Kemeraltı’nda ‘Sayıklamalar’


İzmir’e gittiğinizde “uğramadan geçilmeyecek” adreslerden tarihi Kemeraltı Çarşısı açık hava film platosu yolma yolunda hızla ilerliyor. Bu yıl ikinci kez düzenlenen Kısa Kısa Kemeraltı Kısa Film Yarışması sonuçlandı. Ödüller, pandemi nedeniyle dijital ortamda yapılan bir törenle sahiplerini buldu. Bu yıl yarışmaya katılan filmler, pandemiye rağmen yüzde 41 arttı ve 128 kısa film başvurusu geldi.

Bu sene Konak Belediyesi’nin ana sponsor olduğu Kısa Kısa Kemeraltı Kısa Film Yarışması’nda “En İyi Film” ödülünü, Furkan Koçoğulları”nın “Sayıklamalar” adlı filmi aldı. 

Video konferans uygulamasıyla gerçekleşen ödül törenine canlı bağlanan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, dünyadaki en eski açık hava çarşılarından biri olan tarihi Kemeraltı’nın tanıtılmasına büyük katkısı olacağına inandığını söyledi. 

“Kemeraltı bölgesini gittikçe daha fazla kullanılacak bir açık hava film platosu haline getirmeyi hedefliyoruz” diyen Batur, yarışmaya geçen yıl 90 bu yıl ise 128 film başvurusu yapılmasının, organizasyonun her geçen yıl daha da büyüyeceğini göstermesi açısından çok önemli olduğunu dile getirdi.

Özel mansiyon ödülleri

Konuşmaların ardından, finale kalan 12 film arasından ödül alan eserler açıklandı. İlk olarak Kentimiz İzmir Derneği, TARKEM ve İzmir Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği tarafından özel mansiyon ödülüne layık görülen iki filmin ismi paylaşıldı. Okan Erünsal’ın “Cess” ve Seda Özaltan ile Gülden Cevher Öz’ün “Cennet” isimli filmleri özel mansiyon ödülü aldı.

Törende daha sonra sırasıyla en iyi üçüncü ve ikinci film açıklanırken, en iyi film heyecanı sona bırakıldı. Begüm Aksoy’un “Smirna’nın Çukuru” adlı eseri üçüncü en iyi film oldu. Volkan Güney Eker’in “İnziva” adlı eseri ikinci en iyi film seçildi.

Bir gece vakti hikayesi

En iyi film ödülü Furkan Koçoğulları’nın “Sayıklamalar” adlı eserine gitti. Kemeraltı’nın sürekli deneyimlediği bir yer olduğunu söyleyen Koçoğulları, “Kemeraltı’nın hem gece hem gündüz karakterleri çok farklı. Bu sefer de gece vakti bir hikaye kurmak istedik. Çok teşekkür ediyorum” dedi.

Filmler internet sitesinden izlenebilir 

Yarışmanın ana sponsoru olan Konak Belediyesi’nin destekleriyle, en iyi film 10.000 TL, ikinci en iyi film 5 bin TL ve üçüncü en iyi film ise 3 bin TL ile ödüllendirilirken, törenin sonunda katılımcılar hep birlikte eserleri alkışladı. Ödül alan filmler ise yarışmanın www. kisakisakemeralti.com adresli internet sitesinde hemen gösterime girdi.

[zombify_post]


0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir