“Prospektüs” senaryo buluşmaları başlıyor


"Prospektüs" online senaryo temel eğitim atölyesinde Elif Çongur tema, konu, karakter, hikâye, gelişim, çatışma, Melisa Üneri hikâye geliştirme, diyalog yazma, logline, sinopsis ve tretman; Levent Kazak ise sunum üzerine eğitim verecek.

Akademik bilgiyle sektörel deneyimi harmanlayan atölye, katılımcılara dramatik yapı kurmaya dair bir prospektüs sunmayı hedefliyor. Katılımcılar tema, konu, karakter, hikâye gelişimi, ilişkiler düzeni, çatışma gibi temel kavramlardan yola çıkarak özgün hikâyelerini oluşturacaklar.

Katılımcılara dramatik kurgu konusunda bir kılavuz sunmayı hedefleyen Prospektüs’te Elif Çongur, Melisa Üneri, Levent Kazak paslaşarak ilerleyecekler. Toplam 12 buluşmadan oluşan bu temel eğitim atölyesinin ilk 5 buluşmasında Elif Çongur, dramatik yapının nasıl kurulup nasıl işlediğini ortaya koyacak. Atölyede, dramatik metinlerin iki ana bileşeni olan öz ve biçim üzerinde durulacak, söz konusu bileşenleri oluşturan; tema, konu, karakter, hikâye, gelişim, ilişkiler düzeni, çatışma gibi temel kavramlar örnekler üzerinden anlatılacaktır. 

Atölyenin Melisa Üneri yönetimindeki ikinci bölümünde dramatik yapıyı oluşturan kavramların pratikte uygulanması amaçlanıyor. Katılımcılar, senaryo yazım sürecini ön hazırlık, hikaye geliştirme ve diyalog yazma uygulamalarıyla beraber, logline, sinopsis ve tretman gibi temel formatları da kapsayacak şekilde deneyimleyecekler.

Son bölümde ise katılımcıların ikinci bölüm sonunda geliştirdikleri özgün hikayeleri, Levent Kazak’ın geri bildirimleriyle sunum dosyası haline getirilecek.

Loading...

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı