘Belgesel Tiyatro ve Performans Odaklı Sinemada Oynamadan Oynamak’ seminerinde katılımcılarla deneyimlerini paylaşacak.

Yönetmen Jan Ralske’nin konuk olacağı ve 28 Mart günü saat 17.00’de gerçekleşecek olan seminerde ise ‘“Varacak Yer Yok”- Film ve Tiyatroda Mutlak Mevcudiyet’ konusu işlenecek. Jan Ralske, alışılagelmişin dışında birkaç film ve tiyatro örneğini ele alarak katılımcılara ‘ne yapmamak gerektiğini’ anlatacak.

4 Nisan günü saat 17.00’de gerçekleşecek olan ‘Bir Araç Olarak Kamera: Türkiye ve Almanya’da Ekolojik Aktivizmi Görüntülemek’ seminerinde yönetmen, sanatçı ve küratör Julia Lazarus, belgesel kamerayı kişinin kendi kendisini güçlendirmenin bir aracı olarak ele alacak.

Online seminer serisinin son haftasında ise 11 Nisan günü saat 17.00’de İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Doç. Dr. Leman Yılmaz, ‘Bir Festivalin Anatomisi’ başlığı altında; festival programı oluşturmak, festivalde yer alacak oyunlarda öncelikli neye bakıldığı, festivalin misyonu, seyirci-festival ilişkisi ile pandemi ve pandemi sonrasında tiyatro gibi konulara değinerek merak edilenleri anlatacak.

DasDas Akademi Online Seminerleri’nin biletleri: www.mobilet.com’da satışta.

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı