Oğuz Aral ve Gırgır Efsanesi Sergisi açıldı


Oğuz Aral'ın doğduğu yer olan Silivri’de, Silivri Belediyesi, onun adına Silivri’de bir tarihi mekanı sergi salonu olarak restore edip kullanıma açtı. Gırgır Dergisi efsane zamanlarının büyük ustalarından Ergün Gündüz, Zafer Temoçin, Tarık Tolunay Oğuz Aral ve Gırgır’ın Efsane Ustaları’nın eserleriyle bir sergi yapılması fikrini geliştirdiler. Silivri Sanat Platformu desteği ile oluşturulan bu sergiye OĞUZ ARAL ve GIRGIR EFSANESİ SERGİSİ adı verildi ve derginin idari işlerinde görev almış emektarı Mevhibe Turay’ın organizasyon ayağına ve Gırgır’ın yetiştirdiği çizerlerden Oğuzhan Kayan’ın baskı, biyografi ve grafik hazırlıklarına desteği ile sergilenecek dokümanları oluşturdular.

Oğuz Aral’ın oğlu Seyit Ali Aral, Ergün Gündüz ve Zafer Temoçin’in arşivlerindeki orijinal çizim, fotoğraf ve taranmış belgeler dışında erişilebilen çizerlerden eserler, fotoğraflar ve biyografileri istenip kapsamlı ve nadide bir seçkisini sergiye hazırladılar.

Sergi bugün yani 7 Eylül 2021 tarihinde, Gırgır Efsane Kadrosu yazar-çizerlerinin güzel bir söyleşisi ile açıldı. Tarık Tolunay moderatörlüğündeki söyleşi konuşmacıları ise BÜLENT ARABACIOĞLU, TURHAN GÜNAY, İRFAN SAYAR, ATİLLA ATALAY, ERGÜN GÜNDÜZ, MEVHİBE TURAY, SERHAT GÜRPINAR oldu.

Ayrıca konuşmaya Hasan Kaçan ile Tekin Aral’ın kızı İnci Aral da katıldılar. Ayrıca Turgay Tüysüz, İbrahim Sarı, Memo Tembelçizer, Erdoğan Karayel, Necmi Yalçın, Oğuzhan Kayan gibi isimler de vardı. Oğuz Aral hakkında profesyonel, amatör çizerlerin de söz alıp anıları paylaştıkları samimi bir ortamda geçen söyleşiye bir çok çizer ve mizahsever iştirak etti. Serginin İstanbul, Ankara ve diğer şehirlere de taşınacağı belirtildi.

Ergün Gündüz, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Sergiye katkılarından dolayı Silivri Belediyesi yetkililerine, serginin duyurulmasında katkılarından dolayı sevgili Cem Yılmaz‘a, Silivri Belediyesi Mahalle Evi eğitmenlerinin çizimlerimizden oluşturduğu kitap ayraç çalışmalarından dolayı, grafik düzenlemeleriyle Oğuzhan Kayan’a Dergimizin demirbaşı Mevhibe Turay’a, bu işin en başında olan Abdullah beye, Tarık Tolunay’a, Meral hanıma, Rabia Hanıma özel teşekkürler. Bir çizer fabrikası olan GIRGIR dergisinin yetiştirdiği birçok arkadaşımıza ulaşamayıp elimizde olan ne varsa sergiye kattığımız çizimler, isimler dışında kalanlar lütfen bizi anlayışla karşılasınlar. Sergi her tekrarında yazar ve çizerler eklenmeye devam edilecektir.” diye ekledi.

OĞUZ ARAL ve GIRGIR EFSANESİ SERGİSİ, 7-17 Eylül 2021 tarihleri arasında Silivri Oğuz Aral Sergi Salonu’nda ziyarete açık olacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı